Ogólnopolski cykl biegów przełajowych Grand Prix CITY TRAIL przyciąga coraz to lepszych zawodników. W sobotnich zawodach we Wrocławiu zwyciężył jeden z najlepszych polskich maratończyków - Adam Draczyński. Z kolei w niedzielę na katowickim Giszowcu najszybszym biegaczem był Damian Pasek, mogący pochwalić się świetnym rekordem życiowym na dystansie 5000 metrów.
Rekord życiowy Adama Draczyńskiego na królewskim dystansie - 2:10:49 - jest 10. wynikiem w historii polskiej lekkoatletyki. Aktualnie Adam wraca do biegania po przerwie spowodowanej poważną kontuzją kręgosłupa. Jego sobotni wynik podczas 5-kilometrowych zawodów CITY TRAIL we Wrocławiu to 16:15.
– Mój powrót do biegania był bardzo spokojny. Przede wszystkim musiałem wzmocnić kręgosłup. Najbliższe plany startowe to na pewno Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów, które odbędą się w marcu w Toruniu – mówi 36-letni zawodnik. – Zimowe Grand Prix można bardzo łatwo wkomponować w trening wytrzymałościowy, w tym maratoński, który również wymaga szybszych treningów – podkreśla.
Najszybszą kobietą we Wrocławiu była Dorota Silarska (TRENUJZNAMI.PL) z czasem 19:16.
Wśród startujących byli Ania i Radek, którzy zaczęli biegać razem blisko rok temu. - Oboje poczuliśmy, że trzeba coś z sobą zrobić – starość i nadwaga dawały się we znaki. Teraz czujemy się o wiele lepiej, sprawniej, jesteśmy pozytywniej nastawieni do życia – mówi Radek. – Często razem wyjeżdżamy w góry, biegamy ile sił w nogach, a jeśli teren jest zbyt trudny, chodzimy – po 25-30 km dziennie – dodaje Ania.
W niedzielę podczas drugiego w trwającej edycji biegu Grand Prix Katowice CITY TRAIL wystartowała rekordowa liczba biegaczy – linię mety minęło 507 osób. Tym samym Katowice zostały trzecim w historii cyklu miastem, w którym wystartowało pół tysiąca biegaczy.
Zwycięzcą został Damian Pasek. Jego wynik to 16:16. Damian to zawodnik wywodzący się z bieżni. Startował na dystansach od 800 do 5000 metrów. Jego rekord życiowy na 5000 metrów to 14:36,84. – Odkąd przestałem startować na bieżni, biegałem „w kratkę”. Potem miałem półroczną przerwę w bieganiu, treningi wznowiłem 6 miesięcy temu, a od dwóch trenuję mocniej. Na pewno mam jeszcze spore rezerwy – podkreśla Damian, który w planie na najbliższy sezon ma starty uliczne głównie na 5 i 10 km.
Jako drugi na mecie pojawił się zwycięzca poprzedniej edycji cyklu – Tomasz Kawik (KS Cracovia 1906) – 16:36. – Wracam do biegania po kontuzji stawu skokowego, dopiero od tygodnia rozpocząłem mocne treningi. Na ten bieg taktyka była tak, by od początku narzucić mocne tempo, bo wiem, że Damian jest szybkim zawodnikiem i wiedziałem, że na finiszu będę miał kłopot z nim wygrać. Niestety sam tego tempa nie wytrzymałem – mówi Tomek.
Wśród kobiet po raz kolejny najlepiej spisała się Sandra Mikołajczyk (Intersport Team), która pokonała 5-kilometrową trasę w 19:36.
W ramach obu imprez zorganizowano również zawody dla dzieci i młodzieży CITY TRAIL Junior - na dystansach od 300 m do 3 km. Młodzi sportowcy rywalizowali w pięciu kategoriach wiekowych.
W najbliższy weekend (13-14 grudnia) dwa miasta – Lublin i Warszawa zainaugurują trzecią (z sześciu) kolejkę Grand Prix CITY TRAIL. To ostatnia szansa dla osób, które chciałyby włączyć się do rywalizacji lub otrzymać pamiątkowy medal na zakończenie cyklu, bowiem aby zostać sklasyfikowanym trzeba wystartować minimum 4 razy. W niedzielę, 14 grudnia (po raz drugi w edycji) zawody odbędą się także w Łodzi.
W cyklu CITY TRAIL uczestniczą: Bydgoszcz, Gdańsk i Gdynia (które tworzą Grand Prix Trójmiasto CITY TRAIL), Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław.
Szczegółowe informacje o cyklu oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na oficjalnym profilu imprezy na Facebooku. |