W weekend, 11-12 października Lublin i Warszawa zainaugurowały edycję 2014/2015 ogólnopolskiego cyklu biegów przełajowych Grand Prix CITY TRAIL. Sprzyjała pogoda, dopisała frekwencja – ustanowiono nowe rekordy w obu miastach cyklu. Gośćmi specjalnymi byli czołowi polscy biegacze ultra – Magda Łączak i Paweł Dybek w Lublinie oraz Tamara Mieloch w Warszawie.
Sobotnie zawody, które odbyły się w lubelskim Lesie Dąbrowa ukończyło 275 osób. Pierwsze zawody w tym sezonie były testem nowej trasy. Jak się okazało, spodobała się zarówno nowym, jak i stałym Uczestnikom cyklu, którzy startowali w poprzedniej edycji. Zwycięzcą pierwszego biegu Grand Prix Lublin CITY TRAIL został Michał Biały (SKB Kraśnik) z wynikiem 16:37. Pierwszą kobietą na mecie była Magdalena Kłoda – była zawodniczka MKS START Lublin, a obecnie mama trójki dzieci.
– Nie biegam od liceum, a to już dobre kilka lat. Teraz dzieci i rodzina są najważniejsze, trening jest na trzecim miejscu. Chociaż nie ukrywam, że chciałabym znajdować więcej czasu na bieganie, bardziej się przyłożyć, a nóż coś jeszcze z tego będzie – mówiła na mecie Magda.
Wynik Magdy to 18:47. Za jej plecami na mecie pojawiła się Magda Łączak (Salomon Suunto Team), jedna z najlepszych biegaczek ultra w kraju, mistrzyni Polski w Ultradystansowym Biegu Górskim z Krynicy. - Nie zawsze trzeba biegać w górach, płaskie tereny też są fajne. Czasami biegam nawet na 3 km, a 5, 10 km – na asfalcie – to te dystanse, które treningowo mają dla mnie sens – podkreśliła Magda, Ambasadorka cyklu. – Przyznam, że czułam się tutaj jak u siebie, bo w Mielcu gdzie mieszkam biegam na podobnych terenach.
Gościem pierwszego biegu Grand Prix Lublin CITY TRAIL był również Paweł Dybek (także Salomon Suunto Team). Paweł to zwycięzca tegorocznego Biegu 7 Szczytów na dystansie 240 km! - Po przebiegnięciu 240 km znacząco spadła mi prędkość, nie mogę zacząć szybciej biegać. Staram się nad tym pracować przyjeżdżając na takie zawody jak te w Lublinie. To taki mój trening szybkościowy – powiedział dziewiąty na mecie Paweł.
W inauguracyjnych zawodach w Warszawie wzięło udział 328 osób. Pierwszy na mecie w Lesie Młocińskim zameldował się Artur Jabłoński (Dream Run) z czasem 16:05, który jest rekordem warszawskiej trasy. Zwycięzca poprzedniej edycji – Rafał Rusiniak (ENTRE.PL TEAM) ukończył zawody na piątym miejscu (16:54). – Bez wątpienia poziom w tym sezonie będzie dużo wyższy. Dzisiaj nie miałem szans na wygraną. Zobaczymy, jak będzie z formą w listopadzie – powiedział po biegu.
Wśród kobiet najlepszą okazała się Joanna Schab (Aletempo) – zwyciężczyni poprzedniej edycji. Czas Joanny to 19:20. Niespodziankę sprawiła Tamara Mieloch – biegaczka ultra, m.in. druga zawodniczka na dystansie 80+ podczas tegorocznej edycji Ultramaratonu Chudy Wawrzyniec, która wystartowała w tym krótkim przełajowym biegu, zajmując drugie miejsce.
– Taki szybki start był mi potrzebny w przygotowaniach do Maratonu Kampinoskiego, który już za tydzień. Muszę przyznać, że tak mi się spodobało, że myślę, że spotkamy się jeszcze w Lesie Młocińskim – mówi Tamara. – Dystans 5 km podczas zawodów biegałam dopiero drugi raz w życiu, więc nie mam zbytnio punktu odniesienia i trudno mi ocenić start. Na pewno mogłabym pobiec mocniej, nie "leciałam w trupa". Choć wolę góry, dobrze się czuję kiedy podczas zawodów trzeba podreptać pod górkę, to uważam, że takie starty przydają się każdemu. Można podreperować szybkość.
Duży wzrost frekwencji zanotowano także w biegach dzieci i młodzieży CITY TRAIL Junior – zarówno w Lublinie, jak i w Warszawie. Łącznie w pięciu kategoriach wiekowych w obu miastach wystartowało około 170 dzieciaków! Dodajmy, że zawody dla młodych sportowców rozgrywane w ramach cyklu są objęte patronatem Rzecznika Praw Dziecka.
Kolejne biegi Grand Prix CITY TRAIL już w weekend 18-19 listopada. W sobotę wystartują biegacze z Olsztyna, a w niedzielę z Trójmiasta i Szczecina.
CITY TRAIL to przełajowe zawody na dystansie 5 km. Są kierowane zarówno do zawodników na co dzień trenujących, biegających rekreacyjnie, jak i zupełnie początkujących. W ramach akcji odbywają się też biegi dzieci i młodzieży – CITY TRAIL Junior. Miasta uczestniczące w cyklu to: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia (które tworzą Grand Prix Trójmiasto CITY TRAIL), Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław.
Szczegółowe informacje o cyklu oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na oficjalnym profilu imprezy na Facebooku.
Zdjęcia: Piotr Dymus |