2013-04-05
Dostęp do wpisu:
Publiczny
| BCAA (czytano: 1183 razy)
PATRZ TAKŻE LINK: http://szatnia.pl/bcaa/
Korzystny wpływ aminokwasów rozgałęzionych, BCAA, na bilans azotowy, zwiększenie syntezy białek w wątrobie. Podawanie diet ubogich w aminokwasy aromatyczne a zwiększona ilość BCAA- brak kumulacji fałszywych neurotransmiterów w mózgu. Skuteczność BCAA w leczeniu encefalopatii. Podawanie mieszanin BCAA droga doustną lub dojelitową, lub w porze nocnej przez zgłębnik (synteza białek a nie do glukoneogenezy).
Niedobór witamin rozpuszczalnych w wodzie głównie B1, cynku i selenu. Niedobór cynku jest rozpatrywany jako czynnik patogenetyczny encefalopatii wątrobowej. Koenzym enzymów biorących udział w metabolizmie amoniaku (cykl mocznikowy). W cholestazie zaburzenia wchłaniania tłuszczów i rozpuszczalnych w nich witamin. Rutynowe stosowanie witamin. Doniesienia o toksycznym działaniu witaminy A w marskości wątroby.
Żywienie dojelitowe przez zgłębnik. Diety standardowe lub wzbogacone w BCAA. U chorych z retencją płynów, mieszaniny wysokoenergetyczne, 1,5 kcal/dobę z niską zawartością sodu, 40mmol/dobę. Żywienie dojelitowe w poalkoholowym zapaleniu wątroby.
Żywienie pozajelitowe u chorych, u których podaż dojelitowa jest niewystarczająca lub niemożliwa. Skład mieszaniny odżywczej zależy od stopnia niewydolności wątroby oraz od objawów encefalopatii. Ilość i jakość aminokwasów. Stadium wyrównania: standardowe mieszaniny zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy. Modyfikacji podlega jedynie ich ilość na dobę. Roztwory typu Hepa ze zwiększonym stężeniem BCAA a zmniejszoną ilością aminokwasów aromatycznych i metioniny.
Roztwory „śpiączkowe” zawierające wyłącznie aminokwasy rozgałęzione, krótkotrwałe leczenie encefalopatii. Roztwory BCAA nie przedłużają życia chorego. Szybkie włączenie żywienia dojelitowego po zabiegach operacyjnych.
Wpływ różnych metod żywienia na wyniki leczenia ostrych chorób wątroby nie jest znany. Zapobieganie hipoglikemii. Ważnym źródłem energii dla hepatocytów są tłuszcze. Mieszaniny emulsji tłuszczowych LCT i MCT. Źródło aminokwasów standardowe mieszaniny wzbogacone w BCAA. Monitorowanie poziomu mleczanów w surowicy, glikemii, amoniaku i trój glicerydów.
Blog moga komentować tylko Przyjaciele autora |