|
Zakończył się piąty ogólnopolski sezon cyklu biegów przełajowych Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. To zawody odbywające się na 5-kilometrowych trasach, w 10 lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Z roku na rok CITY TRAIL notuje wzrosty frekwencji – edycja 2016/2017 to 13 procent więcej biegaczy niż przed rokiem. W trakcie sześciu miesięcy trwania cyklu w zawodach wzięło udział 10 115 zawodników, którzy linię mety mijali aż 32 421 razy! Średnia frekwencja wyniosła 540 osób, a jeśli dodać zawody dla dzieci i młodzieży – każda impreza zgromadziła średnio 700 biegaczy.
Zawody CITY TRAIL są największym cyklem biegów przełajowych w Polsce. Powstał w 2010 roku, kiedy imprez odbywających się zimą było jak na lekarstwo. Dzisiaj wybór jest znacznie większy, a mimo to zawody organizowane pod szyldem CITY TRAIL ciągle się rozwijają. Od kilku sezonów biegi przyciągają tysiące biegaczy, którzy chętnie sprawdzają swoją formę podczas jesienno-zimowych startów. Warto wymienić kilka liczb, które świadczą o skali cyklu.
32 421 – to suma zawodników biorących udział w 60. imprezach. W poprzednim sezonie było to 28 566. Liczba unikalnych uczestników wyniosła z kolei 10 155. Porównując z poprzednią edycją, cykl odnotował 7-procentowy wzrost – w edycji 2015/2016 wystartowało 9467 osób. Sklasyfikowanych zawodników, a więc takich którzy wystartowali co najmniej 4 razy było tym razem 5320 – to również więcej niż przed rokiem, kiedy ta liczba wyniosła 4562.
- Mimo, że mamy sprawdzony schemat organizacji cyklu, cały czas staramy się wprowadzać nowości, które – mamy taką nadzieję – są dodatkowymi atrakcjami. Myślę jednak, że sama koncepcja zawodów jest już zachęcająca. Dostępny dla wszystkich dystans 5km, leśne ścieżki, które zimą dają możliwość sprawdzenia się w bardzo różnych warunkach, motywująca do regularnego biegania formuła grand prix, zawody dla dzieci – to nasze główne wyróżniki – mówi Piotr Książkiewicz, organizator cyklu. – Mamy za sobą już kilka lat doświadczenia, co sprawia, że możemy pracować lepiej i oferujemy zawodnikom lepszy „produkt”. Nie oznacza to, że spoczywamy na laurach – mamy w głowie sporo nowych pomysłów, które będziemy sukcesywnie wdrażać.
- Tegoroczna edycja CITY TRAIL pokazała, że coraz więcej Polaków podejmuje aktywność fizyczną i w ten sposób spędza swój wolny czas. Taka postawa i rosnąca z roku na rok frekwencja zawodów bardzo cieszy - mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden. - Nationale-Nederlanden od lat promuje zachowania zgodne ze zdrowym trybem życia. Sport, obok prawidłowego odżywiania oraz badań profilaktycznych, to najważniejsze elementy pozwalające chronić nas przed poważnymi zachorowaniami. Polacy coraz częściej szukają możliwości aktywnego spędzania czasu, a wydarzenia takie jak CITY TRAIL są odpowiedzią na ich oczekiwania – dodaje.
Ranking miast – najwyższa frekwencja
Cykl CITY TRAIL powstał jako Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych w 2010 roku. Przez trzy edycje zawody odbywały się tylko w Poznaniu i to właśnie stolica Wielkopolski jest niekwestionowanym liderem. Rekordowy bieg sezonu przyciągnął 1229. Drugie miejsce zajmuje Warszawa z 738 zawodnikami, a trzecie Bydgoszcz – 726 biegaczy. Kolejne lokalizacje to Szczecin, Katowice, Wrocław, Łódź, Olsztyn, Lublin, Trójmiasto.
Ranking miast - średnia frekwencja w sezonie
Biorąc pod uwagę średnią frekwencję w sezonie, na podium są te same lokalizacje co w przypadku najwyższej frekwencji w pojedynczym biegu, ale w nieco innej kolejności. Pierwsze miejsce zajmuje Poznań – 1074 osoby – w tym 410 kobiet i 664 mężczyzn. Na drugi stopień podium wskoczyła Bydgoszcz – 670 biegaczy – 224 kobiety i 445 mężczyzn, a na trzecim jest Warszawa – 641 osób – 242 panie i 399 panów. Średnia frekwencja ze wszystkich miast to 540 osób – 194 kobiety i 347 mężczyzn.
Katowice z największym wzrostem frekwencji
Wśród dziesięciu lokalizacji CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden aż w dziewięciu odnotowano wzrosty frekwencji. Największy przyrost względem poprzedniego sezonu odnotowały Katowice: 42%. Drugie miejsce zajmuje Szczecin: 39%, a trzecie Łódź: 35%. W skali całego cyklu wzrost średniej frekwencji wynosi 13%. W poprzedniej edycji wyniósł on 8%. Tylko w jednej lokalizacji – Poznaniu zanotowano minimalny, bo 3-procentowy spadek średniej frekwencji.
Kobiety w CITY TRAIL
CITY TRAIL kobietami stoi – tak można powiedzieć patrząc na udział pań w cyklu. Średni wskaźnik udziału pań to 36%, z kolei lokalizacją z największym procentowym udziałem pań jest Trójmiasto - na Pomorzu startuje aż 39%. Drugie miejsce zajmują ex aequo Poznań i Warszawa: 38%. Najniższy wskaźnik udziału pań odnotowano w Lublinie i wynosi 28%. Z kolei największym przyrostem procentowego udziału biegających pań wśród wszystkich startujących może pochwalić się Łódź – to aż 10%, drugie miejsce zajmują Lublin i wspomniane już Trójmiasto: 6%.
Pierwsza edycja Plebiscytu CITY TRAIL na Najlepszego Biegacza
Leśne „piątki” coraz chętniej odwiedzają czołowi polscy biegacze. Stąd pomysł organizacji Plebiscytu CITY TRAIL na Najlepszego Biegacza 2016 roku. Nominowanych było dziesięć osób. Wymogiem były minimum dwa starty w przełajowych biegach CITY TRAIL w roku 2016, ale przede wszystkim liczyły się sukcesy w specjalizacji danego zawodnika osiągnięte właśnie w ubiegłym roku. Po zsumowaniu głosów oddanych na Facebooku i przyznanych przez członków jury zwyciężczynią została rekordzistka Polski juniorek na dystansie 3000m z przeszkodami, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski juniorów, 9. zawodniczka mistrzostw świata juniorów z 2016 roku – Aneta Konieczek.
Drugie miejsce zajął Dariusz Boratyński - medalista Mistrzostw Polski Juniorów – na 5000m (brąz) i w przełajach (srebro), 23. zawodnik w przełajowych mistrzostwach Starego Kontynentu, a trzecie – Artur Jabłoński, który świetnie łączy starty na stosunkowo krótkich dystansach z biegami ultra i górskimi – w 2016 roku zwyciężył w Supermaratonie Gór Stołowych, biegu na dystansie 64km podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy oraz w biegu Gorce Trail (43 km). Wyróżnione zostały także: Dominika Napieraj mogąca pochwalić się znakomitymi rekordami życiowymi – 32:22 na 10km oraz 1:12:07 w półmaratonie, uczestniczka Diamentowej Ligi i srebrna medalistka Mistrzostw Polski Seniorów na 5000m oraz Angelika Mach – medalistka mistrzostw Polski seniorów na 10000m oraz pierwsza Polska w ORLEN Maraton (wynik 2:37:13). Cała piątka otrzymała nagrody finansowe – zwyciężczyni 2000 zł, a cztery pozostałe osoby – po 500zł.
W Plebiscycie brali udział również: Monika Kaczmarek, Artur Kern, Agnieszka Gortel-Maciuk, Tomasz Osmulski i Artur Olejarz.
Wartościowe rekordy tras
Nie sposób nie wspomnieć o kilkunastu rekordach tras, jakie padły podczas 60. biegów sezonu 2016/2017. Aktualne rekordy tras poprawione w edycji:
• Grzegorz Kalinowski - 14:49 (Bydgoszcz)
• Monika Czapiewska - 19:20 (Gdańsk), 19:05 (Gdynia)
• Monika Kaczmarek - 17:41 (Łódź - nowa trasa)
• Wojciech Sowik - 15:12 (Łódź - nowa trasa)
• Aleksandra Lisowska - 17:55 (Olsztyn)
• Patrycja Talar - 17:26 (Poznań)
• Angelika Mach - 17:26 (Warszawa)
• Kamil Jastrzębski - 14:48 (Warszawa)
• Mateusz Demczyszak - 14:56 (Wrocław)
CITY TRAIL Junior
Nieodłączną częścią cyklu CITY TRAIL są zawody dla dzieci i młodzieży. Tutaj rywalizacja odbywa się na dystansach 300m, 600m, 1km i 2km. Zawodnicy są podzieleni na pięć kategorii wiekowych: do 5 lat, 6-7 lat, 8-9 lat, 10-12 lat i 13-16 lat.
W trakcie sześciu miesięcy trwania cyklu CITY TRAIL Junior w biegach wzięło udział łącznie 3224 dzieci, spośród których 1558 zostało sklasyfikowanych, a więc ukończyło co najmniej cztery biegi. Średnia frekwencja wyniosła 160 dzieci. Zawody dla juniorów największym zainteresowaniem cieszą się – podobnie jak w biegach dla dorosłych - w Poznaniu – tam średnio w każdej imprezie wzięło udział 372 młodych adeptów biegania. Drugie miejsce zajmuje Bydgoszcz – 310 uczestników, a trzecie – Warszawa – 238 biegaczy.
W zakończonej właśnie edycji biegi CITY TRAIL Junior odnotowały 16% wzrostu średniej frekwencji. Najwyższy – w Łodzi – aż 153%! Znaczącym przyrostem młodych biegaczy mogą pochwalić się także Szczecin: 77%, Olsztyn: 48% i Lublin: 45%. Jedynie w Katowicach biegających dzieci jest mniej – o 10%.
Bardzo ciekawy jest procentowy udział zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych. Po raz pierwszy w historii cyklu największym zainteresowaniem cieszyły się biegi wśród dzieci w wieku 10-12 lat – stanowili oni aż 1/4 wszystkich zawodników. To niewątpliwy sukces organizatorów CITY TRAIL. – Bardzo nas cieszą ogólne wzrosty w cyklu dla dzieci i młodzieży, ale muszę przyznać, że wskaźnik pokazujący, że największą grupą biegającą w naszych zawodach są dzieciaki w tak trudnym wieku, jest szczególnie ważny. Na dzieci powyżej 10. roku życia czyha wiele pokus w postaci telefonów, tabletów, laptopów. Przekonanie ich do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, często w kiepskich warunkach pogodowych, to nie lada wyzwanie, dlatego tak bardzo jesteśmy dumni z tego, że nam się to udaje – podkreśla Piotr Bętkowski, organizator imprezy.
Cykl Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden oraz CITY TRAIL Junior jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Dodatkowo biegi dla dzieci i młodzieży wspiera Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak.
Edycja 2017/2018 ruszy jesienią. Wcześniej organizatorzy zapraszają na letnią edycję - CITY TRAIL onTour. Będzie to zapowiedź kolejnego sezonu jesienno-zimowego – w dwa wakacyjne tygodnie – 17-28 lipca ekipa CITY TRAIL odwiedzi każdą z lokalizacji. Biegi nie będą tworzyć cyklu – w każdym z miast od razu po zawodach odbędzie się dekoracja najlepszych biegaczy. Zawody będą miały niecodzienny charakter – odbędą się w dni powszednie w godzinach popołudniowych.
Szczegółowe informacje o imprezie znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. |
Zobacz takze:
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | Czas na przełaje! Rusza cykl CITY TRAIL
| W najbliższą niedzielę, 25 września w Gdańsku rozpocznie się piąta ogólnopolska edycja przełajowego cyklu Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Zawody będą odbywać się w 10 lokalizacjach, poza wspomnianym Trójmiastem, także w Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Kalendarz cyklu to aż 60 biegów – po 6 w każdej lokalizacji. Zapisy...
|
| Startują zapisy do kolejnej edycji Grand Prix CITY TRAIL
| To już piąty ogólnopolski sezon przełajowych „piątek”. W nowej edycji zawody będą odbywały się w dotychczasowych lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. W każdej z nich zaplanowanych jest po 6 biegów, a to oznacza, że na cykl złoży się aż 60 imprez. Pierwsze zawody już 25 września...
|
| | | | | | | | |
| INFORMACJA POSIADA MULTI-FORUM | POROZMAWIAJ | | Grand Prix Kraków CITY TRAIL. | 1 2017-07-31 | | Grand Prix Łódz CITY TRAIL | 2 2017-01-09 | | Grand Prix Bydgoszcz CITY TRAIL | 22 2016-07-22 | | Grand Prix Wrocław CITY TRAIL | 6 2016-01-30 | | Grand Prix Katowice CITY TRAIL | 19 2015-03-01 | | Grand Prix Trójmiasto CITY TRAIL | 25 2015-01-19 | | Grand Prix Warszawa CITY TRAIL | 2 2014-09-19 | | Grand Prix Lublin CITY TRAIL | 1 2014-08-11 | | Grand Prix Poznań CITY TRAIL | 1 2014-08-11 | | Grand Prix Szczecin CITY TRAIL | 1 2014-08-11 |
|
|