Ruszyły zapisy na III Półmaraton Grudziądz - Rulewo Śladami Bronka Malinowskiego. Impreza odbywająca się co roku 3 maja ma już swoje grono sympatyków, chwalących zarówno dobrą organizację biegu jak i klimat skupiony wokół ikony polskiej lekkoatletyki, klimat, który sprawia, że w ocenie wielu uczestników jest to bieg inny niż wszystkie. W ogólnopolskim głosowaniu biegaczy na portalu Maratony Polskie bieg uzyskał tytuł Złotego Biegu 2014 w kategorii biegów dużych, oraz został uznany za najlepszy bieg zorganizowany w kujawsko - pomorskiem.
Trasa biegu półmaratońskiego wiedzie ze stadionu miejskiego w Grudziądzu, gdzie znajduje się macierzysty klub Bronisława Malinowskiego Olimpia Grudziądz. Pierwsze pięć kilometrów prowadzi ulicami miasta, na most na Wiśle, na którym w 1981 roku wydarzył się tragiczny wypadek samochodowy przerywający karierę sportowca.
Miejsca wypadku nie da sie przeoczyć - organizatorzy oznaczają je półmaratonową koszulką, identyczną jak ta, którą w pakiecie startowym otrzymują uczestnicy i bukietem biało - czerwonych kwiatów. Biegacze zaś na piątym kilometrze gestem dają znać, że wiedzą co to za miejsce i oddają w nim hołd i szacunek biegaczowi. Kolejne kilometry to już wrota Borów Tucholskich, miejsca, gdzie bracia Malinowscy rozgrywali swoje pierwsze, chłopięce wyścigi, zaś na końcu trasy jest Rulewo - tam finiszuje się dokładnie na podwórku Bronka - przed pałacem pełniącym kiedyś funkcje mieszkalne a dziś mieszczącym czterogwiazdkowy hotel Hanza, który co roku gości uczestników półmaratonu, sponsorując bieg.
OPŁATY STARTOWE: III Półmaraton Śladami B.Malinowskiego
40 pln
50 pln
90 pln
do 31 Marca
do 30 Kwietnia
w Biurze Zawodów
Limit uczestników: brak
Jednakże półmaraton Grudziądz - Rulewo to nie tylko dobrze zorganizowany (za obsługę techniczną trasy odpowiedzialny jest team znanego polskiego maratończyka Mariusza Giżyńskiego) bieg po nagrody i medale. To także wydarzenia towarzyszące, skupione właśnie wokół postaci Bronisława Malinowskiego. W roku ubiegłym w wieczór poprzedzający start, organizatorzy zaprosili uczestników na projekcję nieznanego filmu dokumentalnego o Bronku, po której odbyło się wzruszające spotkanie z jego trenerem Ryszardem Szczepańskim.
Na mecie biegu oglądać można wystawę fotogramów dokumentujących największe osiągnięcia sportowca a także... oryginalną przeszkodę z treningów Bronisława w biegach na 3000 m z przeszkodami. Belkę znaleźli w magazynie i odrestaurowali pracownicy klubu Olimpia Grudziądz, dumni z tego, że historia o ich najsłynniejszym zawodniku nie odchodzi w niepamięć.
Jako że bieg rozgrywany jest w majowy weekend, organizatorzy zapraszają do przyjazdu do Grudziądza już dzień wcześniej - po to aby wziąć udział w poprzedzających bieg imprezach oraz pasta party pod hasłem "Maka RUN".
Aby to ułatwić, namawiają do współpracy hotele w mieście i okolicy, które na ten dzień, specjalnie dla biegaczy, przygotowują specjalną ofertę noclegową. Szczegóły pojawiać się będą na stronie biegu www.polmaratongrudziadz.pl oraz na facebookufacebooku.
301
542
569
2013
2014
2015
+80%
+5%
Historia frekwencji OPEN
041
090
133
2013
2014
2015
+120%
+48%
Historia frekwencji KOBIETY
- W tym roku mija 35 lat od zdobycia przez Bronisława Malinowskiego złotego medalu olimpijskiego na Igrzyskach w Moskwie na dystansie 3000 m z przeszkodami. Nieco ponad ośmiominutowy bieg na stadionie na Łużnikach z niewiarygodnym finiszem naszego sportowca należy do najbardziej emocjonujących minut w historii polskiego sportu - mówi dyrektor półmaratonu Izabela Piwowarska.
- Ten złoty medal olimpijski znajduje się w naszym miejskim Muzeum, przekazany przez brata Bronisława, od wielu lat prezydenta Grudziądza, Roberta Malinowskiego. Chcielibyśmy, by uczestnicy półmaratonu nie tylko spędzili ten dzień tak jak lubią najbardziej - w biegu, mierząc się ze sobą i dystansem półmaratonu, ale także dotykając legendy polskiego biegania.