Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Jakie badania powinni wykonywać sportowcy?




Niezależnie od tego, czy chcesz podjąć regularną aktywność fizyczną, czy uprawiasz sport od dłuższego czasu, wykonuj podstawowe badania. W ten sposób wykryjesz ewentualną chorobę we wczesnym stadium, dzięki czemu lekarz wdroży skuteczne leczenie. Oprócz tego możesz stwierdzić ewentualne niedobory pokarmowe, które wpłynęłyby na twoją wytrzymałość i wydolność. Sprawdź, jakie badania powinieneś wykonać, uprawiając sport!

Badania dla sportowców


Pakiet sportowy jest skierowany do osób, które chciałyby ocenić ogólny stan zdrowia przed rozpoczęciem regularnej aktywności fizycznej. Zestaw badań można dostosować do wieku sportowca, stopnia wytrenowania i uprawianej dyscypliny.

Jednym z podstawowych badań jest morfologia krwi. Pozwala ona określić ogólny stan zdrowia. Ocenie podlegają następujące parametry:

- erytrocyty (czerwone krwinki);
- leukocyty (białe krwinki);
- trombocyty (płytki krwi);
- hemoglobina;
- hematokryt;
- limfocyty, eozynofile, granulocyty i bazofile;
- MCV, MCHC i MCH.

Wspomniane badanie pozwala wykluczyć anemię, stany zapalne, białaczkę, zaburzenia odporności czy alergie. W ten sposób można też zdiagnozować skazę krwotoczną, choroby autoimmunologiczne i infekcje.

Jakie badania powinny wykonać osoby aktywne fizycznie?


Aby uzyskać wiarygodne wyniki badań laboratoryjnych, powinieneś się dobrze do nich przygotować. Przede wszystkim zgłoś się do punktu pobrań na czczo, wypoczęty i wyspany. Na kilka dni przed badaniami zrezygnuj z wyczerpujących treningów.

Do podstawowych badań profilaktycznych zalicza się:

- glukozę – kluczowe źródło energii dla mózgu, neuronów i mięśni;
- żelazo i ferrytynę – pozwala zdiagnozować niedokrwistość z niedoboru żelaza;
- witaminę B12 – jej niedobór może prowadzić do anemii;
- witaminę D3 – jest niezbędna dla zdrowych kości i zębów;
- TSH, FT3 i FT4 – umożliwiają ocenę czynności tarczycy;
- lipidogram – pozwala na ocenę gospodarki lipidowej;
- CRP – wskazuje na obecność stanu zapalnego;
kreatyninę i albuminę – oceniają wydolność pracy nerek;
- elektrolity (sód, potas, magnez) – są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mięśni;
- ogólne badanie moczu – umożliwia ocenę wątroby i nerek.

Profilaktyka zdrowia sportowców


Analizując wyniki badań, możesz ustalić, czy twój organizm jest gotowy do podjęcia intensywnego wysiłku fizycznego. Dodatkowo dostosujesz rodzaj i częstotliwość treningów do ogólnego stanu zdrowia. Badania pomogą ci znaleźć odpowiedzi na następujące pytania: Dlaczego jesteś ciągle zmęczony? Czy gospodarka hormonalna działa bez zarzutu? Jakie suplementy diety pomogą ci osiągnąć lepsze wyniki sportowe?

Oprócz badań laboratoryjnych możesz również wykonać badanie elektrokardiograficzne (EKG) i echo serca. Pamiętaj o regularnym pomiarze ciśnienia tętniczego. Jeśli często kaszlesz i masz świszczący oddech, skonsultuj się z pulmonologiem. Specjalista skieruje cię na spirometrię, która pozwoli ocenić objętość i pojemność płuc. W ten sposób można też zmierzyć przepływ powietrza w czasie wdechu i wydechu. Wskazane jest również przesiewowe badanie wzroku, ocena stanu uzębienia i badanie ortopedyczne. Dzięki temu dokładnie ocenisz stan swojego organizmu.



Komentarze czytelników - brakskomentuj materiał

 Ostatnio zalogowani
42.195
17:14
platat
17:11
anielskooki
17:00
kwierzba
16:53
szakaluch
16:53
olos88
16:41
uro69
16:40
adam71
16:31
Admin
16:15
gora1509
16:12
CZARNA STRZAŁA
15:56
Wojciech
15:50
BOP55
15:42
marczy
15:26
VaderSWDN
15:09
macius73
14:51
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |