Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Przeczytano: 680/1960961 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:10/1

Twoja ocena:brak


Historyczne zwycięstwo Polaków w Baikal Ice Marathon
Autor: Paulina Wierzbicka
Data : 2016-03-11

Bajkał, najgłębsze jezioro świata, którego powierzchnia pokrywa się lodem powoli na przełomie stycznia i lutego w sięgających 40 stopni mrozach, by zacząć rozmarzać późną wiosną. Syberia, oddziałująca na wyobraźnię, daleka, sroga, nieprzyjazna człowiekowi kraina. Rozległe, bezkresne, dzikie przestrzenie.

To właśnie w takich okolicznościach przyrody od 12 lat organizowany jest jeden z najcięższych maratonów świata - Baikal Ice Marathon.



Od lat jest on wyzwaniem dla biegaczy z całego świata, a jego ukończenie świadczy nie tylko o doskonałej kondycji, lecz również o odporności - fizycznej, na ciężkie warunki atmosferyczne i psychicznej pozwalającej walczyć z monotonią krajobrazu i nieprzybliżającą się linią horyzontu.

Baikal Ice Marathon

Baikal Ice Marathon, jak sama nazwa wskazuje jest maratonem rozgrywanym na zamarzniętej tafli jeziora Bajkał. Trasa łączy dwie miejscowości Tankhoy oraz Listwiankę, położone na przeciwległych brzegach. Sam organizator pisze o biegu: Baikal Ice Marathon jest jednakowo psychicznie i fizycznie wymagający. Niezmienny krajobraz nie daje żadnego punktu odniesienia. Tylko kolejne chorągiewki oraz bufety odmierzają dystans. W gruncie rzeczy to jest długa, zimna, samotna, 42,2 km walka samego z sobą przeciwko siłom natury.



Srogie warunki klimatyczne Syberii

Na jeziorze Bajkał występuje ponad 20 rodzajów wiatru. Ma na to wpływ usytuowanie jeziora oraz ukształtowanie terenu wokół, gdzie w przeważającej części krajobrazu dominują masywy górskie. Pogoda jest trudna do przewidzenia i niezwykle zmienna. Nie bez znaczenia pozostaje działalność rzeki Angary (jedyna rzeka wypływająca z Bajkału). Niezamarzająca rzeka osłabia lód w południowej części zbiornika oraz przyczynia się do nieoczekiwanych, gwałtownych zmian pogodowych.

Pokrywa lodowa na jeziorze przekraczająca w zazwyczaj metr, poddawana nieustannym ruchom, w związku z czym tworzą się liczne nierówności, szczeliny oraz rozpadliny. Lód przybiera tu różne formy, od wypolerowanych płaskich powierzchni po zalegający luźny śnieg przypominający łachy piasku.



Temperatury o tej porze roku wahają się od -30 w nocy do zera w ciągu dnia, do tego wiatr jest w stanie obniżyć odczuwalną temperaturę nawet o kilkanaście stopni. Kolejnym nieprzyjaznym aspektem jest silnie operujące słońce, odbijające się od śniegu, powodujące łzawienie oczu, a w skrajnych przypadkach śnieżną ślepotę.

Dominacja Polaków na Baikal Ice Marathon

12 Edycja Baikal Ice Marathon została zdominowana przez Polaków. Na 155 startujących reprezentacja Polski liczyła 14 osób, w tym dwie kobiety. Faworytami przed biegiem byli Bartosz Mazerski legitymujący się rekordem życiowym w maratonie poniżej 2 godzin 20 minut, Łukasz Zdanowski – 10 zawodnik FlexiStav Biegu Granią Tatr oraz nasz czołowy biegacz ultra Piotr Hercog z Salomon-Suunto Team, mający na swoim koncie wysokie miejsca w tak prestiżowych imprezach biegowe jak Ultra Trail du Mont Blanc, Ultra Trail de Mount Fuji, Transvulcania czy Lavaredo Ultra Trail.

Niestety z powodu kontuzji na ostatnim treningu, z udziału w maratonie zmuszony jest zrezygnować Bartosz.



Warunki atmosferyczne, które towarzyszyły biegaczom w dniu startu 6 marca 2016 roku, okazały się być skrajnie trudnymi, a przez organizatorów podsumowane zostały jako najcięższe w historii rozgrywanych zawodów.

Niska temperatura oscylująca koło minus 23 i wiatr wiejący z prędkością 15 m/s w twarz absolutnie nie są sprzymierzeńcem biegaczy. Pamiętajmy, iż odczuwalna temperatura jest dużo niższa. Ze względu na ciężkie warunki pogodowe oraz rozpadliny w lodzie organizatorzy przesuwają start o półtorej godziny, które stają się męczącym czasem maksymalnego skupienia, tremy i wymiany spojrzeń ze startującymi z biegaczami pochodzącymi z blisko 50 krajów.



Na zawodników na trasie maratonu czekają bufety na kolejno 10, 15, 21, 27, 32 oraz 37 km zaopatrzone w herbatę, wodę niegazowaną, orzechy, suszone owoce, czekoladę oraz ser. Trasę natomiast wyznaczają trasery rozstawione w regularnych odstępach, oraz przygotowana przez organizatorów trasa, która przez zaledwie kilka godzin została zasypana luźnym nawianym śniegiem. Startujący celowo wybierali bieg poza trasą, w bardziej związanym śniegu sięgającym tego dnia od 15 do 25 cm. Niestety lód towarzyszył biegaczom jedynie na początku trasy. Kolejne kilometry to morderczy bieg z przeszkodami w postaci grząskiego śniegu.

Od 50 metra biega na czoło wyłania się faworyt, który do ostatnich metrów pozostaje bezkonkurencyjny! Piotr Hercog wbiega na metę po 3 godzinach i 55 minutach, zostawiając 12 minut za sobą Łukasza Zdanowskiego. To przełomowa chwila, bowiem pierwszy raz w historii biegu na jednym z dwóch pierwszym miejscu podium nie staje Rosjanin. Polacy zajmują pierwsze dwa miejsca na podium zostawiając konkurencję daleko w tyle.



Przed startem obawiałem się, że to wiatr będzie największym przeciwnikiem– relacjonuje tuż po zwycięstwie Piotr Hercog – okazało się jednak, że najbardziej problematyczny był śnieg, w który zapadałem się już od 10 km. Ze względu na ciężkie warunki, bieg okazał się mocno siłowy, mimo to starałem się utrzymywać stałe tempo. Na pytanie czy jest to najtrudniejszy maraton świata, Piotr odpowiada - niewiele płaskich maratonów mogłoby się poszczycić tak ciężkimi warunkami jak syberyjski Baikal Ice Marathon.

I to właśnie z powodu ciężkich i nieprzewidywalnych warunków pogodowych Baikal Ice Maraton jest jednym z najbardziej prestiżowych maratonów na świecie, a zwycięstwo w nim świadczy o wybitnym harcie ciała i ducha.









Autorzy zdjęć: Paulina Wierzbicka, Maciej Sokołowski, Wojciech Grzesiok



Komentarze czytelników - 4podyskutuj o tym 
 

Admin

Autor: Admin, 2016-03-11, 19:59 napisał/-a:
Chłopaki - wielki szacun i gratulacje! W zimę miałem pomysł przebiec po lodzie Jezioro Chełmżyńskie, ale zabrakło mi odwagi, i żona zabroniła :-)

 

teddymk

Autor: teddymk, 2016-03-11, 20:39 napisał/-a:
"Poza tym chyba my – wszyscy biegający – jesteśmy uzależnieni. Na zawodach tuż po przekroczeniu mety mówimy sobie, że to już ostatni raz, nigdy więcej, zastanawiamy się, po co nam ten graniczny wysiłek. A kilka dni po starcie już szukamy w internecie innych – jeszcze trudniejszych wyzwań".
To Pana słowa, które mam nadzieję nie tylko dla mnie stały się stylem życia. Serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów!

 

=Andrzej=

Autor: =Andrzej=, 2016-03-11, 23:36 napisał/-a:
WIELKIE GRATULACJE!!! mam pytanie , czy te plastry to jakieś "specjalne" były , by nie odmrozić sobie nosów, czy każdy amator może się w takowe zaopatrzyć?!

 

Grzegorz Przebinda

Autor: Grzegorz Przebinda, 2016-03-30, 19:13 napisał/-a:
Ten maraton to moje największe marzenie teraz. Czy trzeba się przebadać, aby nie zakopać się w tym śniegu? Ciekawe jak się biega na takim mrozie. Wszystkim uczestnikom z Polski (i innym) wyrażam wielki podziw, a jednocześnie zazdroszcżę.

 

 Ostatnio zalogowani
mirek065
17:56
42.195
17:40
agafpaw
17:36
cumaso
17:33
Małgorzata Osak
17:24
Hubert87
17:07
orfeusz1
16:59
Mr Engineer
16:48
janusz9876543213
16:47
Zedwa
16:39
mar_ek
16:22
uro69
16:17
Raffaello conti
16:05
mieszek12a
15:45
CZARNA STRZAŁA
15:16
szalas
15:05
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |