Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 


Już za dwa miesiące w Hali Sportowo-Widowiskowej Arena w Toruniu odbędą się Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Impreza rozpocznie się 26 marca i potrwa do 1 kwietnia. Rywalizować w niej będzie ponad dwa tysiące sportowców z osiemdziesięciu krajów - w tym blisko czterystu z Polski.

Żeby wystartować w Mistrzostwach Świata Weteranów nie trzeba być profesjonalnym lekkoatletą z zawodniczą historią startów. Jak informuje główny organizator wydarzenia - Wacław Krankowski, Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters:

- W nadchodzących Halowych Mistrzostwach Świata wystartować może każdy, bez względu na swoje doświadczenie zawodnicze; impreza organizowana jest z myślą o wszystkich miłośnikach królowej sportu - nie tylko dla byłych mistrzów wielkiego formatu. Jedyny wymóg to ukończenie 35 lat przed dniem rozpoczęcia imprezy - tak, by zgodnie z międzynarodowymi standardami móc być uznanym za "weterana" Lekiej Atletyki. Górnej granicy wieku oczywiście nie ma. Nie trzeba być także członkiem żadnej federacji czy związku sportowego.

Prawo do organizacji Mistrzostw Świata trafiło do Torunia już po raz drugi. Poprzednio w Polsce mieliśmy przyjemność gościć tysiące zawodników z całego świata całkiem niedawno, zaledwie w 2019 roku. Wtedy to - na rok przed pandemią - wystartowało w toruńskiej hali 3986 osób reprezentujących łącznie 84 kraje. Jak będzie wyglądała impreza tym roku?

- Na chwilę obecną zgłoszeń jest o około 20 procent mniej niż cztery lata temu. Oczywiście to wina pandemii, która ograniczyła znacząco popularność uprawiania sportów lekkoatletycznych - zwłaszcza wśród starszego pokolenia. Niebagatelne znaczenie mają niestety także wahania cen podróży lotniczych, co przekłada się na problemy finansowe wielu sportowców-amatorów. Pamiętajmy, że weterani lekkiej atletyki z całego świata zwykle płacą za przyjazd i starty z własnej kieszeni. By wystartować w Toruńskiej Hali Areny wielu z nich musi pokonać dziesiątki tysięcy kilometrów."


Spoglądając na wciąż rozrastającą się listę startową poszczególnych lekkoatletycznych konkurencji rzeczywiście możemy znaleźć na niej wiele egzotycznych dla nas krajów. Do Polski przyjadą między innymi zawodnicy z Senegalu, Saint Vincent, Peru, Panamy, Kuwejtu, Trynidadu, Gujany, Boliwii, Sri Lanki czy Nigerii. Najliczniejszą grupę oczywiście stanowią Polacy - jest ich zgłoszonych (stan na 24 stycznia 2023) aż 377. Drugą co do wielkości grupę stanowią reprezentanci Niemiec (221 osób), a trzecią Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (185 zawodników). Kolejne kraje to USA (172), Hiszpania |(135), Włochy (109) czy Francja (93)

W ramach trwających przez siedem dni mistrzostw rozegrane zostaną 24 konkurencje, każda w kilkunastu grupach wiekowych. Do rozdania są aż 624 komplety medali (złoty, srebrny, brązowy)! Kategorie wiekowe są pogrupowane co 5 lat, począwszy od zawodników w M35 i K35, aż do najstarszych - M95+ i K95+

Dla sympatyków bardzo popularnej w Polsce dyscypliny jaką jest bieganie, najbardziej interesujące będą zarówno konkurencje typowo halowe (biegi na 60, 200, 400, 800, 1500 oraz 3000 metrów) jak i tzw. non-stadia, czyli biegi rozgrywane poza halą - na świeżym powietrzu. Tutaj wybierać można spośród półmaratonu (21.097 kilometrów), biegu ulicznego na 10 km oraz biegu przełajowego (8 km mężczyźni i kobiety do 70 roku życia, 6 km dla zawodników z kategorii wiekowej 75+)


Warto zaznaczyć, że zawodnicy startować mogą w wielu konkurencjach, a dość popularne są - zwłaszcza w wyższych kategoriach wiekowych - wszelkiego rodzaju rzuty oraz chód sportowy. Przy stosunkowo nielicznej konkurencji wielu z uczestników liczy na medalowe wyniki w rzutach dyskiem, młotem, ciężarkiem czy oszczepem. Biorąc pod uwagę liczbę rywali oraz medali do rozdania... blisko co czwarty uczestnik Mistrzostw Świata ma szansę wrócić do swojego kraju z tytułem medalisty mistrzostw świata.

- Warto pamiętać o tym, że wielu uczestników HMŚ Toruń 2023 to byli mistrzowie świata w swoich konkurencjach, a nierzadko także mistrzowie olimpijscy. Wśród już zapisanych reprezentantów Polski znajdziemy wiele słynnych nazwisk, w tym olimpijczyków: Jacek Bednarek (Seul 1988), Barbara Bieganowska-Zając (Sydney 2000, Londyn 2012, Rio 2016, Tokyo 2021), Ludwika Chewińska (Monachium 1972), Sebastian Chmara (Atlanta 1996), Rafał Fedaczyński (Pekin 2008, Londyn 2012, Rio 2016), Jan Huruk (Barcelona 1992), Jakub Jelonek (Pekin 2008, Rio 2016), Robert Korzeniowski... - i wielu, wielu innych. Sport weteranów także obfituje w wielkie zmagania i zaciętą rywalizację, nie należy tego nie doceniać - dodaje Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters.

Obecnie, na kilka dni przed zamknięciem zapisów, największą popularnością cieszą się biegi rozgrywane w hali: start na dystansie 60 metrów zapowiedziało 415 uczestników, niewiele mniej - 413 - wystartuje w konkurencji 200 metrów. Swój udział w półmaratonie zapowiedziało już 213 osób, w tym 41 kobiet (a przypominamy - w każdej z konkurencji rozdanych zostanie 14 kompletów medali dla poszczególnych 7 kategorii wiekowych i kobiet, i mężczyzn). Średnio do każdej z konkurencji zgłoszonych jest już po około 150 zawodników. Warto wiedzieć, że rywalizacja nie odbywa się jedynie indywidualnie; w części konkurencji rozdane zostaną także medale drużynowe (w każdej grupie wiekowej!) - o podium decydować będą wyniki trzech najlepszych reprezentantów danego kraju.


Jak wziąć udział w Halowych Mistrzostwach Świata Masters w Toruniu? Rejestracja trwa wyłącznie do 31 stycznia, i odbywa się na stronie wmaci2023.com/rejestracja/. Ale uwaga! Sportowcy - amatorzy z naszego kraju mogą zarejestrować się bezpośrednio u organizatora; prosimy o kontakt - wkrankowski@interia.pl, tel. 602 137 565

Udział w Halowych Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce Masters wymaga nie tylko rejestracji, ale także uiszczenia tzw. opłaty startowej. Jej wysokość wynosi równowartość 100 euro za pierwszą konkurencję (112 euro w przypadku półmaratonu), natomiast koszt udziały w każdej następnej konkurencji to dodatkowe 32 euro. Czy to dużo? Ponownie spytaliśmy o opinię głównego organizatora, Prezesa Wacława Krankowskiego:

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że udział w mistrzostwach nie należy do najtańszych. Wysokość opłaty za udział wynika z przepisów WMA - Międzynarodowej Federacji Weteranów Lekkiej Atletyki. Jest to opłata na poziomie średniej wielkości imprez biegowych w Europie i na świecie; dużo niższa niż udział np. w dużych maratonach (Berlin, Londyn, Paryż itd.) Jest to także dużo mniej niż imprezy np. triathlonowe - a przecież mówimy o Mistrzostwach Świata. Oceniając wydarzenie przez pryzmat kosztów warto pamiętać, że o wiele droższe niż udział są np. hotele czy sam dojazd samochodem z Warszawy do Torunia.

I rzeczywiście: to prawda, że wzrosty cen odczuwalne są we wszystkich aspektach naszego życia. Od paliw, cen energii elektrycznej, poprzez zakupy spożywcze - aż po koszt uprawiania sportu. Czy warto w takim razie wystartować w Toruniu? Wszędzie indziej będzie już tylko drożej... a na kolejną okazję do startu w Halowych Mistrzostwach Świata Weteranów LA w Polsce będziemy musieli zapewne długo czekać.

Przypominam: zapisy tylko do 31 stycznia 2023 roku.


Dla naszych czytelników, którzy przeczytali artykuł do końca - NIESPODZIANKA

Opisz nam swój pierwszy start w życiu, udokumentuj go w formie załącznika z wynikami (dodaj koniecznie zdjęcie!), a my autorów czterech najciekawszych opowieści nagrodzimy pakietem startowym w półmaratonie rozgrywanym 1 kwietnia - w ramach MŚW w LA Toruń 2023!

Czas na nadsyłanie swoich prac macie do niedzieli, 29 stycznia. Opowiadanie należy przesłać w formacie word (lub pdf) na email poczta@maratonypolskie.pl. Już w poniedziałek, 30 stycznia - poznacie nasze całkowicie subiektywne wyniki konkursu!

Zdjęcia: Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters



Komentarze czytelników - 6podyskutuj o tym 
 

POZDRAWIAM

Autor: POZDRAWIAM, 2023-01-25, 13:38 napisał/-a:
Konkurs a rzeczywistość ... mój pierwszy start 50 lat temu bez wyników bez zdjęć co robić ?
pozdrawiam :)

 

witas

Autor: witas, 2023-01-25, 14:44 napisał/-a:
Wychodzi na to, że konkurs jest dla tych młodszych mastersów ...

 

Admin

Autor: Admin, 2023-01-25, 15:32 napisał/-a:
Chodzi o to, że musi być jakieś potwierdzenie, że to prawdziwa historia. Zamiast wyników może być zdjęcie, dyplom, medal

 

mario1977

Autor: mario1977, 2023-01-26, 16:23 napisał/-a:
LINK: https://www.maratonypolskie.pl/wyniki/20

Mój pierwszy start w zawodach miał miejsce po ok 8 mcach biegania. Gdzie? W Wałbrzych gdzie od razu rzuciłem się na głęboką wodę bo wybrałem POŁMARATON w środku lata! i to jaki!! to bardziej bieg górski niż płaski uliczny bieg, ale o tym przekonałem się już podczas biegu :) dlaczego będę go pamiętał do końca życia?
Po pierwsze: to były moje pierwsze zawody :)
Po drugie: poznałem już wtedy co to jest zaliczyć "ścianę" na biegu ;-)
Bieg odbywał się po ulicach Wałbrzycha, 3 pętle, gdzie na każdej jest długi, kręty i stromy podbieg. Na początku trzeciego kółka na ok 16km, po wbiegnięciu na szczyt podbiegu "zgasło światło i skończył się prąd" :) a wisienką było, jak nagle minął mnie jak "pendolino" starszy, siwiutki Pan a na mecie dowiedziałem się że był to p. Jan Chmura!! Plan na bieg był aby złamać 01:45, ostatecznie na metę dobiegłem w czasie 01:45:50 i 335 mce ..... zmęczony, ale szczęśliwy :)

 

Admin

Autor: Admin, 2023-01-27, 09:56 napisał/-a:
Przepraszam, ze względu na wyjazd służbowy rozstrzygnięcie konkursu zostanie ogłoszone w poniedziałek do południa (30 stycznia) - a nie jak wcześniej podawałem w niedzielę, 29 stycznia.

 

Admin

Autor: Admin, 2023-01-30, 13:04 napisał/-a:
Miło mi poinformować, że nagrodziliśmy następujące osoby:

- Rafał Plewiński
- Maciej Rudnikowski
- Daniel Marek
- Tomasz Pyznar

Nagrodzone opowiadania w tym tygodniu dostępne będą sukcesywnie na naszym portalu. Dziękuję za nadesłane prace !!

 

 Ostatnio zalogowani
karhumek
22:41
kos 88
22:37
romangla
22:37
fit_ania
22:25
Kojte csgoatse.com
22:22
Raffaello conti
22:21
Wojciech
21:57
chris_cros
21:43
Zedwa
21:27
entony52
21:15
aktywny_maciejB
21:00
Andrea
20:46
malkon99
20:41
romelos
20:36
UKS ATOS WoĽnice
20:16
czewis3
20:14
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |