2013-02-14
Dostęp do wpisu:
Publiczny
| Bieganie a syf w powietrzu... (czytano: 569 razy)
PATRZ TAKŻE LINK: Powietrze w Krakowie - a fuj!
W codziennym zagonieniu wreszcie przychodzi czas na odpoczynek/czas wolny. Wtedy zakładasz buty, wskakujesz w coś wygodnego, słuchawki na uszy i na świeże powietrze!!!
...i tutaj KLOPS!!! (dotyczy to mieszkających w miastach - szczególnie w Krakowie, gdzie mi przyszło mieszkać)
Świeże powietrze niestety jest towarem deficytowym. :/ Ostatnio pojechałem do teściów na Podkarpacie i dopiero wtedy odczułem różnicę. Wcześniej biegałem tylko po Krakowie i w zasadzie nie odczuwałem tego. A różnica jest po prostu OGROMNA!!!
Niestety w Krakowie w najlepszym miejscu do biegania czyli na Bulwarach Wiślanych wydaje mi się, że jest najgorzej. Przy zbieganiu w kotlinkę od Mostu Kotlarskiego w kierunku Wawelu jest najgorzej - wręcz czuć ten smród...
Moja żona znalazła ciekawy link (Najgorszy jest ten pył!):
http://www.malopolska.pl/Obywatel/EKO-prognozaMalopolski/Malopolska/Strony/PylPM10.aspx
Dlaczego to piszę?
Jeżeli przeczyta to ktoś biegający po Krakowie to będzie miał informację i może zaplanować rodzaj treningu (przy dużym zapyleniu chyba nie warto robić wytrzymałości biegowej) oraz wybierać rejony miasta, które są mniej zapylone! Ja zauważyłem, że o wiele lepiej pobiec w stronę Nowej Huty niż Śródmieścia.
Zobaczcie w swoich miastach jak jest z zanieczyszczeniem!!!
Załączam opis w/w pyłu:
"Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek stałych i ciekłych zawieszonych w powietrzu i będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. benzo(a)piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc.
Poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego dla pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 razy w ciągu roku. Poziom dopuszczalny stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3. Poziom informowania dla stężenia średniodobowego pyłu PM10 wynosi 200 µg/m3 a poziom alarmowy 300 µg/m3.
Pyły o średnicy poniżej 10 mikrometrów absorbowane są w górnych drogach oddechowych i większych oskrzelach. Na pyłach tych osadzone są również różne związki chemiczne i metale o potencjalnej szkodliwości dla zdrowia człowieka. Inhalowane do płuc pyły mogą powodować różne reakcje ze strony ustroju jak np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych jak astmy, kataru siennego i zapalenia alergicznego spojówek. Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji, dodatkowego narażenia na czynniki pochodzenia środowiskowego oraz zwiększonej podatności osobniczej (dzieci i osoby w podeszłym wieku, współwystępowanie przewlekłych chorób serca i płuc). Ponieważ pewne składniki pyłów mogą przenikać do krwioobiegu, dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał serca) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc. Nowe dane świadczą o ujemnym wpływie inhalowanego pyłu na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu (niski ciężar urodzeniowy, wady wrodzone, powikłania przebiegu ciąży)." (źródło: www.malopolska.pl)
A tak na marginesie to kupiłem te ciżemki! :D
Bardzo jestem zadowolniony!!!
Blog moga komentować wszyscy zalogowani czytelnicyDodaj komentarz do wpisu |