Początki "Biegu Solan" (pierwotna nazwa dzisiejszego Półmaratonu) organizowanego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Urząd Miejski w Nowej Soli sięgają 1984 roku, impreza z roku na rok nabierała znaczenia jak i przyciągała coraz znamienitszych zawodników zarówno z kraju jak i zagranicy, początkowo na trasie Nowa Sól – Otyń (ok. 15 km.), następnie wydłużono trasę do ok. 20 km – Nowa Sól – Niedoradz. Od 1988 roku bieg zyskał miano Półmaratonu a trasa biegła z Nowej Soli do Kożuchowa i z powrotem – 21.097 m. Od 2000 roku bieg dla podniesienia atrakcyjności odbywa się ulicami miasta po tzw. pętli. Rekord trasy ustanowił w 2002 roku Zarisław Gapiejenko (1.05,45).
W IX biegu (w roku 1992) rozgrywanym na trasie Nowa Sól - Kożuchów - Nowa Sól na starcie zameldowała się czołówka długodystansowców naszego kraju - Tadeusz Ławicki mistrz Polski w maratonie, Karol Dołęga oraz Piotr Pobłocki. W biegu wystartował również Michał Wójcik - trener kadry maratończyków. Łącznie w zawodach wystartowało 71 zawodników i zawodniczek, wśród nich 8 nowosolan. Najstarszym uczestnikiem był Stefan Mielczarek z Jawora liczący sobie wtedy 75 lat. W IX jak i zarówno X biegu zwyciężył Piotr Pobłocki ze Słupska. Od X jubileuszowego biegu w 1993 roku trasa Półmaratonu uzyskała atest PZLA. W XI przy sprzyjających warunkach atmosferycznych aż trzech pierwszych zawodników pobiło ustanowiony rok wcześniej rekord trasy. Zwycięzcą imprezy został reprezentant WKS "Zawisza" Bydgoszcz - olimpijczyk z Barcelony Wiesław Perszke.
Rys.3 - Józef Suszyński nr 157 – ówczesny wiceprezydent
XII Półmaraton Solan przebiegł pod dyktando zawodników z Rosji, po raz pierwszy zwyciężył obcokrajowiec Fiodor Ryżow (Rosja), na drugim miejscu również zawodnik z Rosji Mikołaj Konstantinow. Barwną postacią na trasie był Sudańczyk Nagmeldin Karanualla - student z Wrocławia. Na starcie zameldowało się 11 zawodników niepełnosprawnych, spośród których najlepiej zaprezentował się Krzysztof Głombowicz z Bydgoszczy- członek kadry narodowej.
Po dwuletniej przerwie na trasę XIII biegu wrócił Piotr Pobłocki - wrócił i poprawił rekord trasy odbierając pałeczkę pierwszeństwa Wiesławowi Perszke, uzyskując czas 1.05,52 należący do najlepszych wyników w kraju w półmaratonie. W pierwszej dziesiątce zameldowało się aż pięciu obcokrajowców - trzech Białorusinów i dwóch Rosjan. Jako ciekawostkę można potraktować, iż na starcie XIII biegu stanęło 13 nowosolan.
W XIV biegu sprzyjająca aura pozwala na uzyskiwanie dobrych wyników. Bardzo dobrze zaprezentowali się zawodnicy niepełnosprawni - zwycięzcą wśród nich okazał się Andrzej Drelich z "START"- u Gorzów Wlkp. ustanawiając wynikiem 56,00 min nowy rekord Polski. Wśród zawodników w klasyfikacji open zapowiadała się ciekawa walka pomiędzy trójką biegaczy zza wschodniej granicy a przedstawicielem krajowej czołówki Jarosławem Pestą z Poznania, który wygrał bieg, ale do ustanowienia rekordu trasy niestety trochę zabrakło. Najlepszy nowosolanin Tadeusz Kajder zajął wysokie V miejsce.
W XV Półmaratonie "Solan" o Puchar Prezydenta Miasta wystartowało 76 zawodników i zawodniczek w tym jeden na wózku inwalidzkim - Andrzej Drelich, który poprawił ustanowiony przed rokiem, przez siebie rekord Polski, ustanawiając nowy z czasem 53,44 min. Najlepszym biegaczem został Władimir Kotow. Zwycięstwem zawodnika Browar Schöller Namysłów - Sławomira Kąpińskiego zakończył się XVI Półmaraton. Na starcie zameldowała się rekordowa liczba uczestników 97 - rywalizujących w upale na nowej trasie. Podczas imprezy liczne grono mieszkańców mogło śledzić zmagania na trasie, co niewątpliwie uatrakcyjniło bieg. Zwycięzca to znany w kraju i za granicą zawodnik, na mecie wyprzedził warszawianina - Wojciecha Więckowskiego i lidera sprzed dwóch lat Jarosława Pestę.
Stosunkowo małą obsadę miał w 2000 roku XVII Półmaraton "Solan" - 55 osób. Powodów było kilka: tropikalna wręcz pogoda oraz rozgrywane w tym samym czasie imprezy w Głogowie, Torzymiu, Gorzowie Wlkp. i Warszawie. W czołówce zawodów w klasyfikacji open uplasowali się kolejno: Andrzej Krzyścin York Gniezno, Andrzej Nowak Nowogard, Jarosław Pesta Poznań. Przed startem półmaratonu po raz pierwszy odbyły się biegi dla dzieci i młodzieży w wieku do 15 lat w tzw. „Mini Biegu Solan”. Wystartowało w nich około 100 amatorów biegania z Nowej Soli i okolic. XX Jubileuszowy Półmaraton (2003r.) zgromadził 68 zawodników i zawodniczek. Pomimo upału walka na trasie była emocjonująca. Zwyciężył Aleksander Łabuczenko z Białorusi wyprzedzając o 24 sekundy Arkadiusz Borowiaka z Piły. Wśród nowosolan po raz dwudziesty bieg ukończył Roman Terlikowski.
fot. Roman Terlikowski, nowosolanin – uczestnik wszystkich 27 biegów
Podczas XXI edycji zawodnicy uzyskali znakomite wyniki wysoki poziom zawodów może poświadczyć fakt, iż ubiegłoroczny zwycięzca Aleksander Łabuczenko był dopiero siódmy. Na pierwszym miejscu uplasował się Mirosław Plawgo, który z czasem 1.03,39 pobił o ponad dwie minuty rekord trasy. Drugie miejsce zajął Piotr Gładki trzeci był Ukrainiec Sergiś Zachepa. Najlepszy z Lubuszan Marek Drzała zajął 4 miejsce. W biegu wzięły udział 72 osoby z Polski i krajów ościennych. Wystartowało też dwóch zawodników na wózkach inwalidzkich.
fot. Mikhaylo Iveruk, Ukraina – czterokrotny zwycięzca Półmaratonu Solan
Zanim rozpoczęto XXII Półmaraton Solan minutą ciszy uczczono pamięć Piotra Gładkiego który zginął w wypadku samochodowym. Miał być gwiazdą tego biegu. Atmosfera wśród uczestników nie była najlepsza, ale gdy zabrzmiał strzał startera ostro zabrali się do pracy. Najlepszym okazał się Mikhaylo Iveruk z Ukrainy, na drugim miejscu Marcin Fehlau Express Katowice, trzeci Dmitry Dubowski Białoruś, czwarty Mikola Rudyk z Ukrainy i piąty na mecie zameldował się nowosolanin Roman Kajder. Wśród kobiet podobnie jak wśród mężczyzn najlepsza była reprezentantka Białorusi - Irina Kunachovets.
Podczas XXIII Półmaratonu odnotowano rekordową liczbę uczestników 118 osób w tym 9 kobiet i 4 zawodników na wózkach inwalidzkich. Wśród kobiet wygrała utalentowana Białorusinka Natalia Kulesh. Zwycięzca biegu Mikhaylo Iveruk poprawił swój zeszłoroczny wynik o blisko minutę. Na początku biegu ukształtowała się sześcioosobowa czołówka, w której znalazło się czterech Ukraińców i dwóch Polaków z Mistrzem Polski w półmaratonie Adamem Dobrzyńskim i Marcinem Fehlauem - wicemistrzem kraju w maratonie. Dobrzyński na drugim okrążeniu zdobył kilkusekundową przewagę nad Iverukiem, ale na trzecim okrążeniu trasy nie wytrzymał narzuconego tempa, co skwapliwie wykorzystał jego najgroźniejszy rywal. Przed dorosłymi startowali najmłodsi, w „Mini Biegu Solan” wzięło udział 256 dzieci, najmłodszym z nich był Patryk Przybyła.
XXIV Półmaraton przebiegał innymi ulicami miasta. Start i meta wyznaczone były w centrum miasta- deptak na placu Wyzwolenia. Trasa wyścigu mierzyła 21,097 km i składała się z trzech pętli długości 7032,3 m każda. W biegu głównym pierwszy linię mety przekroczył dobrze znany, zwycięzca dwóch poprzednich półmaratonów, Mikhaylo Iveruk z Ukrainy.
fot. Mikhaylo Iveruk, Ukraina – czterokrotny zwycięzca Półmaratonu Solan
Jubileuszowy, XXV „Półmaraton Solan” został rozegrany w niedzielę 1 czerwca 2008 roku. Podczas biegu panował ogromny upał, 30 stopni Celsjusza w cieniu, nogi grzęzły w rozmiękłym asfalcie. Rok wcześniej z powodu prac prowadzonych w nowosolskim porcie start i metę biegu przeniesiono na ul. Plac Wyzwolenia. Okazało się, że to miejsce doskonale się do tego nadaje, bez problemu bowiem mieściło uczestników i kibiców biegu. Po biegu rozdano olbrzymie ilości nagród, w rozmaitych kategoriach. Każdy z uczestników XXV Półmaratonu Solan otrzymał pamiątkowy medal. Cieszył, nie tylko fakt, że bieg zgromadził aż tak wielu uczestników, po raz kolejny pobito rekord frekwencji ale także to, że po raz kolejny w Nowej Soli udało się profesjonalnie zorganizować zawody biegowe. Zwycięzcą jubileuszowego biegu został Paul Ngetich z Kenii.
W niedzielę 3 czerwca 2009 roku odbył się XXVI Półmaraton Solan w którym wystartowało 169 zawodników. Kibice na mecie mogli 166 razy składać ręce do braw dla tych, którzy tego dnia zwyciężyli, bo pokonali ponad 21 kilometrów. Po raz 26 udało się w Nowej Soli zorganizować bieg, który doskonale się udał i zabarwił na chwilę miasto na sportowo. Po raz czwarty zwyciężył Mykahaylo Iveruk z Ukrainy, na drugim miejscu na metę wbiegł nowosolanin, Adam Draczyński, trzecie miejsce zajął Paul Ngetich z Kenii.
Podczas XXVII Półmaratonu Solan o Puchar Prezydenta Miasta, zanotowaliśmy po raz kolejny rekordową liczbę startujących. Na starcie stanęło 174 zawodników i 10 zawodniczek. Zwycięzcą biegu został Oleksandr Labzjuk z Ukrainy, który wyprzedził Methew Kosgei z Kenii oraz swojego rodaka Mykole Yukhymchuka. Na czwartym miejscu zawody ukończył nowosolanin Adam Draczyński. Upalna pogoda spowodowała, że Półmaratonu nie ukończyło jedenastu zawodników i jedna zawodniczka.
fot. Mikhaylo Iveruk, Ukraina – czterokrotny zwycięzca Półmaratonu Solan
W dotychczasowych biegach w klasyfikacji generalnej mężczyzn i kobiet zwyciężali:
Mężczyźni:
I 1984 - Zdzisław Zygmunt - Szprotawa
II 1985 - Józef Ziubrak - Poznań
III 1986 - Janusz Zając - Stargard
IV 1987 - Przemysław Jamont – Żary
V 1988 - Stanisław Lange – Gdańsk
VI 1989 - Wacław Mróz – Wrocław
VII 1990 - Julian Oleksyk – Żary
VIII 1991 - Jerzy Skarżyński – Szczecin
IX 1992 - Piotr Pobłocki – Słupsk
X 1993 - Piotr Pobłocki – Słupsk
XI 1994 - Wiesław Perszke – Bydgoszcz
XII 1995 - Fiodor Ryżow – Moskwa
XIII 1996 - Piotr Pobłocki – Lębork
XIV 1997 - Jarosław Pesta – Poznań
XV 1998 - Władymir Kotow – Białoruś
XVI 1999 - Sławomir Kąpiński – Płock
XVII 2000 - Andrzej Krzyścin – Gniezno
XVIII 2001 - Andrzej Krzyścin – Gniezno
XIX 2002 - Zarisław Gapiejenko – Białoruś
XX 2003 - Aleksander Łabuczenko – Białoruś
XXI 2004 - Mirosław Plawgo - Oleśnica
XXII 2005 - Mikhaylo Iveruk - Ukraina
XXIII 2006 - Mikhaylo Ivreuk – Ukraina
XXIV 2007 - Mikhaylo Ivreuk – Ukraina
XXV 2008 - Ngetich Paul – Kenia Dorota
XXVI 2009 - Mikhaylo Iveruk – Ukraina
XXVII 2010 - Oleksandr Labzjuk – Ukraina
Kobiety:
I 1984 - Genowefa Nowakowska – Jelenia Góra
II 1985 - Alicja Sanysiewicz - Legnica
III 1986 - Janina Juszko – Jelenia Góra
IV 1987 - bez kobiet
V 1988 - Genowefa Nowakowska – Jelenia Góra
VI 1989 - Genowefa Nowakowska – Jelenia Góra
VII 1990 - Genowefa Nowakowska – Jelenia Góra
VIII 1991 - Krystyna Pieczukis - Głogów
IX 1992 - Maria Kawiarska - Pszczew
X 1993 - Genowefa Nowakowska – Jelenia Góra
XI 1994 - Maria Wasyluk - Międzyrzecz
XII 1995 - Grażyna Michalik - Kożuchów
XIII 1996 - Olga Judienkow - Białoruś
XIV 1997 - Bogusława Szumieł - Świebodzin
XV 1998 - Magdalena Turczyn - Międzyrzecz
XVI 1999 - Danuta Pietruszyńska - Międzychód
XVII 2000 - Danuta Pietruszyńska – Kostrzyn
XVIII 2001 - Maria Kawiarska - Pszczew
XIX 2002 - Marta Dłubała - Lubin
XX 2003 - Agata Barszewska - Leszno
XXI 2004 - Ewa Kajder – Nowa Sól
XXII 2005 - Irina Kunachovets - Białoruś
XXIII 2006 - Natalia Kulesh - Białoruś
XXIV 2007 - Barbara Twardochleb - Oława
XXV 2008 - Ustianowska - Częstochowa
XXVI 2009 - Dorota Ustianowska - Częstochowa
XXVII 2010 - Tatyana Holovchenko - Ukraina
|