Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

nina
Rafał Wilczynski
Krapkowice
SKS Batory

Ostatnio zalogowany
2018-06-30,21:54
Przeczytano: 1430/402559 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:9.1/7

Twoja ocena:brak


Spikerka - Rafał Wilczyński
Autor: Rafał Wilczyński
Data : 2012-12-13

Rafał Wilczyński
47-303 Krapkowice
ul. Kilińskiego 31b/13
tel. 077/4664765
kom. 508 902 027
e-mail: nina.wilczynska@gmail.com

Komentowanie biegów ulicznych,
przełajowych, górskich i nordic walking

Od przeszło 15 lat jeżdżę po Polsce wzdłuż i w szerz komentując w/w rodzaje biegów. Zanim wziąłem mikrofon do ręki startowałem w wielu biegach na dystansach od 10 km do maratonu, który pokonałem ponad 30-to krotnie z najlepszym wynikiem poniżej 3 godzin. Startowałem w I Biegu Lechitów – 1978 i rok później w Maratonie Pokoju. Biegałem kilka razy w Dębnie Lubuskim, w maratonie wrocławskim, w Lęborku i w wielu innych maratonach. W półmaratonach w Kędzierzynie, w Murowanej Goślinie, Gnieźnie i w Pilskiej Piętnastce.

"Każdy kto chociaż raz założył kolce powinien chociaż jeden raz pokonać dystans maratonu" - Waldemar Cierpiński, dwukrotny mistrz olimpijski (wszystkie cytaty zawarte w tym tekście pochodzą z książek Jerzego Skarżyńskiego - po uzgodnieniu)

Biegi średnie i długie były i są pasją mojego życia. Wcześniej biegając, obecnie z mikrofonem. Nie ograniczam się do cyferek ale komentuję to, co się dzieje w danym biegu. Wymienione biegi komentowałem kilkakrotnie. W Dębnie, Mysłowicach i Bełchatowie otrzymałem od organizatorów wyróżnienie za wiedzę merytoryczną a od zawodników statuetkę z dedykacją: "Rafałowi Wilczyńskiemu za popularyzowanie sportu."

"Bieganie nie jest wszystkim ale wszystko jest niczym bez biegania"

W 2006 roku komentowałem kolejny zjazd Wunderteamu w Wałczu – biegi średnie i długie. Obecny na zjeździe Pan Andrzej Stepowski (w latach 60-tych występujący pod nazwiskiem Stepokura) w tym czasie członek kadry narodowej w biegach długich napisał "Brałem udział w tym spotkaniu w kwietniu 2006 roku
i potwierdzam doskonałe prowadzenie wieczoru wspomnień"
.


To jestem ja - aktualny wizerunek

Wspomnę jeszcze o bardzo miłym dla mnie wspólne komentowanie półmaratonu Rejów w Skarżysku Kamiennej z Panem Bohdanem Tomaszewskim. Stworzyliśmy wspólnie atmosferę Igrzysk Olimpijskich, odpowiednio wkomponowanych w rozgrywany bieg na miejscu. Opowiedzieliśmy o trzecim starcie w Olimpijskim Maratonie Abebe Bikili, zakończonego tragedią na 17 km. O sukcesie Witolda Barana na White City na dystansie 1 mili, z rekordem Europy i Pucharem Królowej za zwycięstwo w biegu, o goryczy porażki polskiego zawodnika w finale Igrzysk Olimpijskich w Tokio (VI miejsce), o zwycięstwie Chromika w Mistrzostwach Europy na przeszkodach, złotym medalu Olimpijskim Krzyszkowiaka i brązowym Kazimierza Zimnego na Igrzyskach w Rzymie.

"Bieganie daje dużą frajdę ale dopiero dobre wyniki uszczęśliwiają"

Nazajutrz w Rzeczpospolitej przeczytałem co napisał Pan Bohdan Tomaszewski: "życzyłbym największym zawodom krajowym takiego spikera, tak fachowego, taktownego, o takiej polszczyźnie jak ten ze Skarżyska". Równie miło wspominam wspólną pracę z Jerzym Skarżyńskim, Pawłem Serafinowiczem (medalista Młodzieżowych Mistrzostw Polski – MMP) a ostatnio na trzech kolejnych maratonach Silesia z Michałem Hącia – redaktor radia EnM Katowice.

Inne opinie o mnie:

Ultimasport.pl (elektroniczna obsługa zawodów) – "Praca z Panem Rafałem to czysta przyjemność"

Grzegorz Wojciechowski (Dyr. biegów w Mogilnie) - "Pan Rafał będzie komentatorem na VI Biegu WOŚP w Mogilnie. Jeżeli chcecie posłuchać spikerki na wysokim poziomie to serdecznie zapraszam".

Henryk i Elżbieta Czerniakowie (medaliści Mistrzostw Polski Masters – Pan Henryk jest wicemistrzem Wielkopolski w biegu przeszkodowym seniorów, jest również zdobywcą III miejsca w Pucharze Europy na 100 km oraz II miejsca w Mistrzostwach Europy w biegu 12 godzinnym, w kategorii wiekowej) - "Co do spikerki kolegi Rafała to jest ona na najwyższym poziomie i to zarówno jeśli chodzi o fachowość ze znawstwa zawodników jak i historii biegania. Tak powinno być moim zdaniem, gdyż publiczność właśnie tego powinna się dowiedzieć. Jednak jak ostatnio można zauważyć organizatorzy wolą zatrudniać miejscowych spikerów, którzy nie mają zielonego pojęcia o komentowaniu biegu ale wiele mówią o sponsorach i miejscowych notablach, wychwalając ich zasługi w organizacji biegu".


To też ja - koniec biegu 25km w Krapkowicach

"Maraton jest biegiem prawdy, gdyż każdy musi w nim sięgnąć do dna nie tylko swych fizycznych ale i psychicznych możliwości" – Frank Shorter, dwukrotny medalista olimpijski w maratonie (złoto i srebro).

Komentowałem biegi o Mistrzostwo Polski:

Dębno Lubuskie 2000 rok – Mistrzostwa Polski Kobiet w biegu maratońskim – złoty medal dla Janiny Malskiej – Wawel Kraków. JM w karierze była ośmiokrotną medalistką MP (2-2-4). Wygrała maratony: Warszawski (04) i Crakowia Maraton (05). Klasyfikacja OPEN – I Piotr Pobłocki, obecnie zawodnik i trener KS Maratończyk - Ekonomik Lębork. Komentując na żywo biegi podaję osiągnięcia zawodników jw. Biegałem w Dębnie trzykrotnie.

Maraton Lębork – Mistrzostwa Polski Masters w maratonie. W Lęborku biegałem kilkakrotnie.

Maraton Wrocław – biegałem kilka razy na trasie z Sobótki do Wrocławia.


Lębork - rozmawiam z Moniką Hopfer

Murowana Goślina – Mistrzostwa Polski Masters w biegu 20 km i półmaratonie - komentuję od dawna do dziś. Biegałem od pierwszej edycji – 1983.

Kędzierzyn 2009 – Mistrzostwa Polski Seniorów K-M 10 000 metrów – komentowałem te zawody.

Chorzów 2010 – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – biegi przełajowe – również komentowałem te zawody.

Piła – Mistrzostwa Polski w Półmaratonie – od roku 2000 do dziś. Do roku 2011 były to Mistrzostwa kobiet i mężczyzn. Przed rokiem 2000 był bieg na dystansie 15 km, biegałem i komentowałem te zawody.


Opole - Bieg Niepodległości. Rozmawiam z Ryszardem Marczakiem i Janem Hurukiem, kamera - Henryk Szymura

"Co w maratonie liczy się najbardziej? Przede wszystkim charakter. Nogi i płuca wytrzymają każdy wysiłek, gdy kieruje nimi wola i rozum" - Grete Waitz – pierwsza złota medalistka Mistrzostw Świata – maraton 1983, wicemistrzyni olimpijska w maratonie 1984, pięciokrotna Mistrzyni Świata w biegach przełajowych, dziewięciokrotna zwyciężczyni Maratonu Nowoyorkiego)

W omawianiu w/w biegów podałem przykładowo osiągnięcia medalistów oraz innych wyczynowo biegających i amatorów, ponieważ taką zasadę stosuję w komentowanych biegach na żywo.

Biegacze – piszcie na mój adres e-mail o swoich osiągnięciach, a to wzbogaci waszą i moją satysfakcję.


Irena Pakosz (Czuta) 5kr. zł. med. M. Pol., 4kr zł. med. M Sw Masters Biegi Górskie i Nordic Walking

Niektóre biegi, które komentowałem a nie są one Mistrzostwami Polski
Gałkowo – Maraton Mazury 23.06.2012 – dyrektor biegu Pani Karolina Ferenstein-Kraśko zaproponowała trasę ekologiczną: 10km wzdłuż Krutyni i 42.195 wśród jezior i lasów Krainy z Siedmiu Cudów Świata. Na starcie wśród wyczynowców i amatorów ludzie ze świata polityki – Piotr Kraśko, sceny i dziennikarstwa Panie Kinga Rusin i Beata Sadowska oraz Wojciech Staszewski i biznesu MCI – główny sponsor.

Cudownie rozbudowane miasteczko maratońskie, funkcjonujące od czwartku do końca zawodów (sobota). Pasta-party to karta dań z makaronem w roli głównej (nie spotkaliśmy tego nigdzie). Śniadanie w dniu zawodów dla zawodników i nie tylko, było zgodne z recepturą sportowych dietetyków. Myślę, że jestem wyrazicielem opinii nas wszystkich – spotkajmy się w Gałkowie w 2013 i w następnych latach. Zawody zakończyły się zwycięstwami Macieja Wojciechowskiego – Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie i Dominiki Stalmach z Warszawy, a na krótkim dystansie wygrali Jakub Nowak – Śniadowo i Violetta Kryza – EFEKT Warmia – Mazury.


Lubliniec - biegi dzieci poprzedzały bieg główny o Nóż Komandosa

Violetta wygrała 28 maratonów z 76, w których startowała (1992-2011). Była zawodową biegaczką włoskiej Firmy FILA TEAM (1999-2005). Dwukrotna złota medalistka MP.

Duże wrażenie zrobiło na mnie Tarnowo Podgórne. 27 maja 2012 odbyła się tam pierwsza edycja biegu na dystansie półmaratonu. Lokalizacja bazy organizacyjnej to hala sportowa, duży plac, na którym postawiono wiele rodzajów stoisk związanych z bieganiem, boisko sportowe z 400 m bieżnią w dobrym stanie, na którym odbyły się biegi dla dzieci i młodzieży oraz końcowe metry biegu głównego. W biegu głównym wyodrębniono ELITĘ z oznakowaniem nazwiskiem lub imieniem zawodnika.

W mojej pracy jest to dodatkowa możliwość szybkiej identyfikacji biegnącej czołówki biegu. Lista startowa - tradycyjna. Grupa ludzi stanowiąca bezpośrednie grono organizatorów „wydelegowała” Piotra Książkiewicza do walki na trasie. Sklasyfikowano 760 zawodników.

Zwycięzcy: Elisha Kiprotich-Save (Kenia 1:05,20) i Olga Kalendarowa – Ochal (POL 1:17,27) - medalistka Mistrzostw Ukrainy na różnych dystansach, w tym złoto w biegu na 20 km (06). W roku 2011 otrzymała polskie obywatelstwo, a od 2 kwietnia 2012 może reprezentować Polske w Międzynarodowych zawodach. 14 kwietnia 2012 zajęła IV miejsce w Maratonie Wiedeń z wynikiem 2:31,33.


Aniela Nikiel - Głogosz, wspaniale opowiada o procedurach wizerunkowych na meetingach w blasku reflektorów. Olimpijka z Atlanty, 7kr M. Pol. Wygrała maratony w Warszawie, Metropolia i Reins


Organizowałem biegi

W Krapkowicach w latach 1984 do 1998 był bieg na dystansie 25 km. Inicjatorami biegu byliśmy wspólnie z inż. Herbertem Kasnerem. Po biegu pozostały wspomnienia o najlepszych polskich biegaczkach i biegaczach, a rekordy trasy wśród mężczyzn należą do reprezentanta Polski Antoniego Niemczaka – Śląsk Wrocław 1:16,25 a wśród kobiet do Czesławy Mętlewicz – Kłos Olkusz 1:30,57. Pani Czesława w Maratonie Nowoyorskim w latach 1988 - 1989 zajęła 16 i 20 miejsce. W Mistrzostwach Polski zdobyła 6 medali (1-2-3)

W Opolu, gdzie byłem nauczycielem wychowania fizycznego w latach 1975-2007 w ZSTiO im. K.Gzowskiego, z inicjatywy dyrektora szkoły mgr Adama Feusette w latach 1989 – 1996 odbywał się 15 km Bieg Niepodległości im. Marszałka Józefa Piłsudzkiego. Wykonaniem technicznym zajęli się: Rafał Wilczyński i Marek Leja – mgr inż. informatyki – nauczyciel w tej szkole. Prasa centralna o w/w biegu napisała w nagłówku: „To są mistrzostwa Mistrzostw Polski” - ze względu na start mistrzów i reprezentantów Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, jak również medalistów Mistrzów Europy i Świata – uczestników tego biegu.


Piotr Gładki (1972-2005) 4kr zł. med. MPsen., Akademicki Mistrz Świata w przełaju. Olimpijczyk z Sydney (maraton 2000). Rek. Pol. w półmaratonie 1:01,35 (00 Haga). Wygrał wszystkie edycje Biegu Niepodległości w Opolu w kategorii juniorów.


Krótko o sobie

Po ukończeniu AWF Poznań pracowałem w szkolnictwie i prowadziłem treningi biegaczy. Sukcesy trenerskie to:

Krzysztof Kot – uczeń „Gzowskiego” zajął V miejsce w biegu przełajowym na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, ten sam zawodnik zdobył brązowy medal w przełajowych, młodzieżowych Mistrzostwach Polski.

W piłce ręcznej - trener klasy I, z drużyną juniorów Gwardii Opole zdobyłem złoty medal w Mistrzostwach Polski 1976 rok.

W latach 1973-75 prowadziłem pierwszoligowy zespół kobiet Otmęt Krapkowice z kilkoma reprezentantkami Polski w drużynie.

"Bieganiem nie zawsze można wydłużyć życie ale w każdym przypadku można je nieskończenie wzbogacić"

Komentowanie biegów ulicznych dla mnie jest przyjemnością, ponieważ nadal jestem blisko biegających i wiem jak można doznawać radości, gdy zawieszają nam medal na szyi. Naśladujmy wielkich mistrzów, czytajmy ich wspomnienia i życiorysy, zwłaszcza wtedy, kiedy ogarnia nas zwątpienie do tego co robimy. Cieszmy się, że możemy iść na trening i przebiec dystans na własnych, zdrowych nogach. Życzę wam tego, abym mógł was widzieć na starcie, podziwiać na trasie, wymieniać wasze osiągnięcia gdy wbiegacie na metę i przedstawiać wchodzących na podium.

Rafał Wilczyński,
Krapkowice 2012/2013



Komentarze czytelników - 31podyskutuj o tym 
 

Stepokura-nazwisko zlat60

Autor: Stepokura-nazwisko zlat60, 2010-12-20, 19:50 napisał/-a:
Brałem udział w tym spotkaniu w kwietniu 2006r. i potwierdzam doskonałe prowadzenie wieczoru wspomnien w tym przebudowanym obecnie osrodku sportowym, dawnej bazy biegaczy kadry Polski,i trenigów w lasach wałczanskich, oraz porannych rozruchow prowadzonych przez trenera Bienata, który tez był na tym spotkaniu,oraz codziennych odpraw z "Panemm Janem",i wycieczek do miejscowosci Szwecja.
Przypominam tez ze na miejscowym stadionie Krzyszkowiak ustanowił rekord świata na 3.000m/przeszk.Małe sprostowanie co do 100 maratonow przebiegnietych przez weterana Tadeusza Ddziekonskiego,po240.0,to Panu Wilczynskiemu pomylil sie On chyba z Antonim Ccichończukiem.
Reszta tekstu bez uwag, a zdjęcia zwłaszcza meoich rywali M.Wójcika i J. Fusa,oraz M.Kierlewicza przypominają mi stare lata.

 

miriano

Autor: miriano, 2010-12-21, 16:27 napisał/-a:
Panie Rafale pozdrowienia od mojego brata Leszka Bierkusa.
A ostatnio my widzieliśmy się w listopadzie ubiegłego roku w Węgierskiej Górce .Pozdrawiam .

 

henry

Autor: henry, 2010-12-26, 16:56 napisał/-a:
Co do spikerki kolegi Rafała to jest ona na najwyższym poziomie i to zarówno jeśli chodzi o fachowość ze znawstwa zawodników ja i historii biegania. Tak powinno być moim zdaniem gdyż publiczność właśnie tego powinna się dowiedzieć. Jednak jak ostatnio można zauważyć organizatorzy wolą zatrudniać miejscowych spikerów, którzy nie mają zielonego pojecia o komentowaniu biegu ale wiele mówią o sponsorach i miejscowych notablach , wychwalając ich zasługi w organizacji biegu. Co do Tadeusza Dziekońskiego to pomyłka jest innego typu " "ponad 100 maratonów z przeciętną grubo poniżej 3 godz ale nie poniżej 2,40".

 

Gestwa

Autor: gestwa, 2012-12-13, 14:19 napisał/-a:
Witam. Czy w ramach walki z monopolem, który nie zawsze wychodzi na zdrowie możemy poznać sylwetki innych spikerów? Od trzech lat śledzę maratonypolskie.pl i widzę, że tylko Pana Wilczyńskiego promuje się. Nie mam nic za złe ale czy tylko Pan Rafał jest godny polecenia? chyba nie.

 

agawa

Autor: agawa, 2012-12-13, 14:34 napisał/-a:
LINK: mp_index.php?dzial=8&action=2&code=2310

Ja bywałam na biegach gdzie spikerem był p. Toboła, który również jest godny polecenia. Fachowiec z poczuciem humoru! Gościł również na "łamach" MP :)

 

Krzysiek_biega

Autor: Krzysiek_biega, 2012-12-13, 14:41 napisał/-a:
Słabo śledzisz portal, bo jak wyżej koleżanka przedstawiła link - był również wywiad z panem Romanem Toboła.

Ja mam szacunek za wiedzę do obu panów

 

henry

Autor: henry, 2012-12-13, 17:03 napisał/-a:
Nie będę się powtarzał , ponieważ o Koledze Rafale pisałem w samych superlatywach w ubiegłym roku. Moim zdaniem Koledzy Rafał Wilczyński i Roman Toboła to najlepsi spikerzy w Polsce od biegów długich. Obu doskonale znam i oni mnie znają ponieważ przez wiele lat wspólnie biegaliśmy. W Polsce jest obecnie wielu spikerów i wielu musi być , ponieważ biegów w każdy weekend jest kilka. Każdy też może się tu promować ale jak widać niewielu chce, myślę ,że większość są to spikerzy jednorazowi na swoją miejscową imprezę.

 

tomek20064

Autor: tomek20064, 2012-12-14, 22:31 napisał/-a:
świetny spiker.kLASA ŚWIATOWA

 

kos 88

Autor: kos 88, 2015-01-03, 22:13 napisał/-a:
Panie RAFALE dzięki za "jak zawsze" super fachowe komentowanie biegów. Mam nadzieję że i w tym Nowym 2015 roku będę mógł na wielu biegach Pana spotkać .
Życzę Szczęścia i Zdrowia -
- St. Orlicki

 

kos 88

Autor: kos 88, 2015-01-06, 16:13 napisał/-a:
W niedzielę byłem w Katowicach /bo to blisko/ oglądać bieg City Run , czy coś tam takiego ... , impreza nawet sympatyczna ale ... tzw. Spiker mówił , dużo prawie cały czas a przez przynajmniej 15 minut /bo potem już pojechałem/ nie potrafił podać nazwisk Zwycięzców biegu, podawał numery startowe , czasem nazwiska swoich kolegów , a nie potrafił podejść i zapytać Zwycięzcy o Nazwisko bo to że nie musi znać wszystkich to raczej logiczne, ale po jakimś krótkim czasie powinien się zorientować i podać takie wiadomości... to po prostu obowiązek !!!

 



















 Ostatnio zalogowani
mariuszkurlej1968@gmail.c
23:22
fit_ania
23:21
¦wistak
22:54
Robak
22:37
szalas
22:34
staszek63
22:06
uro69
22:01
edgar24
22:00
elglummo
21:57
marekcross
21:36
Beata72
21:26
jacek50
21:01
JW3463
20:50
Jerzy Janow
20:32
Arti
20:23
StaryCop
20:23
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |