Gdańsk, 10 kwietnia 2022, 20:19, 3481/987524Organizator
6. Gdańsk Maraton - długo wyczekiwany start!

LINK 1: STRONA INTERNETOWA MARATONU
LINK 2: ZOBACZ NIEOFICJALNE WYNIKI
LINK 3: WIĘCEJ INFORMACJI W KALENDARZU
LINK 4: ARCHIWUM: GDAńSK

6. Gdańsk Maraton rozpocz±ł sezon dużych imprez biegowych. Blisko 2500 osób po przerwie spowodowanej pandemi± wystartowało nad morzem. Nawet mocny wiatr nie był przeszkod± większ±, niż głód biegania i chęć rywalizacji ramię w ramię z innymi zawodnikami. Najszybszy na dystansie 42,195 km był Andrzej Rogiewicz z wynikiem 2 godziny 25 minut i 26 sekund.

Rogiewiczowi (Grudzi±dz - MKS INOWROCŁAW / PACKMAN TEAM) do rekordu trasy (2:23,14) Rafała Czarneckiego, który zwyciężał tutaj trzy razy z rzędu (ostatni raz w 5. Gdańsk Maratonie w 2019 r. – dop. red.) zabrakło naprawdę niewiele. Można ¶miało założyć, że gdyby nie warunki na trasie w postaci silnego wiatru, czas dominatora gdańskiej imprezy zostałby złamany.

Tryumfator już po starcie zdecydował się na samotny bieg i szybko odskoczył mocnemu rywalowi w osobie Grzegorza Kujawskiego, nad którym przez cały czas utrzymywał bezpieczn± przewagę. Linię mety przekroczył w czasie 2:25,26. Grzegorz Kujawski (Puck - LKS ZIEMI PUCKIEJ) w końcówce biegu zdołał podgonić rywala i zameldował się na mecie z czasem 2:25;49. Trzecie miejsce wywalczył Andrzej Witek w Wrocławia (140MINUT.PL) z czasem 2:29,18

Historia frekwencji KOBIETY

- Taktyka na pewno zakładała walkę o zwycięstwo. Miałem nadzieję, że będzie możliwo¶ć rywalizowania na poziomie czasu 3:22-3:23 na kilometr. Pierwsze dwa kilometry były bardzo wolne, więc postanowiłem pobiec to, co sobie założyłem, maj±c nadzieję, że kto¶ podejmie rękawicę. Wyszło inaczej. Z wiatrem biegło się fajnie, lekko, pod wiatr trzeba było popracować, bo utrudniał bieganie poniżej tempa 4 minut na minutę.

Na wiadukcie strasznie mn± miotało. Na 32-35 kilometrze miałem już przewagę półtorej minuty, potem minutkę, więc ostatnie kilka kilometrów odpu¶ciłem już sobie zwalniaj±c, aż do samej mety. Cieszę się, że wróciło wspólne bieganie. Każdy w swoim tempie, każdy jest zwycięzc± – podsumował zwycięzca 6. Gdańsk Maratonu

W rywalizacji pań również samotnie pobiegła Agata Długosz. Zawodniczka z Tychów (BIEGAM Z PASJˇ / SPLA TYCHY) zameldowała się na mecie z wynikiem 2:58,22 i ponad pieciominutow± przewag± nad Agat± Tomczyk z Bydgoszczy (SLA POLONIA BYDGOSZCZ) - 3:03,38. Trzecia finiszowała Małgorzata Drzycimska z Gdańska (LKS ZANTYR SZTUM) z czasem 3:04,07

- Moja życiówka to 2:57 „z hakiem” i idealnie byłoby złamać t± życiówkę. Wzięłam jednak poprawkę na panuj±ce warunki i stwierdziłam, że je¶li złamię „trójkę” to będę z siebie zadowolona. A jak się jeszcze okazało, że jestem pierwsza, to już w ogóle wielkie wow! Nigdy nie biegnę po zwycięstwo, zawsze wyznaczam sobie konkretny cel, nie chodzi o miejsce, chodzi o czas, a ja zmie¶ciłam się w widełkach.

Do połowy było idealne tempo na 2:55, póĽniej niestety musiałam trochę zwolnić. Trasa? Tunel był masakryczny, szczególnie pod górę, kiedy dodatkowo wiało w twarz. Znajomi pomogli mi na trasie, bo biegli¶my razem, utrzymywali¶my równe tempo, motywowali¶my się nawzajem, to też na pewno pomogło. Jestem bardzo zadowolona
– podsumowała swój wynik Agata Długosz.

Gdańsk Maraton to również rywalizacja sztafet. Ponad pięćset zawodniczek i zawodników zdecydowało się wystartować i zespołowo pokonać królewski dystans. Dzień przed głównym startem w Biega dla dzieci rywalizowali najmłodsi.

Wielkie bieganie powraca w Gdańsku!

Po przerwie spowodowanej pandemi±, jedna z największych i najpopularniejszych imprez biegowych na dystansie 42,195 km wraca bez obostrzeń i limitów uczestników. Na li¶cie startowej 6. Gdańsk Maratonu widnieje niemal 3700 uczestników. Nie ulega jednak w±tpliwo¶ci, że wszyscy biegacze czekali na zapowiedĽ pełnej, tradycyjnej, nios±cej ze sob± największy ładunek emocjonalny edycji Gdańsk Maratonu. Lista startowa szybko zapełniała się kolejnymi osobami.