|
21 marca 2016, 05:00, 1763/302213 | BrandLab Sp. z .o.o. | ![](pikto/kropa_szara.gif) | Nike Zoom Superfly Flyknit
|
|
![](foto/_ilust/2016/flyknit61.jpg)
Nike Zoom Superfly Flyknit, but stworzony we współpracy z amerykańską sprinterką Allyson Felix, to zapowiedź nowej ery innowacji.
W czasie sprintów na 200 i 400 metrów, kontrola kroku na bieżni może decydować o różnicach rzędu milisekund. To one odróżniają zdobywców najwyższego trofeum od pozostałych sportowców. Dla Allyson Felix, złotej medalistki w sprincie, przewaga tego rzędu stanowi jedno
z wielu wyzwań stojących na drodze do powtórzenia sukcesu z 2012 roku. Chcąc podjąć wyzwanie w Rio, Allyson nawiązała współpracę z Nike przy projektowaniu nowego buta sprinterskiego.
Nike Zoom Superfly Flyknit powstał w oparciu o zaawansowaną analizę naukową przeprowadzoną w laboratorium Nike Sports Research Lab (NSRL) oraz realizację projektu przez inżynierów odpowiedzialnych za technologię Flyknit. Połączenie tych badań z obserwacjami Felix oraz wskazówkami jej trenerów pozwoliło całemu zespołowi na precyzyjne dostosowanie kluczowych cech buta, takich jak transfer energii, dopasowanie czy elastyczność do preferencji i biomechaniki ruchu sprinterki, której bieg wyróżnia się długim i bardzo dynamicznym krokiem.
![](foto/_ilust/2016/flyknit62.jpg)
Aby dopasować but do stopy Felix opracowano indywidualne kopyto szewskie pasujące do rozmiaru jej stopy (9.5, szerokość AA). Płytka podeszwy buta została zaprojektowana specjalnie z myślą o zachowaniu odpowiednego poziomu elastyczności, który odpowiada sprinterce. Stało się to możliwe, dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D w tworzeniu prototypów.
Indywidualnie dopracowana cholewka Flyknit stanowi idealne dopełnienie płytki, zapewniając jeszcze większą lekkość i minimalizując rozmiar. Po raz pierwszy w bucie sprinterskim pojawia się wysokość 3/4, która gwarantuje dodatkowe wsparcie w wyższej części stopy oraz płynność ruchu.
"Jedną z rzeczy, która najbardziej mi się podoba w całym procesie projektowania jest to, że chociaż nie jestem ekspertem, to mam całkowite wsparcie sztabu naukowców. Tym zajmują się w Nike z wielką pasją" - mówi Felix - "Zawsze mogę mieć pewność, że stworzą dla mnie sprzęt na najwyższym poziomie."
![](foto/_ilust/2016/flyknit63.jpg)
Na etapie tworzenia buta, Felix spotykała się z zespołem Nike kilkanaście razy - od pierwszej przymiarki w maju 2014 aż po ostateczne testy w Los Angeles. Stworzono
30 wersji buta sprinterskiego a cholewka Flyknit była modyfikowana ponad 70 razy zanim zespół uzyskał pewność, że jest idealnie dostosowana do potrzeb Felix.
Wiązało się to z bardzo częstym wykonywaniem prototypów. Zastosowanie najnowszych technologii, takich jak drukowanie 3D metodą selektywnego spiekania laserowego SLS (Selective Laser Sintering), pozwoliło na skrócenie czasu tworzenia próbek z kilku tygodni do kilku dni. Usprawnienie procesu umożliwiło szybsze wprowadzanie modyfikacji i stworzenie idealnego produktu dla sportowca.
![](foto/_ilust/2016/flyknit64.jpg)
"Zadaniem Nike Innovation Kitchen jest tworzenie produktów przyszłości. Naszą misją jest pomoc sportowcom w nieustannej poprawie wyników. Pracując z Allyson uzyskaliśmy produkt, który sprawia, że sprinterka porusza się zdecydowanie lepiej" - zapewnia Tony Bignell, Vice-president w Footwear Innovation w Nike - "Widzimy, że zarówno czasy sprinterki jak i efektywność biegu na zakręcie oraz wyjścia na prostą uległy zdecydowanej poprawie. Nie możemy doczekać się, kiedy ujrzymy ją na bieżni w nowym bucie w nadchodzących miesiącach."
|
|
| |
|