V Bieg Katorżnika lada dzień. W związku z tym zamieszczam poniżej garść informacji - odpowiedzi na najczęściej pojawiajace się telefoniczne pytania.
1. Czy istnieje możliwość zapisania się do zawodów w ostatniej chwili w Biurze Zawodów gdyby zwolniły się jakieś miejsca?
Niestety nie ma takiej możliwości. Lista startowa jest zamknięta, a zawodnicy którzy zgłoszą wycofanie się nie zwalniają miejsc startowych (zarówno dlatego, że numery startowe są imienne, jak i w celu zapobiegania handlowi numerami startowymi - z takimi próbami już się spotkaliśmy)
2. Czy przyjeżdzając w sobotę wieczorem możemy liczyć jeszcze na jakieś noclegi?
Według naszej wiedzy wszystkie miejsca hotelowe w Ośrodku Silesiana oraz wszystkich okolicznych ośrodkach są już od dawna zarezerwowane. Zawodnicy na podstawie numeru startowego mogą nocować bezpłatnie na sali gimnastycznej. Dodatkowo dla wszystkich dostępne jest bezpłatne pole namiotowe.
3. Czy można wystartować w Mistrzostwach Polski w Biegu Tyłem
Tak. Uczestnicy Biegu Katorżnika mogą wystartować bezpłatnie w sobotę o godzinie 16:00 (kobiety) i 16:30 (mężczyźni) na podstawie numeru startowego z Katorżnika. Pozostałe osoby - obowiązuje opłata 20 pln. Dystans biegu: równo 1 mila (1609 metrów)
Tak. Będą występy zespołów muzycznych, tańce, płatny cathering, ogniska. Wieczorny festyn zaplanowany jest do godziny 2:00 w nocy.
5. Jak należy zabezpieczyć się przed startem?
Koniecznie kupcie ochraniacze na golenie, oraz rękawiczki. Oba elementy będzie można nabyć także (w ograniczonym oczywiście zakresie - dla wszystkich nie starczy) podczas zawodów na stoisku OLIMPIUS.PL. Warto także zaszczepić się przeciwko tężcowi - TUTAJ ZNAJDZIESZ INFORMACJĘ DLACZEGO
6. Gdzie będzie można zobaczyć Bieg Katorżnika w TV?
Swój przyjazd zapowiedziało szereg stacji telewizyjnych. TV Silesia (Śląska telewizja regionalna), TVN24, Orange Sport, TV Biznes. Krótkie relacje - tzw. przebitki - maja szansę pojawić się we wszystkich programach informacyjnych, trzeba więc pilnie śledzić niedzielne programy :-)
7. Co znajdzie się w pakiecie startowym?
W pakiecie startowym znajdziecie koszulkę sportową marki BROOKS - sprzętowego partnera imprezy, imienny numer startowy, pudełko z próbkami specjalnych plastrów ułatwiajacych oddychanie Breathe Right, Krówkę Komandosa, zestaw jogurtów Bakomy. Na mecie czeka na Was woda mineralna, posiłek regeneracyjny oraz oczywiście PODKOWA KATORŻNIKA.
8. Jak zachować się w sytuacjach niebiezpieczeństwa na trasie? Czy Bieg Katorżnika jest niebezpieczny?
Na całej trasie należy zachować rozsądek. Przypominamy, że przekroczenie tunelu trasy wyznaczonego taśmami skutkuje dyskwalifikacją. Niemniej w przypadku osłabnięcia, kontuzji, zagrożeń atmosferycznych (pioruny), wyziębienia organizmu - należy zejść z trasy. Należy bezwzględnie nieść pomoc innym zawodnikom. Co około 1 km rozstawione są punkty medyczne z ratownikami medycznymi (więc maksymalna odległość od takiego punktu to 500 metrów)
9. Jak dojechać do miejsca zawodów?
Lubliniec-Kokotek leży nad jeziorem Posmyk, około 7 km od Lublińca, przy szosie nr.11 Lubliniec-Katowice (Lubliniec - Tarnowskie Góry). Zjazd do Ośrodka Silesiana znajduje się ok 400 metrów za przejazdem kolejowym (z kierunku Lubliniec - Tarnowskie Góy). Zjazd z szosy będzie oznakowany.
10. Czy można umyć się po biegu
Tak. W sali gimnastycznej dostępne będą prysznice. Proszę jednak pamiętać, że z doświadczenia wiadomym jest iż dość szybko będą już zanieczyszczone błotem. Dlatego też BEZWZGLĘDNIE proszę najpierw umyć się w jeziorze!! W strefie mety rozstawiony będzie specjalny wojskowy wóz odkażania chemicznego. Za metą należy przejść przez specjalna kurtynę wodną. Po powrocie z zawodów do domu należy myć sie regularnie w odstępach kilku godzin przez najbliższe 3 dni. Po około 72 godzinach dziwne zapachy ustępują, więc proszę nie wpadać w panikę...
11. Jak można dojechać z Lublińca w miejsce zawodów?
Niestety nie ma żadnych środków komunikacji publicznej na trasie Lubliniec - miejsce zawodów. Odległość to ok. 7 km, więc wytrwali mogą dojść pieszo. Pozostali mogą skorzystać z taxi (koszt ok 30 pln - należy negocjować z taksówkarzami). Prosimy o samoorganizowanie się - jeżeli na zawodach są Wasi znajomi autami, niech pod Was podjadą. Niestety nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć transportu z Lublińca na zawody :-(
12. Parkingi dla zmotoryzowanych?
Tak. Będą wydzielone specjalne parkingi dla uczestników. Samochody osobowe kierowane będą na nie już po zjeździe z szosy nr. 11. W bezpośrednią strefę zawodów wjazd dostępny będzie wyłącznie dla pojazdów medycznych, wojskowych oraz mediów. Parkowanie oczywiście jest bezpłatne.
13. Jakie będą atrakcje dla najmłodszych podczas zawodów?
Oczywiście Bieg Małego Katorżnika. Start w niedzielę o godzinie 11:00. Niestety lista startowa także jest już zamknięta. Dla wszystkich chętnycvh będzie możliwość zjazdu na linie, przejażdzki wojskowymi wozami bojowymi (w tym pojazd Skorpion) oraz quadami. Pojazdy dostępne będą w miarę możliwości - priorytetem dla nich jest ewakuacja zawodników z punktów medycznych na trasie. Dostępne będą także przejażdżki łodziami desantowymi po jeziorze. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.
14. O której godzinie należy stawić się w Biurze Zawodów?
Sugerujemy odbierać pakiety startowe możliwe wcześniej, nie później niż 1 godzinę przed startem. Tak więc osoby startujące o godzinie np. 14:00 powinny odebrać numery nie później niż o 13:00. Proszę pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego lub innego dowodu tożsamości - na ich podstawie będą wydawane numery startowe.
15. Czy mogę wystartować w innym biegu (na inną godzinę) niż ustalony?
Tak, ale taki zawodnik zostanie zdyskwalifikowany i nie znajdzie się na wynikach końcowych zawodów. O fakcie wcześniejszego startu należy powiadomić obsługę informatyczną biegu, dzięki czemu będzie można na mecie odebrać Podkowę Katorżnika.
16. Czy na trasie potrzebna jest umiejętność pływania?
Nie. Trasa jest tak poprowadzona, że nie ma miejsc o głębokości większej niż 140 cm (ale mogą wystąpić wąskie doły o głębokości do 170 cm, w które można wpaść jedną nogą). Konsystencja płynów na trasie oraz podwodne przeszkody skutecznie przeszkadzają w pływaniu, więc ta forma poruszania się nie jest opłacalna, chociaż nie jest także zabroniona.
17. Jaki będzie w tym roku dystans?
Tego wciąż niestety nie wiadomo. Na pewno pomiędzy 7 a 10 km. Od dnia dzisiejszego kilkuosobowy zespół pod przewodnictwem Mirosława Szraucnera bohatersko taśmuje całą trasę brną przez bagna i rowy. Każdy kawałek trasy jest sprawdzany i udrażniany. Praca ta potrwa przez najbliższe 3 dni...
18. Czy można wejść na trasę z własnym aparatem, kamerą?
Tak. Trasa jest otwarta dla mediów oraz wszelkich odważnych fotoreporterów. Amatorom fotografii nie zapewniamy jednak ewakuacji z trasy w razie problemów z powrotem.
19. Jak należy pokonywać trasę? Czy są na niej jakieś dodatkowe przeszkody?
Trasa na całej długości jest obustronnie otaśmowana. Przekroczenie taśm skutkuje dyskwalifikacją (chyba że wyjście poza taśmy wynika ze względów bezpieczeństwa - np. udzielanie pomocy innemu zawodnikowi, korzystanie z punktu medycznego itd.) Każdy przypadek pokonywania trasy brzegiem rowu melioracyjnego zamiast nurtem wyznaczonym przez taśmy oznacza dyskwalifikację.
Na trasie zostaną zamontowane 3 nowe przeszkody specjalne, które jednak w chwili obecnej pozostają tajemnicą. Jedna z nich będzie wymagała współpracy z innym zawodnikiem, więc pokonywanie trasy samotnie może być... nie najlepszym pomysłem :-)
20. Skąd mam wiedzieć o ktorej godzinie startuję?
Godzinę startu można sprawdzić odszukując swoje nazwisko na liście startowej dostępnej TUTAJ
Przypominamy - ze względu na szybkie wyczerpania list startowych na godziny wcześniejsze godzina startu wybrana podczas rejestracji może być inna niż rzeczywista godzina startu !!!
Poniżej filmiki prezentujące taśmowanie trasy ad 2009 !!