|
W sobotę, 19 marca w Warszawie oraz w niedzielę, 20 marca w Bydgoszczy zakończyła się sportowa część cyklu biegów przełajowych CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden 2021/2022. Już przed weekendowymi biegami znaliśmy zwycięzców klasyfikacji generalnej w obu miastach. Są to: Dominika Stelmach i Piotr Mielewczyk w Warszawie oraz Aleksandra i Błażej Brzezińscy w Bydgoszczy.
Nie oznacza to jednak, że w weekend zabrakło emocji. Najlepiej o ich wysokim poziomie świadczy fakt, że triumfator bydgoskiej rywalizacji – Mateusz Kaczmarek - wyrównał trzeci w historii cyklu wynik – 5-kilometrową trasę pokonał w 14:41
Warszawa
Zacznijmy jednak od sobotnich zawodów w Warszawie. W Lesie Młociny pojawiło się niemal 700 biegaczy, z czego blisko pół tysiąca pobiegło na dystansie 5 km, a ponad 200 stanowili uczestnicy zawodów CITY TRAIL Junior. Najszybszą z kobiet biegu głównego okazała się (po raz czwarty w edycji) – Dominika Stelmach, z czasem 17:36. Drugie miejsce wywalczyła Iwona Wicha (18:14), a trzecia była Sylwana Gajda (18:20)
Wśród mężczyzn jako pierwszy metę w Lesie Młociny minął Adam Świrgoń – czwarty w klasyfikacji generalnej. Jego wynik to 15:20
- To moja pierwsza wygrana w tym sezonie CITY TRAIL. Poza warszawską trasą znam też lubelską i łódzką. Dzisiaj czułem się bardzo dobrze. Cieszę się, bo moja forma w ostatnich tygodniach mocno zwyżkuje. To dobry prognostyk przed sezonem, w którym być może spróbuję sił w górach, aczkolwiek to nie jest jeszcze przesądzone, bo wiem, że trener widzi mnie nadal na stadionie – mówił po zawodach Adam Świrgoń.
Drugą lokatę zajął Bartłomiej Falkowski (czas 15:32), a trzecie miejsce wywalczył Artur Jabłoński (wynik 15:42).
Wśród uczestniczek biegów CITY TRAIL Junior była ośmioletnia Jagna, która startowała na dystansie 600m, a po swoich zawodach głośno kibicowała dorosłym startującym na 5 km. - Dobrze mi dzisiaj poszło. Lubię nie tylko biegać, ale także dopingować. Trochę się nakrzyczałam dzisiaj – mówiła młoda zawodniczka.
Bydgoszcz
W niedzielnych zawodach w Bydgoszczy wzięło udział 380 dorosłych oraz 129 dzieci. Zwycięzca biegu głównego – Mateusz Kaczmarek, który pokonał 5 km w znakomitym czasie – 14:41, przyznał, że planował pobiec jeszcze szybciej.
- Moim celem było poprawienie rekordu wszechczasów CITY TRAIL, który wynosi 14:39. Niestety trochę chorowałem i to odbiło się na formie. Dystans 5 km odpowiada mi, ale w crossie. Na stadionie to już za dużo, nie przepadam za kręceniem wielu okrążeń na bieżni. Moje najbliższe plany startowe to właśnie biegi na 5 km – najpierw bieg uliczny, a później finał CITY TRAIL, w którym wystartują najmocniejsi biegacze z całej Polski – mówił na mecie Mateusz Kaczmarek, drugi w klasyfikacji generalnej CITY TRAIL Bydgoszcz 2021/2022.
Drugie miejsce wywalczył Marcin Biskup (czas 15:09), a trzeci był Przemysław Ratajczyk (15:21)
W kobiecej rywalizacji najszybszą okazała się Olga Ochal, z wynikiem 17:01. To najlepszy czas Olgi w tym sezonie – o ponad pół minuty lepszy od lutowego rezultatu. Drugie miejsce wywalczyła Marzena Rozpędzik (czas 18:20), a trzecia była Marta Szenk (18:43)
Kolejne wydarzenia CITY TRAIL
Ostatnie biegi sezonu są zaplanowane na 26 marca we Wrocławiu i 27 marca w Katowicach. Od 15 marca trwają też gale podsumowujące edycję 2021/2022, podczas których wręczane są pamiątkowe medale i nagrody. Ceremonie odbyły się już w Lublinie i Łodzi, a w najbliższym tygodniu uroczyste zakończenie sezonu jest zaplanowane w Szczecinie (22 marca) oraz Poznaniu (23 marca)
Poza rozdaniem medali i nagród, biegaczy czeka jeszcze jedno – wyjątkowe wydarzenie. 9 kwietnia w bydgoskim Myślęcinku odbędzie się bowiem ogólnopolski, prestiżowy finał cyklu – bieg CITY TRAIL Gold. Na 5-kilometrowej trasie zmierzą się najlepsi biegacze startujący w CITY TRAIL w całej Polsce (w dziesięciu lokalizacjach), a dodatkowo odbędzie się również bieg towarzyszący – otwarty dla wszystkich.
- Będzie to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy zobaczymy rywalizację naszych biegaczek i biegaczy z różnych lokalizacji. Kwalifikację zdobyły zawodniczki i zawodnicy, którzy zajęli miejsca I-III w kategoriach wiekowych, a także osoby, które wypełniły minimum czasowe. Minima ustaliliśmy oddzielnie dla każdej lokalizacji i dla każdej z dwunastu kategorii wiekowych – wyjaśnia Piotr Książkiewicz, organizator biegów CITY TRAIL.
– Bardzo zależy nam na przywróceniu biegom przełajowym należnego im prestiżu, dlatego zdecydowaliśmy się na niespotkane w przełaju nagrody finansowe – także w kategoriach wiekowych – podkreśla.
Trwa zbiórka dla Ukrainy
Warto dodać, że cała kwota zebrana w weekend w biurze zawodów będzie przekazana na pomoc Ukrainie – trafi do Polskiej Akcji Humanitarnej. Akcja ma wymiar ogólnopolski i trwa od 26 lutego. Dotychczas organizatorzy CITY TRAIL przekazali na zbiórkę już blisko 9000 zł.
Informacje o zawodach, zapisy oraz wyniki znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Warto zaglądać również na profil imprezy na Facebooku, gdzie pojawia się wiele ciekawostek oraz zdjęcia z biegów.
Zawody są dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
|
|
|
|
| |
|