Trzydziesto stopniowy upał jaki miał miejsce w ostatnią sobotę lipca nie przestraszył uczestników XVIII Maratonu Ziemi Puckiej i zarazem I Mistrzostw Polski Nauczycieli w Maratonie. Na starcie w Strzelnie stawiło się 214 zawodników i zawodniczek z kraju i zagranicy co jest kolejnym rekordem puckiego maratonu. Od wielu już lat organizatorem tego biegu jest Lekkoatletyczny Klub Sportowy Ziemi Puckiej. Puccy działacze podkreślają fakt, że w roku bieżącym organizacja maratonu była wyjątkowo trudnym przedsięwzięciem. Wpływ na to miała powódź na południu kraju(wielu dotychczasowych sponsorów przekazało środki powodzianom), oraz odmowa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych sponsorowania nagród dla wózkowiczów.
Znawcy dystansu maratońskiego faworytów upatrywali wśród licznej, mocnej grupy biegaczy zza wschodniej granicy. O tryumfalny laur z zagranicznymi gośćmi walczyć mieli przede wszystkim Jarosław Janicki z Gryfina, zwycięzca ubiegłorocznych maratonów w Świnoujściu i Kędzierzynie a także kaliskiej „setki” oraz Tomasz Chawawko z Dębna. Obaj w ubiegłym roku w puckim maratonie zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.
Punktualnie o godzinie 16:00, przy dźwiękach orkiestry ze Strzelna, zawodnicy ruszyli na trasę. Przebieg rywalizacji na trasie potwierdził przewidywania fachowców. W ogromnej spiekocie na trasie ze Strzelna do Pucka najlepiej poradzili sobie zawodnicy umiejący odpowiednio rozłożyć siły. Zdecydowane zwycięstwo z czasem 2:31:57 odniósł Jerzy Janicki a na drugim miejscu przybiegł Tomasz Chawawko(2:36:22). Kolejne miejsca zajęli: Iwan Będzik(Białoruś), Aleksander Burtsaylo(Ukraina) i Andrzej Baran z Kalisza. Warto podkreślić, że tydzień wcześniej Janicki wygrał maraton w Szczytnie a Chawawko był tam piąty.
Rywalizację pań wygrała Natalia Będzik(Białoruś) w czasie 3:01:52 wyprzedzając o ponad dziewięć minut Mirellę Zięcinę(3:11:03) oraz kolejno Martę Mikołajczak i Elżbietę Roman. W kategorii wózkowiczów podobnie jak przed rokiem wygrał Tomasz Hamerlak ustanawiając jednocześnie nowy rekord trasy(1:47:54). Na drugim miejscu uplasował się Zbigniew Baran a na trzecim Andrzej Drelich. Najlepsi zawodnicy w klasyfikacji generalnej oraz poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali pamiątkowe puchary oraz nagrody finansowe lub rzeczowe.
Pucki maratonu był zarazem I Mistrzostwami Polski Nauczycieli. W tej kategorii tytuł mistrza Polski zdobył Zdzisław Kazibut wyprzedzając Zbigniewa Siemiaszko i Janusza Zarembę. Wśród kobiet tytuł mistrzowski zdobyła sympatyczna Mirella Zięcina zdecydowanie wyprzedzając Barbarę Gil. Fundatorem nagród dla najlepszych nauczycieli było Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Opłata startowa za udział w maratonie wynosiła tylko 7 zł. W zamian zawodnicy na mecie otrzymywali piękny medal, dyplom, ciepły posiłek z piwem oraz torbę z różnymi upominkami. Nagrody na mecie wręczali posłanka Dorota Arciszewska i poseł Jerzy Budnik, wiceminister Wojciech Książek – MEN, dyrektor Departamentu Sporu Powszechnego MEN Andrzej Banasiuk, starosta pucki oraz burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu puckiego.
Dyrektor maratonu i prezes klubu wójt gminy Krokowa Kazimierz Polcke za pośrednictwem „Joggingu” szczególne podziękowania składa puckiej policji i Zarządowi Dróg dla Powiatu Puckiego i Wejherowskiego za sprawne zabezpieczenie trasy maratonu oraz radom sołeckim wsi przez które przebiegała trasa biegu za organizację punktów odżywiania. Podkreślił również zaangażowanie Teresy Jaskółki, Waldemara Płomienia, Mirosława Blaszke, Magdaleny Wittstock, grupy dziewcząt i chłopców, członków klubu, oraz wszystkich sponsorów, bez pomocy których organizacja XVIII Maratonu Ziemi Puckiej byłaby niemożliwa.
JANUSZ ŁĘGOWSKI |