Na zdjęciu: Jerzy Skarżyński (www.festiwalbiegowy.pl)
Czołowy polski maratończyk, reprezentant Polski, trener, autor wielu książek o bieganiu wystartuje w biegu Życiowa Dycha podczas Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego.
Na spotkaniu autorskim z uczestnikami Festiwalu zaprezentuje swoje ostatnie książki. Odpowiadając na pytanie, dlaczego zdecydował się przyjechać do Krynicy, Jerzy Skarżyński odpowiedział:
"Przyjazd do Krynicy ma w pierwszym rzędzie podłoże sentymentalne - w latach 80. bywałem tu 2-3 razy w roku na 2-tygodniowych zgrupowaniach kadry narodowej, więc będzie to okazja do wspomnień. Z drugiej jednak strony, słyszałem dużo dobrego o przebiegu ubiegłorocznego Festiwalu, więc chciałbym tam być, by osobiście poczuć atmosferę tej imprezy. I to nie tylko jako gość, ale także jako zawodnik."
Czy maratony poza miastem mogą stanowić alternatywę dla tych organizowanych w wielkich aglomeracjach?
Jerzy Skarżyński: "Oczywiście atmosfera dużych imprez znacznie różni się od biegów kameralnych, organizowanych w małych miastach, czasami tylko dla kilkudziesięciu maratończyków, ale każda ma swój urok i ten magnes, który przyciąga biegaczy na linię startu. Potrzebne są i jedne, i drugie, bo różne są cele biegaczy - czasami walka o rekord, a czasami tylko uczestnictwo, dobiegnięcie do mety w gronie przyjaciół. Wiem, że często więcej jest wrażeń i wspomnień z tych małych imprez, niż z tych wielotysięcznych."
Jakie korzyści dla biegacza może przynieść trening w terenie górskim?
Jerzy Skarżyński: "Trzeba rozróżnić dwie rzeczy - trening w górach rozumianych jako na dużej wysokości nad poziomem morza, oraz w terenie górskim rozumianym jako w terenie pofałdowanym, wcale nie koniecznie w wysokich górach. Biegaczom bardzo służą obie formy treningu. Bieganie w wysokich górach, na wysokości przynajmniej 1800 m nad poziomem morza, jest marzeniem każdego wyczynowca. Rozrzedzone powietrze stymuluje przyrost czerwonych ciałek krwi i hemoglobiny, co wpływa na rozwój biegowy. Innym tematem jest wyjazd w niskie góry, np. te polskie, czy to do Szklarskiej Poręby, czy np. do Krynicy, położonych 500-700 m npm. 2-3-tygodniowe obozy w tych miejscowościach wpływają na poprawę siły ogólnej, która bardzo przydaje się na maratońskich trasach. Stąd i jedna, i druga miejscowość często bywa odwiedzana przez biegaczy."
Bieg Życiowa Dycha odbędzie się w sobotę 10 września. Zawodnicy wystartują na Deptaku w Krynicy-Zdrój i po przebiegnięciu 10 kilometrów będą finiszować na Rynku w Muszynie. Bieg posiada atest PZLA. W zeszłym roku zwycięzcy osiągnęli doskonałe rezultaty: wśród panów zwyciężył Laszlo Toth z Węgier z rezultatem 27:30, a wśród pań triumfowała Katarzyna Kowalska z czasem 32:12
Życiowa Dycha to najszybsze 10 kilometrów w Twojej karierze. Zarejestruj się: www.festiwalbiegowy.pl |