|
Jedną z imprez Festiwalu Sport i Zdrowie - w Głowie w Radzyniu nad brzegiem Jeziora Sławskiego w woj. lubuskim będzie w sobotę 26 października bieg-marsz w... Himalaje. Chociaż nazwa jest przenośna, to elementów nepalskich nie zabraknie.
Poza wystrojem startu i mety flagami modlitewnymi wszyscy uczestnicy otrzymają upominki nepalskie. Ponadto dla pierwszych 30 osób jakie się zgłoszą - TUTAJ - wykonane zostaną statuetki ośmiotysięcznika Kanczendzonga pamięci Wandy Rutkiewicz z imiennymi tabliczkami.
16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz jako trzecia kobieta na świecie, pierwsza Europejka i pierwsza osoba z Polski stanęła na Mount Evereście (8849 m), ale 13 maja 1992 roku pozostała na zawsze na szczycie Kanczendzongi 8586 m. Od 2022 roku imię Wandy nosi Klub Sportowy Polskie Himalaje, który jest głównym organizatorem festiwalu oraz Gali Podróżników pod patronatem medialnym tygodnika "Głos Głogowa" oraz portalu MaratonyPolskie.PL
Do pokonania będzie 10 km (trzy pętle w terenie leśnym), ale też i krótsze dystanse - 3333 m lub 6666 m. W programie jest także Mila Stulecia pamięci George"a Mallory"ego (1924-2024). Brytyjski wspinacz chciał być pierwszą osobą, która dotrze na wierzchołek Everestu.
Kosztowało go to życie, podobnie jak jego kolegę Andrew Irvine"a. Niektóre szczegóły śmiertelnego dramatu górskiego 1924 roku są bardzo tajemnicze. 75 lat później, w 1999 roku ekspedycja poszukiwawcza odkryła zamarznięte zwłoki na wysokości 8159 m na zboczu północno-wschodniej grani. Zmarły leżał na brzuchu z głową skierowaną w stronę zbocza i rękami wyciągniętymi przed siebie. Jego plecy i nogi były prawie nagie, a wełniana lub bawełniana odzież zniknęła.
Obok ciała znaleziono zapasową rękawicę, parę gogli śnieżnych i zepsuty zegarek. Dwie chusteczki do nosa z inicjałami "G.L.M." i etykiety w zachowanej odzieży na spodzie zwłok ujawniły jego tożsamość, która została później potwierdzona przez analizę DNA. George Leigh Mallory był uważany za najlepszego alpinistę swoich czasów.
W setną rocznicę śmierci brytyjskiego wspinacza specjalną prelekcję poświęci jemu Leszek Cichy podczas Gali Podróżników w ośrodku Wratislavia w Radzyniu koło Sławy (możliwość zakwaterowania w dniach 24-27 października), który wraz z Instytutem Papieża Jana Pawła II w Warszawie są partnerami tego wydarzenia.
Z racji roku olimpijskiego wszyscy uczestnicy biegu-marszu, którzy zarejestrują się TUTAJ otrzymają (bardzo cenne) upominki igrzysk olimpijskich od Atlanty 1996 do Paryża 2024.
|
|
| |