Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

03 wrzesnia 2019, 23:59, 3116/269839Zespół RUNSPORT SC
Bieganie w terenie i górach. Jakie buty?

LINK 1: ODWIEDŹ SKLEP RUNSHOP.PL



      

Bieganie po górach to dzisiaj już nie tylko moda, ale bardzo dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportowa. Pierwsze kroki każdego początkującego biegacza są bardzo podobne. Na początku naszej nowej pasji liczy się właściwie tylko połykanie kilometrów. Wydłużamy kilometraż, z reguły pozbywamy się dodatkowych kilometrów, cieszy nas uczucie lekkości.

Celem stają się starty w zawodach na dystansie 10 km, następnie półmaratonu czy maratonu. Biegacze unikają wtedy wzniesień, wybierając trasy najbardziej płaskie, pozwalające poprawiać swoje wyniki. Kiedy jednak asfalt zaczyna być nieco monotonny, uciekamy w góry i wtedy wszystko się zmienia.

Doskonale wszyscy wiemy, że biegi górskie w Polsce i na świecie rozwijają się bardzo szybko. Właściwie o każdej porze roku, niemal w każdy weekend znajdziemy propozycje startu na w co najmniej kilku imprezach górskich we wszystkich znanych nam w Polsce górach.

Bieganie po górach jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyło głównie ze sportem wyczynowym. W czasach kiedy po Tatrach się głównie spacerowało, wycieczki biegowe były „zarezerwowane” głównie dla profesjonalnych sportowców. Z reguły był to bodziec treningowy stosowany w okresie przygotowawczym do wielu dyscyplin sportu, ale nie była to dyscyplina popularna i ogólnodostępna. Na Kasprowy Wierch czy Giewont w największym reżimie treningowym wbiegali zawodowi lekkoatleci, bokserzy, piłkarze, a opowieści o tego rodzajach treningu dla „normalnego człowieka” wydawały się niczym ze świata fantastyki.

Dzisiaj bieganie w terenie, bieganie po górach, to naturalny krok rozwoju dla wszystkich biegaczy-amatorów, którzy od kilku lat masowo zaczęli się ruszać. Kiedy większość z nas osiąga upragnioną życiówke w półmaratonie czy maratonie, zaczynamy szukać nowych wyzwań.

Bieganie w terenie – w jakich butach?

W największym skrócie możemy powiedzieć, że buty do biegów ulicznych dzielimy na buty startowe, treningowe i startowo-treningowe. Inaczej to wygląda w przypadku biegania w górach i terenie. Tutaj szczególna uwagę należy zwrócić na kwestię podłoża, po którym przyjdzie nam biegać.

Biegi terenowe to przede wszystkim kontakt z przyrodą. Ten sposób biegania często stawiany jest w opozycji do biegów miejskich. Czy aby na pewno słusznie? Bo chociaż podłoże jest inne, to przecież zasada ta sama – byle do przodu! Różne ukształtowanie terenu oznacza jednak różne potrzeby, z których najważniejsza to dobór odpowiedniego obuwia.

Różnice w budowie butów do biegania miejskiego i butów do biegania w terenie wynikają z ukształtowania terenu. Na dzikim szlaku liczy się PRZYCZEPNOŚĆ, OCHRONA, UŁOŻENIE STOPY i STABILNOŚĆ na nierównym podłożu.

Przyczepność.

Buty do biegania w terenie mają bardziej profilowany bieżnik, ale dopiero porządne „kołki” są przepustką do biegania po piasku, żwirze, a nawet śniegu – dzięki nim jesteśmy gotowi na prawdziwe starcie z żywiołami. Porządne kołki dają lepszą przyczepność na miękkim terenie, ale jeśli na Twoich trasach jest w miarę sucho, bieżnik może być mniej najeżony. Dzięki temu uzyskasz lepszą stabilność i wydajność. Oczywiście na rynku jest też wiele modeli butów do biegania w terenie z uniwersalną podeszwą. Można w nich biegać w każdych warunkach, ale sprawdzają się gorzej niż modele przeznaczone do konkretnego typu podłoża.

Ochrona i ułożenie stopy

Buty do biegania w terenie wyróżnia mocniejsza konstrukcja. Podeszwa ma chronić stopę przed ostrymi krawędziami podłoża, a wzmocniona cholewka zapobiega wstrząsom i otarciom palców oraz śródstopia. Takie obuwie ma za zadanie przetrwać w nawet najtrudniejszym terenie.

Precyzyjne ułożenie stopy ma na celu zwiększenia bezpieczeństwa. Śródstopie powinno układać się w bucie równo i sprawnie, tak aby stopa nie przekręcała się przy niestabilnym lub przechylonym styku z podłożem.

Stabilne buty na nierówny teren

Stabilność butów zawdzięczamy ich zwiększonej amortyzacji i dość sztywnej budowie. Zapewnią Ci one również pewny krok, kamuflując drobne błędy styku z podłożem. Na szosie próbujemy opanowywać pronację, ale na szlaku nie jest to konieczne – na zmiennym podłożu ruch Twojej stopy też stale się zmienia. (np. Salomon Ultra Pro)

Co wziąć pod uwagę przy wyborze moich butów do biegania w terenie Biegi w terenie wymagają obuwia zaprojektowanego specjalnie na zróżnicowane podłoża. Ilość modeli obecnych na rynku może jednak przyprawić o zawrót głowy. Ale nie panikuj! Wystarczy, że odpowiesz na kilka trafnych pytań.

W jakich warunkach będę biegać?

Przez „warunki” rozumiemy:

- typ podłoża;
- moje cele;
- dystans.

Podłoże

Na podłożu raczej grząskim lub miękkim przewagę ma agresywny bieżnik. Podeszwa może mieć długie i przerzedzone kołki, aby dobrze odpadało z niej błoto, przykładem takiego buta może być Salomon Speedcross 5. Bardzo dobra przyczepność śródstopia pomoże Ci uniknąć małych wpadek i dużych upadków. Na podłoża strome i kamieniste potrzebujesz podeszwy średnio sztywnej, która poprawi stabilność. Cholewka też powinna być wzmocniona, aby chronić stopy przed kamieniami. Zatem wybierając się w Tatry można zwrócić uwagę na buty typu Salomon Slab Ultra 2.

A co z terenem zróżnicowanym, na którym dominują lepsze ścieżki? Pomyśl o butach lekkich i wielofunkcyjnych. Kołki do 4 mm powinny zapewnić Ci dobrą przyczepność i wydajny ruch stopy na większości powierzchni. Średnio gruba podeszwa oznacza większą lekkość i stabilność, bo kołki i stopa mniej odkształcają się na styku z podłożem. Giętkość takich butów ułatwia stawianie stopy na szybszych odcinkach.

Jesteś typem biegacza, którego nie zatrzyma nawet śnieg? Postaw przede wszystkim na przyczepność i kołki z metalowymi czubkami. Wybierz buty zapewniające precyzyjne ułożenie stopy i dodatkową ochronę przed pogodą. Zintegrowane stuptuty i wodoodporna membrana gwarantują powrót suchą nogą.

Ważne w doborze butów są również zakładane cele i intensywność treningu.

Jeśli jesteś debiutantem lub chcesz biegać rekreacyjnie kilka razy w miesiącu? Twoje buty powinny być lekkie i uniwersalne. Przymierzając i testując zwróć uwagę przede wszystkim na wygodę. Gdy zamierzasz biegać regularnie i rozwijać swoje umiejętności, najlepsze dla Ciebie są buty wzmocnione, sprzyjające dobremu ułożeniu stopy. Ta sama para świetnie nada się na długie godziny ostrego treningu. Startując w wyścigach wybierz wagę piórkową – buty bardzo lekkie, zorientowane na wydajność, precyzję i dynamikę, które zapewniają również komfort i amortyzację.

Dystans

Wybór butów zależy także od pokonywanych przez Ciebie dystansów. Na krótkie dystanse, poniżej 15 km, najlepsze będą buty lekkie i reaktywne. „Klasyczny” wszechstronny but sprawdzi się na średnich dystansach od 15 do 50 km, zaś większe wzmocnienie i amortyzacja przyniosą ulgę po pokonaniu 50 kilometra oraz na biegach ultra. Dystans należy również brać pod uwagę, wybierając spadek pięta/palce i amortyzację.

Twoje warunki fizyczne

Na wybór butów oczywiście ma wpływ Twoja waga. Osoby cięższe powinny szukać mocniejszych butów z lepszą amortyzacją dla większego komfortu (np. buty Salomon Sense Ride 2). Biegacze o lżejszej posturze mogą wybrać lżejsze i bardziej reaktywne obuwie.

Przy testowaniu bezlitośnie punktuj każde miejsce uciskające i uwierające stopę. Nawet gdy na dany model jest super promocja, ten uwierający szew nie zniknie po wielu kilometrach. Dobór rozmiaru też może zbić Cię z tropu – dobrym punktem wyjścia jest doliczenie przynajmniej 1 cm luzu przed palcami. Buty do biegania w miarę możliwości przymierzaj pod koniec dnia.

Wraz ze zdobywaniem doświadczenia biegacza będzie rosła również Twoja lista wymagań wobec butów – pełna dowolność pozostanie najwyżej w kwestii wyboru koloru.

Wybierając się po buty do biegania w terenie koniecznie określ:

- podłoże, na którym najczęściej trenujesz (miękkie, strome, mieszane);
- swoje cele i intensywność treningów (rekreacja czy robienie postępów – trening czy zawody);
- dystans biegowy (od krótkiego po ultra)

Zwróć uwagę na:

- swoje warunki fizyczne (masę ciała);
- odczucia przy mierzeniu (ułożenie stopy, komfort, rozmiar);
- swoje doświadczenie i rozwój jako biegacza.

Przykładowe modele butów możesz znaleźć na www.runshop.pl/

WIADOMOSCI POWIAZANE
 
  2020-10-19 - Przyczepność w każdym terenie. Co słycha...
  2020-03-20 - Zawody odwołane? Stadiony zamknięte? Jak...
  2019-11-15 - RUNSPORT: Jak biegać bez względu na pogo...
  2019-06-29 - Sklep dla biegaczy Runshop w Tarnowie...
  2019-05-25 - # MOJE PIERWSZE BUTY, czyli im dalej w b...


Komentarze czytelników - 8podyskutuj o tym 
 

novis

Autor: novis, 2019-09-03, 16:44 napisał/-a:
"Wydłużamy kilometraż, z reguły pozbywamy się dodatkowych kilometrów, cieszy nas uczucie lekkości." yyy już na wstępnie nie nadążam...

 

Autor: PawelEN, 2019-09-07, 11:46 napisał/-a:
Podłączam się do pytania Z chęcią rozpocząłbym bieganie bo górach (w Bieszczady blisko), a nie chciałbym już na dzień dobry złapać jakąś kontuzję przez zły wybór butów

 

Autor: Julek87, 2020-02-18, 10:28 napisał/-a:
LINK: https://www.sklepmartes.pl/586-kobieta-buty-buty-t

Hej, mnie też ten temat interesuje. Mam nadzieję, że coś uda nam się wspólnie ogarnąć. W moim przypadku to rekreacyjne bieganie- raczej szybkie podchodzenie i zbieganie, odcinki po 10-15km. Raz/Dwa razy w miesiącu.

 

Autor: milosz21, 2020-08-14, 08:45 napisał/-a:
LINK: https://sbiegacza.pl/

Nie wiem czy dalej aktualne, ale ja czytałem o butach na sbiegacza.pl (dam tutaj link gdzieś do głównej bo nie pamiętam który to był artykuł, ale jest to zakładka o butach na pewno) i tam był taki artykuł właśnie o tym całkiem fajnie napisany. Mam nadzieję, że pomogłem.

 

Moniske

Autor: Moniske, 2021-07-20, 11:22 napisał/-a:
LINK: https://ombre.pl/

Od siebie polecam sklep Ombre. O ile oczywiście nie przeszkadza Wam zamawianie w sklepach internetowych. Fakt, ze nie mozna na miejscu przymierzyc butów ale w sklepie nie ma problemu z oddaniem butów albo wymianą na inny rozmiar, jesli nie trafilibyśmy z odpowiednim.Warto jest pamiętać o tym, ze w butach sportowych dobrze jest mieć trochę luzu, bo w takich bedzie najwygodniej.


W sklepie obecnie maja spore wyprzedaże na buty sportowe, tak więc mozna kupic je sobie w naprawdę korzystnej cenie.

 

mesz

Autor: mesz, 2021-07-22, 22:08 napisał/-a:
Żeby spróbować pobiegać po górach nie trzeba mieć specjalnych butów. O ile jest w miarę sucho i nie ma dużo skał/kamieni można spróbować zmierzyć się z trasą w zwykłych butach do biegania. Jeżeli popatrzycie kiedyś na buty ludzi startujących w takich zawodach zawsze pewien procent (tak na oko 20-30%) wybiera swoje zwykłe buty treningowe. Powody są z pewnością różne, ale fakt jest taki - w asfaltówkach da się biegać w terenie :).

 

mesz

Autor: mesz, 2021-07-22, 22:12 napisał/-a:
Sam biegam po górach w butach terenowych z dwóch powodów: lepsza przyczepność i częste ufajdanie tych butów.
Trafienie odpowiedniego modelu to inna historia...

 

Autor: jabo39, 2021-08-31, 14:51 napisał/-a:
LINK: https://www.streetlegend.clothing/bluzy/snowboardo

Nie zapomnij o zapewnieniu sobie odpowiedniej odzieży wierzchniej mogącej odprowadzać ciepło i inne nieporządane elementy

 


















 Ostatnio zalogowani
Andrea
00:23
Jerzy Janow
23:46
Wojciech
23:37
VaderSWDN
23:25
Volter
23:25
Artur z Błonia
23:18
szakaluch
22:30
gibonaniol
22:28
timdor
22:08
malicha
22:06
Namor 13
21:42
Agusia151
21:08
uro69
20:51
Pablo_run
20:51
Pawel63
20:39
grzybq
20:34
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |