|
W miniony wtorek 12 lutego w Czersku k. Chojnic odbyła się konferencja prasowa poświęcona najnowszej inicjatywie biegowej regionu leżącego na styku województw Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego - Grand Prix Borów Tucholskich. Zaprezentowano na niej szereg ciekawych pomysłów oraz przybliżono wszystkie pięć wchodzących w skład Grand Prix imprez biegowych.
Grand Prix Borów Tucholskich zostanie zorganizowane po raz pierwszy. W jej skład wchodzi pięć imprez biegowych, choć organizatorzy nie zamykają drzwi i dopuszczają możliwość rozszerzenia tej liczby w kolejnych sezonach o następne biegi. Obecnie są to:
- 1 Borowiacka Dycha, Czersk, 10 km, 18 maj
- VI Leśne Wandry, Ocypel, 10 km, 1 czerwiec
- 2 Okonińska Pętla, Okoniny Nadjeziorne, 12 km, 22 czerwca
- XII Iglotex Bieg Czterech Jezior, Skórcz, 15 km, 6 lipca
- 4 Śliwicka Dyszka, Śliwice, 10 km, 10 sierpnia.
O randze GP świadczyć może choćby waga i liczba zaproszonych gości, z których część zobaczyć będziemy mogli także na starcie imprez. Byli to Marszałek województwa Pomorskiego – Ryszard Świlski, Burmistrz Czerska – Przemysław Biesek-Talewski, starosta starogardzki Kazimierz Chyła, burmistrz Skórcza Janusz Kosecki, wójt Skórcza Sławomir Czechowski, wójt gminy Osiek Janusz Kaczyński, wójt gminy Śliwice Daniel Kożuch, wójt gminy Lubichowo Andrzej Toczek, oraz zastępca Rafał Wachowiak.
Prezentacje poszczególnych biegów prowadzili:
Przemek Bloch - 1. Borowiacka Dycha w Czersku.
To bieg na 10 km i marsz na 5 km. Impreza odbędzie się 18 maja. Spodziewamy się 400 biegaczy i 50 zawodników Nordic Walking. Chcemy, żeby było to święto nie tylko dla sportowców, ale też dla kibiców. Dlatego też trasa została tak wytyczona, żeby biegacze pojawiali się na uliczkach w centrum Czerska.
1. Borowiacka Dycha to debiut takiej imprezy w Czersku. Pierwszy w pełni profesjonalny bieg w tej gminie. Na pewno wyczekiwany. Po tym, jak ogłosiliśmy, że taka impreza się odbędzie, wiele osób zareagowało na tą wiadomość bardzo entuzjastycznie. Bardzo się cieszymy, że od 2019 roku Czersk znajdzie się na biegowej mapie Polski. W niedzielę otworzyliśmy zapisy i do dziś na liście startowej jest już 50 osób. Mimo debiutu imprezy biegowe w Czersku, jesteśmy przekonani, że będzie ona organizacyjnym sukcesem. Planujemy wiele wydarzeń dodatkowych.
Warto też dodać, że nasi zawodnicy mogą liczyć na bogate pakiety startowe. Otrzymają między innymi specjalnie przygotowane na bieg czapeczki techniczne i inne upominki. Dla zwycięzców są nagrody finansowe, a wśród kibiców i biegaczy rozlosujemy cenne nagrody.
Michał Rytlewski - 2. Okonińska Pętla.
To bieg na 12 kilometrów. Trasa wiedzie wokół malowniczego Jeziora Okonińskiego w gminie Śliwice. Zawody odbędą się 22 czerwca, a więc w weekend przesilenia wiosenno-letniego. Spodziewamy się 400 biegaczy. W zeszłym roku impreza miała swój debiut. Mimo tego udział w niej wzięli bardzo mocni biegacze. Wygrał Tadeusz Zblewski, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w biegach przełajowych.
2. Okonińska Pętla to nie tylko zawody sportowe. To też konkurencje dla dzieci czy piknik rodzinny ze swojskim jedzeniem. Pobliskie jezioro i kilka kąpielisk, ośrodki wczasowe, pola biwakowe, sprzyjają przyjazdowi do Okonin Nadjeziornych na cały weekend. Wielu z naszych gości zatrzymuje się tu na cały weekend korzystając ze zniżki na pobyt, którą fundują nasze ośrodki wczasowe. To też idealne miejsce dla osób lubiących aktywność fizyczną na łonie przyrody, w ciszy, wdychając czyste i świeże powietrze.
Każdy z uczestników biegu otrzyma bogaty pakiet startowy, talon na swojski poczęstunek. Kibice i zawodnicy wezmą udział w losowaniu nagród.
Ireneusz Majkowski – prezes stowarzyszenia Aktywni Kociewiacy - Iglotex XII Bieg Czterech Jezior:
Nazwa imprezy jest nie co myląca gdyż dzisiaj to całodniowy piknik rekreacyjno sportowy, w którym uczestniczą całe rodziny niezależnie od płci, wieku i sprawności fizycznej. W godzinach przedpołudniowych rozgrywamy trzy przełajowe wyścigi rowerowe MTB: na dystansie 27 km dla dorosłych, na dystansie 10 km dla młodzieży szkolnej i wzbudzający sporo emocji i zabawy wyścig MTB na dystansie 10 km na jednokołowych rowerach tzw. monocyklach.
Kolejny moduł to biegi na bieżni stadionu dla dzieci przedszkolnych i szkół podstawowych oraz, zawody integracyjne dla osób o różnej niepełnosprawności w sumie jest to pięć dyscyplin. Kolejną dyscypliną jest marsz rodziców z dziećmi w wózkach na bieżni stadionu. Następnie startuje młodzież do biegu przełajowego na dystansie 2,5 km. Zwieńczeniem jest bieg głównych na dystansie 15 km wśród malowniczej scenerii czterech jezior i lasów Nadleśnictwa Lubichowo oraz marsz Nordic Walking na dystansie 5 km.
Wielkim atutem naszej imprezy jest dbałość z jaką podchodzimy do uczestników: oryginalne medale, bogate pakiety startowe, woda i napoje, posiłek po przekroczeniu linii mety: drożdżówka, owoce i ciepły posiłek. Dla zwycięzców: puchary i cenne nagrody rzeczowe. Co roku na zakończenie imprezy odbywa się wielkie losowanie cennych nagród a w tym roku przygotowujemy losowanie dużej niespodzianki wśród uczestników.
Jubileuszowy X Bieg Czterech Jezior 2017 został uznany i uhonorowany przez kapitułę oraz Starostę Powiatu Starogardzkiego, Kociewskim Gryfem za najlepsza imprezę sportową 2017 roku.
Na czas imprezy aranżujemy stadion miejski w Skórczu i jego otoczenie na wielki rodzinny piknik z wieloma atrakcjami dla całych rodzin. Tegoroczna impreza odbędzie się 6 lipca 2019 roku w Skórczu.
Michał Rytlewski - 4. Śliwicka Dyszka.
Bieg na 10 km i marsz nordic walking na 5 km. Impreza odbędzie się 10 sierpnia. Śliwicka Dyszka jest bardzo lubianym przez zawodników biegiem. Warto tu wspomnieć, że jej poprzednie edycje otrzymały prestiżowe wyróżnienia w plebiscycie Maratonów Polskich – na przykład debiut roku w Polsce. Druga edycja została wybrana najlepszą imprezą biegową w kraju (pierwsze miejsca w pięciu kategoriach: bieg na 10 km, impreza w miejscowości do 5 tys. mieszkańców, impreza organizowana przez stowarzyszenie, bieg w województwie kuj.-pom., bieg do 500 uczestników)
W tym roku w Śliwickiej Dyszce weźmie udział 800 zawodniczek i zawodników. Biegacze cenią sobie imprezę w Śliwicach za dobrą organizację, rodzinny klimat i wspaniałych kibiców, którzy dopingują zawodników na całej trasie, a na ostatnim kilometrze w centrum Śliwic są już tłumy kibiców. Każdy uczestnik w pakiecie startowym otrzyma między innymi wysokiej jakości koszulkę techniczną. To już nasza tradycja, której nie będziemy zmieniali. Uczestnicy Śliwickich Dyszek cenią nasze koszulki za wyjątkową grafikę i wysokiej jakości materiał z jakiego są one wykonane. Podczas 4. Śliwickiej Dyszki odbędą się też zawody dla dzieci.
Zasady Grand Prix
Żeby zostać sklasyfikowanym w GPBT trzeba ukończyć cztery z pięciu imprez. Nagrodzeni zostaną najszybsze biegaczki i najszybsi biegacze. Za pierwsze miejsca jest to kwota 2 tys. zł. Organizatorzy będą także nagradzali najlepszych w kategoriach wiekowych. Wyróżnieni zostaną najstarsza zawodniczkę i najstarszy zawodnik.
W Grand Prix Borów Tucholskich dodatkową kategorią będzie klasyfikacja drużynowa. Trzy najlepsze ekipy otrzymają od nas nagrody. Będą to bony zakupowe do sklepu Adrunaline – a więc naszego partnera technicznego.
To jednak nie wszystko. Każdy z zawodników, który ukończy cykl otrzyma prezent. Świetną koszulkę biegową (singlet) z limitowanej serii, wyprodukowanej tylko i wyłącznie na potrzeby Grand Prix Borów Tucholskich przez firmę Adrunaline. Ta kolekcja została przygotowana specjalnie na Grand Prix. Z boku widzicie projekt koszulki. Są damskie i męskie.
Michał Rytlewski - Sponsorzy:
Bardzo się cieszymy, że nasza inicjatywa zyskała uznanie u naszych partnerów. Dziś możemy Wam przedstawić głównych sponsorów Grand Prix Borów Tucholskich.
Firmy Gzella prezentować nie trzeba. To bardzo znana marka produkująca wysokiej jakości wędliny. Ich hasło promocyjne to „wędliny z Borów”. Bardzo pasuje do Grand Prix. Firma Gzella będzie z nami na wszystkich imprezach. Wystawi swoje stoiska.
Toruńskie Przedsiębiorstwo Przemysły Drzewnego – nasz kolejny partner. TPPD ma swoje zakłady w naszym regionie. Między innymi w Rytlu, Czersku czy w Łobodzie koło Śliwic. Podobnie jak Gzella firma jest mocno związana z naszym regionem i zajmuje się przetwórstwem drewna.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych z Torunia także zaangażowała się w Grand Prix. W poszczególne imprezy czynnie włączą się też nadleśnictwa. Podczas biegów promowana będzie akcja „Lasy Państwowe – dla lasu, dla ludzi”.
Adrunaline – partner techniczny. Poznańska firma produkująca odzież biegową, która właśnie zdobywa polski rynek. O tym, że ich wyroby się wysokiej jakości świadczy fakt, że biega w nich na co dzień Marcin Chabowski – wielokrotny Mistrz Polski w biegu na 10 km i w półmaratonie.
|
|
| |
|