|
W dniu wczorajszym, 30 stycznia, w Champions Sports Bar & Restaurant w hotelu Marriott w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Fundacji Maraton Warszawski. Spotkanie, które zgromadziło dużą liczbę stołecznych i ogólnopolskich mediów poświęcone było planom Fundacji na sezon 2014 i kolejne.
Gospodarzem konferencji był Marek Tronina, Prezes Fundacji Maraton Warszawski oraz jednocześnie dyrektor obu sztandarowych jej imprez - 9 Półmaratonu Warszawskiego (30 marca 2014) i 36 PZU Maratonu Warszawskiego (28 września 2014). Gościem specjalnym spotkania z mediami był Dariusz Krzewina, Prezes Zarządu PZU Życie S.A.
Podczas prezentacji ujawniono szereg przygotowań i pomysłów na aktualny sezon oraz najbliższe lata. Przedstawiona została pozycja PZU Maratonu Warszawskiego na tle imprez światowych i europejskich - maraton znalazł się już na ósmym miejscu zestawienia największych maratonów europejskich!
Prezes PZU Życie S.A. opowiedział o swoich początkach biegania, które miały miejsce kilka miesięcy temu, oraz co chyba najciekawsze - o planach spółki angażowania się w "terenie", na poziomie gmin w inicjatywy biegowe.
PZU S.A. i Fundacja Maraton Warszawski podpisały umowę partnerską na kolejne trzy lata, a PZU SA rozpoczęło wspieranie kariery sportowej zwycięzcy zeszłorocznego maratonu warszawskiego - Yareda Shegumo. Kilka interesujących słów pozdrowień od Yareda znajdziecie na naszym materiale video, który zawiera kompletny zapis z przebiegu spotkania.
PZU oraz Fundacja „Maraton Warszawski” stawiają sobie kilka celów:
Zwiększenie frekwencji – organizatorzy chcą aby w ciągu najbliższych lat PZU Półmaraton Warszawski wszedł do pierwszej trójki półmaratonów, a PZU Maraton Warszawski do pierwszej piątki maratońskich imprez w Europie. Oznacza to, że metę maratonu w Polsce przekroczyć powinno 15 tys. biegaczy.
Zdobycie certyfikatu Gold Label, czyli oficjalnego potwierdzenia osiągnięcia wysokiego światowego poziomu imprezy, którym chlubi się 39 imprez biegowych na świecie. Gold Label przyznawany jest przez IAAF w oparciu o bardzo restrykcyjny zestaw wymagań: regulaminu zawodów zgodnego ze wszystkimi przepisami PZLA i IAAF, organizacji ruchu, obsługi medialnej, zabezpieczenia medycznego, ekologii oraz wyników sportowych, czyli rezultatów, osiągniętych przez odpowiednią liczbę zaproszonych zawodników o wysokim, udokumentowanym poziomie sportowym. Daje to z jednej strony prestiż i uznanie, a z drugiej - kolejny impuls do rozwoju.
Promocja – ambicją organizatorów jest znaczne zwiększenie udziału biegaczy z zagranicy, w szczególności na PZU Maratonie Warszawskim. Dotychczas obcokrajowcy stanowili w biegach Fundacji do 5% startujących i reprezentowali ponad 60 różnych krajów. To rezultat dość odległy od np. mniejszego maratonu w Pradze, gdzie na ok. 6000 startujących obcokrajowcy stanowią niemal 2/3. Większa liczba gości, przyjeżdżających do Polski na imprezy biegowe, to większa promocja nie tylko biegów, ale również Warszawy oraz naszego kraju.
Pierwszym akcentem wieloletniej współpracy PZU i Fundacji „Maraton Warszawski” będzie 9. PZU Półmaraton Warszawski, który wystartuje 30 marca 2014 r. z Mostu Poniatowskiego. Na 2 miesiące przed startem do udziału zgłoszonych jest już ponad 10 tysięcy biegaczy.
Na liście startowej już teraz znajdziemy reprezentantów 34 krajów. Blisko 25% zgłoszonych zawodników to kobiety. Oznacza to, że zeszłoroczny rekord frekwencji, kiedy to metę przekroczyło ponad 10 tys. biegaczy najprawdopodobniej zostanie pobity.
Organizatorzy ogłosili też nazwiska pierwszych uczestników z elity zaproszonych do biegu. Będzie wśród nich Kenijczyk Victor Kipchirchir, z rekordem życiowym 59:31. Wśród pań liczymy na rewanż Dominiki Nowakowskiej, która spotka Kenijkę Polline Wanjiku Njeru - numer 2. w Great South Run 2013 – wyścigu, który Polka ukończyła na 4. miejscu.
Zapominalskim przypominamy - już dziś w samo południe ruszają zapisy do 36 PZU Maratonu Warszawskiego! Zapisać się możecie na stronie pzumaratonwarszawski.com
|
|
| |
|