2011-01-09
Dostęp do wpisu:
Publiczny
| Muhammad Yunus vs. Jerzy Owsiak... (czytano: 646 razy)
Wiecie kim jest Muhammad Yunus?
Hmmm...tak myślałam:)
Ja też nie wiedziałam:)
Ale już wiem.
Muhammad Yunus jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla z 2006 roku.
Za co ją dostał?
Uzasadnienie werdyktu Komitetu Noblowskiego brzmiało: „nie będzie można osiągnąć trwałego pokoju, dopóki duże grupy ludności nie znajdą sposobu na wydostanie się z nędzy”.
A co takiego zrobił Yunus, by wskazać „dużym grupom ludności sposób na wydostanie się z nędzy”?
Otóż „w 1976 roku w ramach projektu badawczego trafił wraz z trójką swoich studentów do wsi Dżobra, w której kobiety wytwarzały bambusowe stołki. Zarabiały po 2 centy dziennie. Nie stać ich było na zakup materiału za 20 centów, musiały więc pobierać materiał od przyszłego nabywcy. Yunus postanowił udzielić im pożyczki. Eksperyment okazał się udany i po pomyślnym powtórzeniu go w innych miejscowościach, Yunus założył Grameen Bank, udzielający mieszkańcom Bangladeszu niewielkich pożyczek na rozkręcenie drobnej przedsiębiorczości, zakup potrzebnych materiałów, itp. Klientami Grameen Banku, który nie wymaga zastawów, są najczęściej kobiety (96%), pożyczające 12-15 dolarów. Najwyższe pożyczki nie przekraczają 300 dolarów. Mimo stosunkowo wysokich odsetek spłacanych jest prawie 98% kredytów. Stosowane są także pożyczki grupowe, w których cała grupa solidarnie poręcza spłatę zobowiązań każdego ze swoich członków.
Sukces modelu mikrofinansowania Grameen Banku zainspirował podobne przedsięwzięcia w wielu krajach, zarówno rozwijających się, jak i uprzemysłowionych, w tym w Stanach Zjednoczonych.”
(tyle Wikipedia)
Nie walczył o pokój na świecie, nie złożył swojego życie w ofierze za słuszną sprawę, nie podjął spektakularnej głodówki, nie wygrał wojny ani nie walczył o demokrację w swoim kraju.
On po prostu chciał pomóc i pomógł najbiedniejszym.
Tym, którzy sami o siebie zadbać nie byli w stanie.
Zarabiając na tym, bo w końcu jest ekonomistą:)
Czy zasłużył tym na Pokojową Nagrodę Nobla?
Zdaniem Komitetu Noblowskiego – tak!
Dzisiaj jest 9 stycznia.
Dzień jak codzień w zasadzie, ale...dziś także ma miejsce 19 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Nie będę mówić czym ta impreza jest. Nie będę, bo nie muszę.
Ona tak naprawdę na stałe już chyba wrosła w świadomość Polaków.
W tym kraju każdy już chyba wie, kim jest Jerzy Owsiak.
Można go lubić, można go nie lubić, ale trudno mieć do niego stosunek obojętny, bo to postać barwna (i nie mam tu na myśli li i jedynie jego słynnych czerwonych dżinsów i żółtej koszuli). Jest barwny, jest kontrowersyjny, ale... od lat zbiera ciężkie pieniądze po to, by przekazywać je na pomoc dla bezbronnych.
Jak ciężkie? W czasie dotychczasowych osiemnastu finałów Orkiestra zebrała 110 mln dolarów i zakupiła za to 20 tysięcy nowoczesnych urządzeń medycznych. Oznacza to, że statystycznie każdego dnia do polskiego szpitala trafiają 4 urządzenia kupione przez WOŚP.
Statystycznie... KAŻDEGO DNIA DO POLSKIEGO SZPITALA TRAFIAJĄ 4 URZĄDZENIA KUPIONE PRZEZ WOŚP !!!
W Polsce nie ma szpitala dziecięcego, bądź z oddziałem dziecięcym – nawet najbardziej zapyziałego, który by nie miał na swoim wyposażeniu czegoś podarowanego mu przez Orkiestrę.
Orkiestra (w rozumieniu powszechnym „Owsiak”) nie daje pieniędzy po prostu. On je daje na konkretne cele. Te pieniądze nie mają szans utonąć w machinie biurokracyjnej.
Na co Owsiak dawał w ciągu dziewiętnastoletniej historii Orkiestry?
Na: Choroby serca, Pomoc szpitalom noworodkowym, Zakup sprzętu dla klinik onkologicznych, Ratowanie życia dzieci, które uległy wypadkom, Ratowanie dzieci z chorobami serca, Ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach, Ratowanie życia noworodków, Ratowanie życia dzieci z chorobami nerek, Diagnostykę noworodków i niemowląt, Ratowanie życia dzieci z wadami wrodzonymi, Zakup sprzętu medycznego dla oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych, Nowoczesne metody diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii, Ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach i nauka pierwszej pomocy, Pomoc dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi,Wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci .
W lipcu 2010 roku miał miejsce Finał specjalny: „Stop powodziom” (jedyny w czasie którego serduszka rozdawane przez wolontariuszy były niebieskie a nie czerwone, a dziś zbierane są pieniądze na „Zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi”.
Moim zdaniem to dużo, bardzo dużo nawet.
Nie wnikam w to jaka była geneza, i jakie cele przyświecały Jerzemu Owsiakowi na początku Orkiestry – czy była to chęć sławy, czy wykorzystanie swoich „pięciu minut” na antenie radia i telewizji. Może było tak, a może inaczej, ale na olbrzymi szacunek zasługuje to, że ten facet i jego ludzie pociągnęli za sobą miliony innych i wciąż ciągną.
Po co?
Dlaczego?
Co z tego mają?
A czy to ważne?
Raczej powinniśmy zapytać, co z tego mają beneficjenci bezpośredni (czyli szpitale) i docelowi (czyli dzieci)?
A mają zdrowie, często większy komfort choroby, często diagnostykę na światowym poziomie, często życie.
To są wartości, moim zdaniem, nieprzeliczalne.
Co w tym wszystkim jest smutne?
To, że, jak powiedział Owsiak z jednym wywiadów, kiedy zaczynała się Orkiestra i zebrał – ku swemu ogromnemu zaskoczeniu – tak ogromne pieniądze, to chciał zostać (tak to sobie wyobrażał) jednym z DOPOSAŻYCIELI polskich szpitali. Jak uczy doświadczenie tych blisko dwóch dekad zamiast doposażyciela stał się głównym WYPOSAŻYCIELEM.
Oczywiście jest to powód do dumy, ale... taki raczej smutnawy...
Jak poczytałam sobie dzisiaj w internecie, nominacje do Nagrody Nobla a następnie proces wyboru jest długi i rygorystyczny (stąd też niesamowity prestiż tej nagrody). Do Pokojowej Nagrody Nobla nominować mogą: członkowie parlamentu i samorządów, laureaci Pokojowej Nagrody Nobla (i kilku jeszcze innych, ale nie o tym chciałam).
A może Jerzy Owsiak powinien zostać nominowany?
Czy jego blisko dwudziestoletnia praca zyskałaby uznanie i akceptację Komitetu Noblowskiego tego nie wiem, ale...
Cytując i parafrazując zarazem wstęp tego przydługiego wpisu (jak i odwołując się do postaci Muhammada Yunusa i uzasadnienia werdyktu przez Komitet Noblowski) powiem tak:
On po prostu chce pomagać i pomaga najbardziej bezbronnym.
Tym, którzy sami o siebie zadbać nie są w stanie.
Zarabiając na tym, bo w końcu jest ekonomistą:)
Czy zasługuje tym na Pokojową Nagrodę Nobla?
Moim zdaniem – tak!
PS. Pisząc ten test posiłkowałam się danymi z Wikipedii i oficjalnej strony internetowej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Blog moga komentować tylko Przyjaciele autora Truskawa (2011-01-09,22:30): Wiedzieliśmy Gabrysiu. :) A Orkiestra jest super. Moje dzieci też skorzystały z orkiestrowego sprzętu. Mają to nawet udokumentowane w książeczkach zdrowia. Ale to była profilaktyka. Mojemu bratankowi sprzęt od Orkiestry uratował życie. :) Rufi (2011-01-10,09:03): bardzo fajny wpis Rufi (2011-01-10,09:23): ...a Juek kiedys dostanie ta nagrode Hepatica (2011-01-10,10:00): Tez mysle, ze Jurek dostanie tę nagrodę!!! Truskawa (2011-01-10,10:24): Mam nadzieję, że tak bedzie.. no ale jeśli KK się w to wmiesza to niekoniecznie tak będzie. :) No musiałam.. :D mamusiajakubaijasia (2011-01-10,10:26): Z tego co wiem, Iza, KK nie ma swoich przedstawicieli w Komitecie Noblowskim:))) mamusiajakubaijasia (2011-01-10,10:29): A na marginesie, to dające do myślenia jest to, że co bardziej światli hierarchowie polskiego KK są pełni uznania dla Owsiaka i tego co robi, i głośno to uznanie głoszą. A o istnieniu tych mniej światłych, to ja wolę nie pamiętać - no, takie wygodnictwo myślowe. mamusiajakubaijasia (2011-01-10,10:35): I jeszcze jedno, bo nie byłabym sobą, gdybym tego nie napisała. (cytuję za Wikipedią) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest drugą co do wielkości pozyskiwanej rocznej kwoty fundacją charytatywną w Polsce (więcej pieniędzy zbiera Caritas)........I o co się niektóre ciołki tak burzą, no, o co?! Truskawa (2011-01-10,10:52): :) dobrze wiesz, że to nie o to chodzi. :) Truskawa (2011-01-10,10:53): Gaba, o Caritasie nie będę nic pisała ale mam wyrobione zdanie. Niestety nienajlepsze. mamusiajakubaijasia (2011-01-10,11:04): No wiem, wiem, Iza. Niestety:( ursel_44 (2011-01-12,17:25): Gaba, idea zacna.
|