Dostęp do
wpisu:

Publiczny
VI 12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy w Bochni (czytano: 418 razy)

W dniach 5-7 marca w ramach obchodów Bocheńskiego Dnia Króla Kazimierza w Kopalni Soli w Bochni, odbyła się VI edycja 12-godzinnego Podziemnego Biegu Sztafetowego. Zawodnicy - zarówno znani maratończycy, jaki i amatorzy - biegli 212 m pod ziemią, zabytkowymi wyrobiskami kopalni soli, między szybami Sutoris i Campi. Długość jednej pętli wynosiła 2420 m, a o zwycięstwie decydowała liczba przebiegniętych okrążeń pokonanych w czasie 12 godzin przez rywalizujące czteroosobowe drużyny. Zwyciężyła drużyna MEBLE KLER, w składzie której biegło dwóch biegaczy Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec: Sebastian Kler i Marcin Świerc. Wraz z reprezentantami lublinieckiego klubu w zwycięskiej ekipie biegli jeszcze Daniel Wosik i Andrzej Lachowski. Obaj, wraz z Marcinem Świercem, należą do czołówki polskich biegaczy specjalizujących się w biegach górskich. Triumfatorzy VI 12-godzinnego Podziemnego Biegu Sztafetowego o blisko 2 km poprawili swój ubiegłoroczny rekord. Tym razem w ciągu 12 godzin przebiegli 212 km i 765 metrów (zwyciężając w zeszłym roku sztafeta „Meble Kler” uzyskała wynik 210,855 km, który był wtedy nowym rekordem biegu). Dodatkowo Marcin Świerc za pokonanie największej liczby kilometrów (60,5 km!) został wyróżniony nagrodą specjalną w postaci skórzanego… żółwia, choć powinien to być raczej Struś Pędziwiatr.. Na miejscu 12 sklasyfikowana została kolejna ekipa, w skład której wchodzili zawodnicy WKB META Lubliniec – o nieco zagadkowej nazwie „KESZ KLERA” (czyli KrisEdekSzafarZbyszek) w składzie: Janusz Szafarczyk, Krzysztof Szwed, Zbigniew Markowski i Edmund Koprek. Osiągnięty wynik 164 km i 336 metrów okazał się lepszy od założonej najbardziej optymistycznej wersji. Teraz trochę danych opracowanych przez naszego kapitana drużyny Janusza Szafarczyka:
Janusz Szafarczyk - dystans 48 km 206 m (do 20 okrążeń zabrakło mu 194 m),czas 3:13:05,średnia na 1 km to 4 :00
Krzysztof Szwed - 19 kółek,45,98,km,czas 3:06:08,średnia na 1 km to 4 :03
Zbyszek Markowski - 17 kółek, 41,14 km, czas 3 :16:50, średnia na 1 km to 4:47
Edmund Koprek - 12 kółek,29,04 km, czas 2 :23:57, średnia na 1 km to 4 :57
Nasza średnia na 1 km wyniosła 4:23.
Najszybciej z naszej sztafety pętlę pokonał Kris- 2,42 km w 09:08, najwolniejsze kółko trafiło się Edkowi, 13:16, któremu i tak należą się WIELKIE SŁOWA UZNANIA. Pomimo choroby i fatalnego samopoczucia wspierał nas przez tak długi czas i bez niego miejsce i wynik byłby zapewne dużo słabszy.
Niewątpliwie najlepiej z trudami podziemnej szychty poradził sobie z naszej czwórki Szafar, który miał swój dzień i to jemu przypadło w udziale rozpoczynać i kończyć zmianę. Jak na prawdziwego kapitana przystało to on zszedł ostatni z pokładu, a właściwie z chodnika.
Na miejscu 48 uplasowała się sztafeta WKB META Lubliniec 13 w składzie: Kazimierz Kordziński, Marek Imielski, Jacek Razik i Roman Pytel pokonując 142 km i 226 m.
Po podliczeniu kilometrów przebiegniętych przez poszczególnych zawodników wszystkich 60 sztafet uczestniczących w VI 12-godzinnym Podziemnym Biegu Sztafetowym okazało się, że biegacze pokonali łącznie dystans aż 8 314,943 m.