Ósma edycja Biegu Święców zaplanowana jest na 8 maja tego roku. Trasa Biegu Święców wiedzie przez miejsca historyczne Ziemi Sławieńskiej. Start biegu umiejscowiony jest na wczesnośredniowiecznym grodzisku we Wrześnicy, które zbudowane zostało około 1100 lat temu w zakolu Wieprzy między dzisiejszymi wioskami Sławskiem i Staniewicami. Gród ten pełnił nie tylko funkcje obronne, ale toczyło się w nim bogate życie społeczne i gospodarcze. Otoczony był fosą i wałem. Budynki wykonane były z drewna.
Trasa biegu wiedzie przez Sławsko, które było grodem już w II połowie X wieku i z czasem wyrosło na naczelny ośrodek księstwa sławieńsko-słupskiego (XII-XIII w.). W Sławsku znajduje się jeden z cenniejszych zabytków architektury gotyckiej - kościół p.w. św. Piotra i Pawła Apostołów (XV w.).
Meta znajduje się w Sławnie - biegacze przebiegną pod bramami: Koszalińską i Słupską z XV w. pozostałościami dawnych obwarowań miejskich oraz obok kościóła p.w. WNMP z XIV w.
W marcu odbyło się spotkanie poświęcone najważniejszej kwestii organizacyjnej, zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom biegu. W spotkaniu uczestniczyli: Jolanta Hejne wiceburmistrz Sławna, Ryszard Leśniewski – wicewójt Gminy Sławno, Krzysztof Kowalczyk
- dyrektor OSiR, Sławomir Duszyński z Komendant Powiatowej Policji, Kazimierz Falkowski z-ca Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i Iwona Kopowska SDK. Na spotkaniu omówiono sposób zabezpieczenia trasy biegu. Trasę zabezpieczą; Komenda Powiatowej Policji w Sławnie, Ochotnicze Straże Pożarne ze Sławska, Bobrowic, Janiewic, Żukowa, Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie i Straż Graniczna Ustka. Opiekę medyczną zapewni Szpital Powiatowy w Sławnie i ZR PCK w Sławnie. Warty podkreślenia jest fakt, że wszystkie te jednostki zabezpieczają bieg społecznie.
-
W tym roku udział zapowiedziała udział grupa 20 biegaczy z Rinteln. Organizatorzy dzięki wsparciu szerokiej grupy sponsorów, przygotowali dla uczestników nagrody:
- dla dzieci i młodzieży: za pierwsze miejsce puchary, nagrody za pierwsze trzy miejsca, słodycze dla wszystkich uczestników, dodatkowo wśród wszystkich uczestników biegów dziecięco-młodzieżowych zostaną rozlosowane dwa rowery górskie.
- dla dorosłych puchary za pierwsze trzy miejsca dla kobiet i mężczyzn, nagrody za pierwsze sześć miejsc, pierwsza setka biegaczy zostanie uhonorowana pamiątkową statuetką (miniatura Bramy Koszalińskiej), wszyscy biegacze otrzymają ciepły posiłek – grochówkę.
Po biegu dla sportowców i mieszkańców Sławna odbędzie się w amfiteatrze przygotowany wspólnie ze Sławieńskim Domem Kultury koncert znanego koszalińskiego zespołu, przeplatany wręczeniem nagród i konkursami dla widzów przygotowanymi przez Organizatorów.
Wspaniałą sprawą jest społeczna praca przy organizacji biegu wielu instytucji, dzięki którym w Sławnie może odbyć się impreza rangi ogólnopolskiej z udziałem wielu wspaniałych zawodników, startują w Biegu Świeców nawet mistrzowie Polski.
Organizatorzy:
Urząd Miasta Sławno
Urząd Gminy Sławno
Starostwo Powiatowe w Sławnie
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sławnie
Gimnazjum Miejskie nr 1
Sławieński Dom Kultury
Liceum Ogólnokształcące
Komenda Powiatowa Policji w Sławnie
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie
Szpital Powiatowy w Sławnie
ZR PCK w Sławnie
Straż Graniczna Ustka
OSP Sławsko, Bobrowice, Janiewice, Żukowo
MKS Święc Sławno
Informacje:
OŚRODEK SPORTU I REKREACJI
Plac Sportowy 1, 76-100 Sławno, tel. 0-59 8107565, 603380753,
E-mail: osir@slawno.pl
|