Minęło już kilka dni od naszej imprezy (Maraton Dębno 2000) i chciałbym, jako główny organizator biegu podzielić się kilkoma uwagami i spostrzeżeniami - również z innymi mającymi dostęp do Waszej witryny.
I. Ranking Maratony Polskie.
Jest mi niezmiernie miło, iż Dębno po 9 latach przerwy, z małą "rozgrzewką" w październiku roku ubiegłego - powróciło do organizacji tej imprezy, i od razu "wskoczyło" na pierwsze miejsce tego rankingu. Sądzę, że jest to wynik "katorżniczej" pracy całej masy ludzi w Dębnie, często zupełnie anonimowych. Nasza przewaga nad innymi - często renomowanymi maratonami w Polsce jest taka, iż w imprezę tą zaangażowany jest niemal każdy - od przedszkoli po największe instytucje, zakłady i firmy - podpierane wielkim zaangażowaniem naszych Władz samorządowych, a w przypadku tej imprezy również wojewódzkich. Jest to bardzo optymistyczne w perspektywie kolejnych lat. Nie bez znaczenia jest również życzliwość i pomoc dyrektorów innych imprez w Polsce, którzy zapraszali mnie w latach poprzednich na swoje imprezy i umożliwiali dostęp do wszelkich "niuansów" organizacyjnych - często wręcz miejsce w samochodzie sędziowskim na trasie biegu - po to abym mógł pobierać naukę a właściwe doświadczenia przenieść na trasę naszego biegu. W tym miejscu chylę czoło i serdecznie dziękuję Panu Markowi Danielakowi z Wrocławia, którego ostatnie dwa maratony mogłem osobiście obserwować, a jego cenne uwagi i ogromne doświadczenie "przenieść" do Dębna. Tym bardzie jest mi przykro, iż niefortunne rozdzielenie Mistrzostw Polski i obligatoryjny wiosenny termin Maratonu Dębno stał się "niezdrową" konkurencją dla Maratonu Wrocławskiego.Trzymam więc "kciuki" aby również jego Maraton wypadł jak najlepiej i dał zadowolenie wszystkim w nim uczestniczącym.
Co do zasad punktacji w rankingu ? Jest to doskonały materiał poglądowy dla naszego Komitetu Organizacyjnego - "kopalnia" wiedzy co zrobić i co poprawić aby w przyszłości nie gubić niepotrzebnie punktów (np. badania lekarskie).
II. Czas rozpoczęcia biegu.
Wiele uwag i wręcz kontrowersji wywołała godz. 12.00 - start do maratonu.
Ta, a nie inna godzina rozpoczęcia biegu podyktowana była bardzo prozaicznym powodem. Otóż na dzień dzisiejszy Dębno nie dysponowało "szeroką" bazą noclegową. Godz. 12.00 pozwalała dojechać z rana zawodnikom z terenu województwa bądź z odległości nawet do 250 km od Dębna. Wcześniejsza godzina startu takiej możliwości nie dawała. Byłem ostatni, który pozwolił by zawodnikom nocować na podłogach w salach szkolnych. Sytuacja poprawi się do przyszłego maratonu w związku z budową dwóch hoteli, a w przypadku (na co bardzo liczymy w Dębnie) otrzymania prawa organizacji Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn w roku przyszłym, trzeba będzie rozwiązać nie tylko ten problem (godzina startu) ale również wiele innych.
III. Limit czasu.
Jest mi niezmiernie przykro z tego powodu, iż limit czasu Maratonu Dębno wynosił 4,5 godz. Być może przeoczenie lub niedopatrzenie. Ręczę, że w roku przyszłym limit ten wynosić będzie dokładnie 5 godz. Nie jest dla nas żadnym problemem go wydłużyć. Z resztą w tym roku zamknięcie biegu i otwarcie ulic nastąpiło wiele ponad te 5 godz. o czym świadczy ukończenie biegu przez kilku zawodników po limicie 4,5 godz. Przeprosić jednak muszę tych wszystkich, którzy nie skorzystali z naszego biegu ze względu na barierę powyższego limitu.
IV. Imprezy towarzyszące.
Kolejną nauką są imprezy towarzyszące. Ze względu na powrót po 10 latach przerwy Biegów Ulicznych im. Henryka Witkowskiego do programu Maratonu - jako imprezy towarzyszącej, wielkim błędem - a w moim rozumieniu przeoczeniem myśleniowym (czytaj zaćmy) - była przygotowana jak na tacy, możliwość organizacyjna (przy przygotowaniu dzień wcześniej sceny, nagłośnienia, oświetlenia i obsługi) zorganizowania koncertu Finalistów "Szansy na Sukces" już w sobotę właśnie po biegach. Z tej oferty zawodnicy i zaproszeni goście (jak również ja osobiście) nie mogli skorzystać - byli wówczas na pożegnalnej kolacji w Muzycznym Klubie "GISO". Tym bardziej, że i "makarony" na łonie natury lepiej by smakowały.
V. Meta
Powyższa zmiana terminu koncertu pozwala nam na zlikwidowanie namiotów przy scenie przygotowanych jako garderoba dla wykonawców. Pozwala to nam na utworzenie "szpaleru" z płotków zabezpieczających po to aby każdy zawodnik po ukończeniu biegu mógł bez kolizyjnie dotrzeć na masaż i stołówkę w Gimnazjum. Dostrzegałem, mimo natychmiastowej mojej reakcji - na "korkowanie" się przejścia i ścisk na tym odcinku.
VI. Pomiar czasu.
Dogrania również wymaga sam pomiar czasu. Mimo obecności dwóch firm, ich przeogromnego zaangażowania i wielkiego wkładu pracy wystąpiły błędy we właściwej klasyfikacji końcowej. Wynika to po cześci również z błędnego umiejscawiania "chipów" przez samych zawodników (na nadgarstkach, łokciach czy wręcz na torbach odzieżowych - były takie przypadki). Metoda pomiaru na zasadzie "chipów" jest metodą obowiązującą poza granicami Polski na wszystkich renomowanych Maratonach - również najwyższa pora stosować ją powszechnie u nas. Winę ponosimy również my - jako organizatorzy niewłaściwie zabezpieczyliśmy miejsce pracy firmie Champion Chip Polska (STS z Torunia) i obecność osób postronnych (kibiców) przerwała przewody łączące matę z komputerem. Przepraszamy firmę STS Toruń - a fakt usterek bierzemy na siebie. Dziękujemy równocześnie Panu Hieronimowi Olejniczakowi i Panu Andrzejowi Szczyglewskiemu z Firmy "ANDYCOM" za obecność i wspaniałe uzupełnianie się z firmą STS Toruń.
VII. Zawodnicy
Na koniec pragnę serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom naszej imprezy. To Wasza obecność sprawiła, że w Dębnie padły wszelkie rekordy. To Wy byliście głównymi bohaterami Maratonu i dzięki Wam Dębno wpisało się DUŻYMI literami w historię biegów maratońskich.
Za wszelkie uwagi, spostrzeżenia i sugestie dziękujemy, będziemy starali się aby każda następna impreza była jeszcze lepiej przygotowana a każde błędy były natychmiast eliminowane.
Pragnę podkreślić jeszcze raz - zawsze w Dębnie najważniejszym gościem będzie ZAWODNIK - wszystko inne będzie tylko mniej ważnym dodatkiem - opinia zawodnika będzie dla nas opinią najważniejszą.
Dziękując, serdecznie pozdrawiam i już dziś zapraszam do Dębna na przełomie marca/kwietnia 2001 roku.
DYREKTOR MARATONU DĘBNO
mgr Waldemar Matuszkiewicz
27. Międzynarodowy Bieg Maratoński
70. Mistrzostwa Polski w Biegu Maratońskim Kobiet
Dębno 2000 16.04.2000r.
ORGANIZATOR: Dębnowski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji
PL 74 - 400 Dębno , ul. Daszyńskiego 20 tel:/ fax: ( + 48 95 ) 760 23 00
Pod Patronatem Honorowym:
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
ALEKSANDRA KWAŚNIEWSKIEGO
oraz
Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego
Jerzego Józefa Falińskiego.
IMPREZA FINANSOWANA Z BUDŻETU Miasta i Gminy Dębno
SPONSORZY i INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE
PATRONAT PRASOWY : Redakcja "Kuriera Szczecińskiego"
PATRONAT MEDIAL
NY : Radio Szczecin; Telewizja Polska S.A Oddział w Szczecinie.
GŁÓWNY ORGANIZATOR : Dębnowski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji
Dyrektor Waldemar Matuszkiewicz oraz Międzyszkolny Ośrodek Sportu - Dyrektor Eugeniusz Witkowski
RZECZNIK PRASOWY MARATONU : Zenon Nowopolski
KOMENTATORZY : Rafał Wilczyński (Krapkowice); Zdzisław Nyczaj (Dębno)
SĘDZIOWIE Polskiego Związku Lekkiej Atletyki:
Janusz Rozum (Warszawa); Waldemar Mroczyński (Poznań); Stanisław Smitkowski (Olesnica).
DELEGAT TECHNICZNY PZLA : Jerzy Witwicki (Łomianki)
STARTERZY HONOROWI :
Henryk Braun (Honorowy Obywatel Dębna)
Ewa Spychalska - Minister w Kancelarii Prezydenta RP
POMIAR CZASU : Champion Chip firma STS z Torunia i H. Olejniczak i A. Szczyglewski
Dokumentacja filmowa i fotograficzna : Tadeusz Kowalczyk; Marlena Kuscielek; Wiesław Romanowski
Sponsor Główny:
East Traiding Company wyłączny przedstawiciel firmy 'ARDO' i 'DeLonghi' na północną i zachodnią Polskę z siedzibą w Dębnie - Dyrektor Arkadiusz Jankiewicz.
Sponsorzy:
Zielonogórski Zakład Górnictwa Nafty i Gazu w Zielonej Górze : Dyrektor Tadeusz Kulczyk
Starostwo Powiatu Mysliborskiego : fundator głównej nagrody finansowej dla najlepszej kobiety,
Urząd Marszałkowski w Szczecinie : Marszałek Józef Jerzy Faliński,
Główną nagrodę dla Mistrzyni Polski - zestaw komputerowy ze stolikiem - ufundowała firma METALSTORM Pawła Chrzanowskiego w Dębnie,
Gospodarczy Bank Spółdzielczy Barlinek Oddział w Dębnie Prezes Zbigniew Wielgosz, Dyrektor oddziału w Dębnie Barbara Aleksiejew,
Hurtownia Artykułów Spożywczych Zbigniewa Wróbla PLUS - sponsor punktów odżywiania i odswieżania na trasie,
Muzyczny Klub 'GISO' Grzegorz i Wanda Kujda - sponsor pożegnalnej kolacji,
Firma KORIMEX Józefa Korzeniowskiego,
Firma EDBUD oraz Osr. Wypoczynkowy Cypel pod Lipą w Moryniu - W. i E. Korzeniowscy
Rowery treningowe ufundował producent - firma JANPOL Jan Kiełbasa,
Firma HYDROSPRZĘT - Zbigniew Marszałek i Jerzy Harmider - sponsor biletu lotniczego na dowolnie wybrany maraton swiatowy w 2000 roku dla najlepszego zawodnika maratonu,
Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A w Dębnie - dyrektor Michał Martin,
Nadlesnictwo Dębno - Nadlesniczy Lechosław Kaczmarek
Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół - Dyrektor Mieczysław Karczewski
Prywatne Apteki w Dębnie - Alicja Frankiewicz,
Zakład Wielobranżowy SERWOMECHANIKA - LINOSPRZĘT Ewa i Andrzej Skraba,
Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Dębnie - Prezes Czesław Matuszkiewicz
Firma KONSUL - producent medali i pucharów oraz fundator pucharów dla zawodników i zawodniczek w biegu na łyżworolkach
Zakład Energetyczny Dębno - Kierownik Henryk Bułkowski,
Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Dębnie - Kierownik Ludwik Sicichowski,
Zakład Konserwacji Urządzeń Wodno Kanalizacyjnych w Dębnie - Józef Getman,
Spółdzielnia Mieszkaniowa GRYF w Dębnie,
Firma ANTA s.c. w Dębnie - producent okien i drzwi - Tadeusz Idziak, Andrzej Dawidowicz,
Urz±d Gminy Boleszkowice - Wójt Edmund Zioła,
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Dębnie - fundator nagrody dla najlepszego zawodnika miasta Dębna - wieża SONY - Kierownik Juliusz Mikołajczak,
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Dębnie - fundator nagrody dla najmłodszego zawodnika imprezy - Prezes Janusz Suliga.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Dębnie - fundator nagrody dla najlepszego zawodnika z miasta i gminy Dębno - aparat fotograficzny KODAK - Prezes Jarosław Staborski,
Kawiarnia DUET - Beata Cwojdzińska,
Skład Opału w Dębnie - Władysław Niewiadomski,
Firma ORCA s.c. - Jan Karczewski i Józef Rudnicki,
Serwis Ogumienia - Lech Wanat,
Bar Bistro 'Pod Lipą' - Marek Swięcicki,
CENTRAL PARK PIZZA - Lidia Paradowska,
Sklep BONEX - Bogdan Podkowa,
Zakład Stolarski w Dębnie - Stanisław Żurawski
Zakład Stolarski w Dębnie - Bogusław Kazimierczuk,
Pracownia Szyldu i Reklamy NOVUM - Ireneusz Topczewski,
Bezpłatnych noclegów i miłej gosciny użyczyli:
Zespół Szkół im. Juliusza Słowackiego w Dębnie Dyrektor Danuta Sawicka,
Parafia p.w. sw. Apostołów Piotra i Pawła - Ksiądz Proboszcz Jan Jermak
Liceum Stowarzyszenia Oswiatowego w Dębnie - Dyrektor Beata Kisielewska,
Państwowy Dom Dziecka w Dębnie - Dyrektor Leonard Tuszkowski,
Jednostka Ratowniczo-Gasnicza Państwowej Straży Pożarnej w Dębnie - Komendant Tadeusz Nowak,
Zespół Szkół Rolniczych w Smolnicy - Dyrektor Henryk Marchlewicz,
O MARATONIE więc informacji na stronach internetowych: www.noc.com.pl/sport Michała Walczewskiego.
Uroczystą Mszę sw. celebrował ks. ZENON KAPŁON - wielokrotny uczestnik maratonów dębnowskich.
Uczestników i Gosci podczas PASTA PARTY żywiła Pani Stanisława Piotrowska z Kasyna JOANNA w Dębnie,
Samochody na trasę bezpłatnie udostępniła Prywatna Szkoła Jazdy - Dariusza Dutkiewicza,
Dekoracja Miasta i pomoc techniczna - Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Dębnie - Prezes Józef Augustyniak,
Zaopatrzenie punktów żywieniowych, odswieżania i posiłków regeneracyjnych - Hurtownia Artykułów Spożywczych PLUS Zbigniewa Wróbla,
Wszystkich uczestników i organizatora ubezpieczył Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A w Dębnie - Dyrektor Michał Martin,
Owoce na punkty żywieniowe dostarczyły sklepy z Targowiska Miejskiego,
Grochówkę przygotowano dzięki ofiarnosci Franciszka Pisza i Marka Stępnika - Masarnie Dębno.
Odżywianie na linii mety przygotowało Gimnazjum w Dębnie - Dyrektor Adam Kaczmarczyk,
Gąbki na punkty odswieżania dostarczyła firma DEPOL z Dębna,
Oprawa muzyczna; scena, swiatło i dzwięk - Muzyczny Klub GISO Grzegorz Kujda,
Serwis Internetowy założyła i uaktualnia firma PROFIT 2000 z Gorzowa Wlkp.
www.maratondebno.profit.pl
Zabezpieczenie trasy - Komisariat Policji w Dębnie, Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie,
Nad bezpieczeństwem zawodników na trasie - Straż Graniczna w Namyslinie i Koncesjonowana Firma Ochrony Mienia GROM z Gorzowa Wlkp.
Opieka Medyczna - Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego Oddział w Dębnie dr Władysław Jagiełło, Zakła w Dębnie Dyrektor Andrzej Waszkiewicz,
Masaże CALANETICS - Justyna Sadowska,
Transportu użyczyła firma AN-WIT - Andrzej i Wiktor Słowińscy z Dębna,
Szczególne podziękowania Radom Sołeckim wsi DARGOMYSL i CYCHRY oraz dzieciom, młodzieży i nauczycielom wszystkich szkół podstawowych i srednich z terenu Miasta i Gminy Dębno.
ORGANIZTOR przeprasza wszystkich, których mógł zupełnie nieswiadomie pominąć.