|
| Jarek Cie¶la Jarosław Cie¶la Olsztynek Biegaj±ce Małżeństwo
Ostatnio zalogowany 2024-05-02,19:47
|
|
| Przeczytano: 1719/602006 razy (od 2022-07-30)
ARTYKUŁ | | | | |
|
Biegaczu, bądź elastyczny | Autor: Jarosław Cieśla | Data : 2017-04-14 | Uprawiając sport, czy działając również na innych płaszczyznach życia bardzo ważne jest podejście holistyczne zakładające, że nie należy skupiać się tylko na jednym aspekcie danego problemu. Czyli prosto mówiąc, osiągnięcie sukcesu zależy od korzystania z różnych narzędzi, sposobów i metod. Przekładając to na bieganie można po prostu stwierdzić, że same treningi biegowe nie wystarczą do realizacji celu. Należy więc korzystać także z innych form aktywności i to nie tylko ruchowej, ale też takiej która pozwoli na regenerację fizyczną oraz umysłową. Rozwojowy biegacz stale wzmacnia swoje mięśnie różnymi ćwiczeniami, dba o poprawę krążenia, a także o czym wielu zapomina albo bagatelizuje, stosuje metody relaksacyjne uważając, że odpoczynek to też trening. Te wszystkie elementy można znaleźć w jodze.
Daniel Bednarski Fotografia
Monika Robaczewska jest dyplomowanym nauczycielem jogi B.K.S Iyengara (II stopień nauczycielski). Praktykuje jogę od 15 lat. Swój warsztat nauczycielski kształtowała między innymi stażem w Ramamani Iyengar Instytute w Punie (Indie). Doskonali swoją wiedzę poprzez regularny udział w międzynarodowych warsztatach dla nauczycieli jogi. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara, specjalistą fizjoterapii z wieloletnim doświadczeniem terapeutycznym i rehabilitacyjnym, instruktorem rekreacji ruchowej, instruktorem Pilates Instytutu Michaela Kinga w Londynie oraz trenerem personalnym międzynarodowej organizacji ACE.
Zaleca praktykowanie jogi zawsze po treningu, a szczególnie pozycje schładzające, regenerujące i relaksujące.
- Parę pozycji tzw. asan, można dołączyć do rozgrzewki np. te rozgrzewające, otwierające - mówi. - Jednak jako nauczyciel jogi z wieloletnim doświadczeniem zalecam wykonywanie zamkniętego cyklu. Rozpoczynamy od asan z grupy rozgrzewających, a kończymy tymi z grupy schładzających. Nie polecam wykonywania asan wybranych przez siebie, bądź „ulubionych“. W dniu treningu, tzn. bezpośrednio po nim, wykonujemy kilka asan regenerujących, wyciszających i schładzających. W te dni, w które nie biegamy praktykujemy całą sesję asan. Po treningu wystarczy 20 minut. Na cykl dla początkujących przeznaczamy godzinę.
Daniel Bednarski Fotografia
Daniel Bednarski Fotografia
Wielu biegaczy ćwiczy jogę wplatając ją do swojego planu treningowego. Ważne jest, aby ćwiczyć systematycznie, co wpływa nie tylko na ciało, ale również łagodzi stres. Podczas zajęć pracuje się również oddechowo.
- Prawidłowa praktyka poprawia elastyczność mięśni i tkanek miękkich, co zapobiega kontuzjom - przekonuje Monika Robaczewska. - Przykurczony mięsień jest mięśniem słabym, podatnym na zerwania. Zatem ćwicząc jogę zwiększa się zakresy ruchomości stawów. Powoduje to wydzielanie mazi śródstawowej, co sprawia, że procesy zwyrodnieniowe zachodzą wolniej. Joga pomaga w dążeniu do stabilnej, zrównoważonej i silnej psychiki, pokonywaniu lęków i obaw. Regularne ćwiczenia jogi wpływają na rozwój wszystkich mięśni nóg i tułowia. Szczególnie działają na mięsień czworogłowy uda, który jest głównym stabilizatorem czynnym stawu kolanowego oraz na rotatory stawu biodrowego, które są kluczowe dla tego stawu.
Daniel Bednarski Fotografia
Daniel Bednarski Fotografia
Jeśli chcemy utrzymać elastyczność i poprawiać świadomość, to na początku wystarczy, że ćwiczymy trzy razy w tygodniu. Dla biegaczy bardzo dobre są asany takie jak: adho mukha virasana, adho mukha śvanasana, uttanasana, parśvottanasana, prasarita, padottanasana, cykl padangusthasan, supta virasana, salamba sarvangasana, viparita karani, śavasana. Sesję asan korygujemy w zależności od możliwości praktykującego, stopniowo zwiększając trudność.
Ćwiczenia jogi najlepiej wykonywać pod okiem doświadczonego instruktora. Możemy wtedy ustrzec się błędów i poprawiać technikę.
- Nie polecam samodzielnej praktyki dla osób początkujących, ani nauki z płyt dvd, bądź Internetu - przekonuje Monika Robaczewska. - Często takie działanie kończy się kontuzją. Należy poszukać doświadczonego nauczyciela z dyplomem, najlepiej po kursie nauczycielskim i wieloletnim stażem. Trzeba też pamiętać, że Jogę ćwiczymy na boso, w stroju niekrępującym ruchów, ale nie za obszernym.
Daniel Bednarski Fotografia
Daniel Bednarski Fotografia
Wiele osób, które chcą wprowadzić dodatkowe ćwiczenia do treningu biegowego decyduje się na skorzystanie z zajęć jogi ze względu na ćwiczenia rozciągające. Chodzi im także o poprawienie zachowania równowagi i balansu ciała. To wszystko przydaje się podczas biegania po terenie o niestabilnym podłożu, gdzie o wywrotkę nietrudno. Liczą także na wyciszenie podczas zajęć.
Daniel Bednarski Fotografia
- Zadaniem jogi nie jest poprawienie nastroju - mówi Monika Robaczewska. - Rozpoczynamy od pozycji ciała- asan. Poprzez pracę nad ograniczeniami ciała, wpływamy na świadomość, koncentrację. Coraz częściej sportowcy poszukują innych form usprawniających. Joga jest moim zdaniem jako fizjoterapeuty jedyną tak wysublimowaną i przemyślaną formą rozciągającą ciało. Na szczęście świadomość w Polsce zmienia się. Sportowcy na świecie już dawno korzystają z dobrodziejstw tej metody, gdyż joga jest metodą, a nie religią jak sądzą niektórzy, co jest wielkim nieporozumieniem. Joga pozwala pracować nad sobą na wielu płaszczyznach. Polecam lekturę „Światło jogi“ B.K.S. Iyengara, człowieka, który do niedawna był żyjącą legendą. To pierwsza z jego książek. Będąc w instytucie w Punie miałam zaszczyt praktykować pod jego okiem.
Daniel Bednarski Fotografia |
| | Autor: konieczny, 2017-04-25, 20:29 napisał/-a: tak to jest z bieganiem, ważne jest ogólne podejście. dlatego też lubię serię "jak zacząć biegać" na blogu KS Staszewscy | |
|
| |
|