Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Przeczytano: 52/191426 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:10/2

Twoja ocena:brak


Parkrun Polska, czyli cotygodniowe biegi na 5 km
Autor: Maciej Gach
Data : 2012-07-16

Parkrun to cotygodniowe, darmowe biegi, który startują w każdą sobotę o godzinie 9.00 w Gdańsku, w Gdyni, w Łodzi, a już niedługo w Poznaniu.

Parkrun powstał z myślą nie tylko o tych, którzy mają już spory staż w bieganiu, ale przede wszystkim z myślą o osobach, które zamierzają stawiać pierwsze kroki w truchtaniu na świeżym powietrzu. Organizowane cotygodniowe biegi, to pewien sposób na życie, pokazujący jak można niewielkimi siłami, zachęcić ludzi do rekreacyjnego odpoczynku.

Pomysł narodził się w Londynie

Parkrun to bieg na dystansie 5 km z indywidualnym pomiarem czasu. Dzięki systemowi on-line, wyniki rejestrowane są na stronie www.parkrun.pl oraz przesyłane na adres mailowy uczestnika. Co istotne, udział w biegach jest zupełnie darmowy. Jedynym warunkiem jest zarejestrowanie się na stronie www.parkrun.pl, wydrukowanie nadanego indywidualnego kodu kresowego i przyniesienie go ze sobą na bieg.

Pomysł na parkrun narodził się w Londynie w 2004 roku. W pierwszym biegu wystartowało 13 zawodników. Obecnie akcja rozprzestrzeniła się w wielu krajach między innymi: Australii, Danii, Islandii, Republice Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii i ma ponad 200 tys. zarejestrowanych uczestników. Od pół roku bieg organizowany jest w Gdańsku, a od października 2011 roku w Gdyni. Niedawno nastąpiła inauguracja biegów w Łodzi, a już 21 lipca wystartuje parkrun w Poznaniu.

Co istotne, to jeśli się będzie miało okazję wziąć udział w biegach parkrun poza swoją macierzystą lokalizacją, to wystarczy mieć przy sobie swój kod i można biec na przykład w najmniejszej brytyjskiej miejscowości, gdzie organizowany jest parkrun.

Jak zachęcić ludzi do biegania

Biegi prowadzone są przez wolontariuszy, dlatego także zachęca się uczestników do udziału przy organizacji biegów. Co istotne, za pomoc wolontariusze otrzymują maksymalną ilość punktów biegowych (trzy razy w ciągu roku), które wliczane są do klasyfikacji punktowej uczestników. W ten sposób uczestnicy-wolontariusze otrzymują rekompensatę za brak możliwości startu.

Każdy chętny może pomóc w organizacji biegu. Wystarczy tylko wysłać zgłoszenie na adres email znajdujący się na stronie biegu w sekcji Wolontariusze, uprzednio dokonując rejestracji jako uczestnik parkrun. W zamian za pomoc w organizacji biegów, zawsze wyraża się podziękowania wszystkim wolontariuszom, a ich imiona i nazwiska umieszczane są na głównej stronie biegu.

Ten społecznikowski charakter parkrun ma przede wszystkim na celu zachęcenia innych, aby zobaczyli, że warto realizować coś, co daje dużo energii i pozytywnego działania. Parkrun ma charakter wolontariatu, w ramach którego uczestnicy sami pomagają organizować biegaczom bieg, co stanowi o wspaniałej idei, jaka łączy uczestników.

Dla wielu zachętą jest, także to, że co miesiąc losowane są buty sportowe. Nagroda jest przyznawana tym uczestnikom parkrun, którzy przynajmniej dwa razy w miesiącu ukończyli bieg i raz w roku byli wolontariuszami.

Specjalne koszulki

Oznaką prestiżu w parkrun są koszulki z ilością biegów, w których dana osoba wzięła udział. Dla juniorów pierwszą koszulką jest ta z numerem 10. Dla osób starszych poprzeczka ustawiona jest wyżej, trzeba wziąć udział w 50 biegach. Kolejne poziomy są dla systematycznych zawodników: 100 i 250 biegów. Koszulki otrzymuje każdy, kto pobiegnie określoną ilość razy.

Warto zaznaczyć iż, za każdy bieg otrzymuje się określoną liczbę punktów, które są później wliczane do klasyfikacji generalnej biegacza. Pod koniec roku biegacze z największą liczbą punktów otrzymają nagrody.

Największą istotą biegu jest, aby sobotni poranek ludzie poświęcili na aktywność fizyczną, a nie leniuchowaniu w łóżkach, po tygodniu pracy.

Wspólnie biegając i uczestnicząc choćby w parkrun można zyskać nowych znajomych, którzy zapewne dadzą liczne wskazówki jak biegać. Nieważne też, że się dopiero zaczyna biegać, najważniejsza jest sama chęć i dobra zabawa, która tylko zachęca do zwiększenia treningów, a impreza jest świetnym sposobem na sprawdzanie swoich początkowych, jak i dojrzalszych umiejętności.

Biegi odbywają się w parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana w Gdańsku, w Gdyni na Bulwarze Nadmorskim oraz w parku im. ks. J. Poniatowskiego w Łodzi. Natomiast w Poznaniu biegi będą odbywać się w Parku Cytadela położonym na Wzgórzu Winiarskim.



Komentarze czytelników - 4podyskutuj o tym 
 

Autor: Justina, 2012-07-16, 11:10 napisał/-a:
Super! Bardzo fajna inicjatywa, zwłaszcza dla takich pełzaczy jak ja :-)

 

Piotr Fitek

Autor: piotr-fit, 2012-07-16, 13:42 napisał/-a:
i to jest dobre Justyna, że można biegać jak się chce :)

Jam ma się ochotę pośmigać to się ściga, jak chce się wolniejszego biegu to się ma :D

 

marek100384

Autor: marek100384, 2012-07-16, 17:43 napisał/-a:
Bardzo fajne zawody,miałem okazję pobiec w Gdańsku,na pewno dobra zachęta dla osób,które rozpoczynają przygodę z bieganiem,od razu start w zawodach i na krótszym dystansie.

 

Autor: Maciej Gach, 2012-07-21, 11:37 napisał/-a:
LINK: http://www.parkrun.pl/poznan/

Parkrun w Poznaniu wystartuje 28 lipca, a nie tak jak napisałem 21. W związku z czym za błąd bardzo przepraszam.

 



















 Ostatnio zalogowani
biegacz54
13:18
Tyberiusz
13:12
gpnowak
12:54
Jurek z Jasła
12:49
Leno
11:40
marynarz
11:33
ProjektMaratonEuropaplus
11:25
StaryCop
10:58
Bartu¶
10:34
BornToRun
10:12
camillo88kg
10:04
andrzej1022
10:03
stanlej
10:01
chris_cros
09:51
FEMINA
09:39
tomekdz@poczta.fm
09:36
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |