A – Arkadiusz Skrzypiński – w 2009 roku wygrał aż 12 biegów na całym świecie. Pochodzący ze Szczecina zawodnik jest wizytówką Polskiej LA. Startujący na wózku inwalidzkim typu Handbike wygrywał najbardziej prestiżowe biegi na świecie z Maratonem w Bostonie na czele. Pobił rekord świata na dystansie maratońskim – 1:00:03.
B – Berlińskie Mistrzostwa Świata w LA – w oczekiwaniu na Igrzyska Olimpijskie w Londynie rozegrano Mistrzostwa Świata w Berlinie. Polska reprezentacja wypadła na nich niezwykle obiecująco (patrząc przez pryzmat IO Londyn 2012). Zdobyliśmy aż 8 medali (2 złote, 4 srebrne i 2 brązowe) co można uznać za sukces całej LA. Szkoda, że zabrakło medali w konkurencjach biegowych.
Rys.3 - Mistrzostwa Świata w Berlinie
C – Calisia Supermaraton – do Kalisza, po 8 letniej przerwie, wróciły Mistrzostwa Polski na 100 km. Mistrzem Polski został kaliszanin Andrzej Baran mimo, że zawody wygrał torunianin Paweł Szymandera jednak z powodu braku licencji tytułu mu nie przyznano.
D – Dudycz Radosław – rok 2009 był niezwykle udany dla zawodnika z Gdańska. Przede wszystkim zdobył w Dębnie tytuł Mistrza Polski w maratonie poprawiając jednocześnie swoją życiówkę. Teraz wynosi 2:14:58.
E – Eurosport – stacja telewizyjna w której możemy podziwiać transmisje z wielu maratonów na świecie m.in. Londynu, Paryża czy Nowego Yorku. W tym roku doszła do tego retransmisja maratonu w Poznaniu. Może to początek lepszych czasów dla fanów biegania?
F – Frekwencja – to składowa biegów, która w ostatnim czasie praktycznie w całej Polsce idzie w górę. Wzrost frekwencji w Maratonie Poznańskim o 66% i jednocześnie rekord Polski w ilości startujących w Maratonie jest tego najlepszym przykładem. Taka tendencja zapewne utrzyma się również na rok 2010.
G – Giżyński Mariusz – to bez wątpienia był rok Mariusza Giżyńskiego. Zaczął od Mistrzostwa Polski w przełajach, kilka tygodni potem dołożył srebrny medal w debiucie maratońskim podczas maratonu w Dębnie, a zakończył złotym medalem Mistrzostw Polski w półmaratonie w Pile. Czy rok 2010 będzie równie udany dla Mariusza?
Rys.2 - Mariusz Giżyński na mecie półmaratonu w Pile
H – Haczek Piotr – do niedawna znakomity sprinter specjalizujący się w biegach na 400 m. Od sierpnia 2009 roku objął funkcję Dyrektora Sportowego w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. Czy nadejdą lepsze czasy dla biegaczy w PZLA>
I – Interrun – kolejny raz sieć sklepów Intersport zorganizowała w Krakowie i Poznaniu zawody promujące bieganie. Kolejny raz zanotowały one wzrost frekwencji. Właśnie o taką promocję biegania chodzi.
Rys.1 - Interrun Kraków i Poznań
J – Jarzyńska Karolina – zawodniczka młodego pokolenia dająca nadzieję na następczynie Wandy Panfil i Małgorzaty Sobańskiej na arenie międzynarodowej. Podopieczna trenera Zbigniewa Nadolskiego poprawiła w 2009 roku życiówki na kilku dystansach (maraton 2:29:10) oraz zdobyła złoty medal Mistrzostw Polski na dystansie 5000 m. Rok 2010rok wygląda niezwykle optymistycznie.
K – Karkonoski Maraton – bezapelacyjny debiut organizacyjny roku 2009 roku. Lista zapisów wyczerpana w kilka dni, na kilka miesięcy przed zawodami. Bieg na malowniczej trasie szczytami Karkonoszy.
L – Liga Asics – projekt prowadzony przez nasz portal okazał się strzałem w „10”. Udział w nim wzięło ponad 1800 biegaczy z całej Polski rywalizując w aż 120 imprezach biegowych. Dla fanów rywalizacji w Lidze Asics jest dobra nowina – projekt będzie kontynuowany w 2010 roku.
Ł – Łomot polskich biegaczy w Berlinie – co by nie wydawało się, że jest tak optymistycznie, trzeba napisać również o porażkach. Polscy biegacze doznali łomotu podczas Mistrzostw Świata w Berlinie. Najjaśniejszym punktem był start w finale na 800 m Marcina Lewandowskiego. W maratonie kobiet i mężczyzn nawet nie było naszych reprezentantów.
M – Meloch Arleta – zawodniczka z Grudziądza cały sezon prezentowała doskonałą, równą formę, wygrała Maraton w Toruniu poprawiając jednocześnie życiówkę na 2:37:34. Do swoich sukcesów może jeszcze dorzucić wygranie maratonu w Łodzi oraz podium na maratonie w Poznaniu.
N – NIKE Luna Glide – nowość biegowa na rynku w roku 2009. But amerykańskiej firmy Nike który okazał się hitem. Stworzony na każdy rodzaj stopy but przystosowuje się do biegacza.
Rys.4 - Nike Lunar Glide
O – Opłaty startowe – opłaty startowe idą w górę wprost proporcjonalnie do wzrostu frekwencji. Jeżeli niesie to za sobą poprawienie jakości zawodów to świetnie, jeżeli nie to pozostaje niesmak. Tendencja wzrostu popularnego „wpisowego” niestety będzie się utrzymywać.
P – PZLA – w Polskim Związku Lekkiej Atletyki nastąpiły bardzo duże zmiany personalne. Długoletnią Prezes Irenę Szewińską, zastąpił dr Jerzy Skucha. Zaczęto od mocnego uderzenia, czyli 8 medali w Berlinie. Po roku sprawowania władzy ciężko ocenić zmiany w związku. Będzie na to czas w 2010 roku.
Rys.5 - Polski Związek Lekkiej Atletyki
R – rekordy – pod znakiem rekordów upłynął rok 2009. Najbardziej spektakularny to Rekord Świata Usaina Bolta na 100 m i 200 m. Jednak już my w Polsce pasjonowaliśmy się Rekordem Świata Anity Włodarczyk w rzucie młotem. W Polsce na rekordy biegowe nie mieliśmy co liczyć. Czasy zawodników w Maratonie odbiegały od tych najlepszych rekordów (krajowych) o ok. 3 minuty i u mężczyzn i u kobiet. Rekordowe za to jest zainteresowanie biegowe amatorów o czym już było przy literce „F”.
S – Strona MaratonyPolskie.PL – dla nas to również był bardzo dobry rok. Ruszyliśmy z kilkoma projektami m.in. Champion Chip Pacemaker Team czy Liga Asicsa. Staraliśmy się być tam gdzie biegacie i swoją pracę kontynuować w 2010 roku. Trzeba zaznaczyć, że portal tworzą czytelnicy nadsyłając do nas materiały za co serdecznie dziękujemy.
T – Triathlon – ten sport zyskuje w Polsce coraz większe zainteresowanie. Połączenie pływania, jazdy na rowerze i biegania sprzyja redukcji tzw. rutyny wśród doświadczonych biegaczy. Czy ktoś postanowił w Nowym Roku ukończyć Triathlon?
U – Usain Bolt – bezsprzeczna gwiazda światowej lekkiej atletyki. Jamajski sprinter poprawił rekordy świata na dystansach 100 m i 200 m do granic ludzkich. Czy w 2010 roku będzie jeszcze lepiej?
W – Włodarczyk Anita – nie jest może związana z bieganiem ale ma wpływ na promocje lekkiej atletyki w Polsce. Jeszcze niedawno nikt o niej nie słyszał, a dziś jest Mistrzynią i rekordzistką Świata w rzucie młotem. Pochodzi z Rawicza ale jej treningi można podglądać pod, słynnym już w całej Polsce, moście Świętego Rocha w Poznaniu.
Z – Zamykanie list startowych – w 2009 roku była to nowość, która wielu zaskoczyła. Zamykanie list startowych po wyczerpaniu limitu zawodników to normalna czynność w zagranicznych biegach. W Polsce dopiero się to wprowadza. Rok 2010 na pewno uzupełni listę biegów gdzie limit zawodników ustalany jest z góry.
|