Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

piotrw
Piotr
Wrocław

Ostatnio zalogowany
---
Przeczytano: 497/76646 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:10/4

Twoja ocena:brak


Relacja z Konferencji Szkoleniowej PSB 2009
Autor: Piotr Woźniak
Data : 2009-12-07

Moda na bieganie - mały fenomen, zjawisko socjologiczne ostatnich lat w Polsce i wszystko co z tym związane oraz porównanie tego zjawiska z perspektywy dwóch innych, bliskich nam krajów - były głównymi tematami Konferencji Szkoleniowej, która odbyła się w trzeci weekend listopada 2009, w nadmorskiej scenerii Jarosławca.

Ta malownicza nadmorska wioska, znana głównie jako letnia baza wypoczynkowa, gdzie w miesiącach lipiec i sierpień przewijają się tysiące turystów, gdzie zawsze w pierwszą niedziele lipca odbywa się bardzo znany „Bieg Po Plaży”, powitała uczestników Konferencji wielkim spokojem oraz odgłosami fal morskich i śpiewem mew.

Pomysł, który zrodził się trzy lata temu, podczas konferencji w Wałczu, aby co rok dokonywać zmiany miejsca organizacji Konferencji, potwierdził się w 100 %.

Polskie Stowarzyszenie Biegów, wzorujące się na Międzynarodowym Stowarzyszeniu AIMS, cały czas się rozwija i wspólnie z członkami Stowarzyszenia podnosi poziom Konferencji co w konsekwencji przekłada się na poziom organizacji imprez biegowych.

Tegoroczna Konferencja, po raz pierwszy nazwana Szkoleniową, przyniosła nowe informacje, rozwiązania, kierunki działania, z zaznaczeniem, że Polskie Stowarzyszenie Biegów daje kierunki do działania, zalecenia – ale nic nie narzuca.




Podczas spotkania organizatorów, poruszono wiele tematów organizacyjnych, technicznych. W pierwszym dniu omówiono szereg spraw związanych z organizacją zawodów, począwszy od wzorów regulaminów, programów, poprzez formę zapisów a skończywszy na przesyłaniu komunikatów końcowych. Wypracowano wspólne wzorce, które mogą być z powodzeniem stosowane.

Drugi dzień, jak zawsze przeznaczony był na prezentacje firm oferujących swoje usługi dla organizatorów, począwszy od promocji biegu ( tutaj najwięcej do powiedzenia miały portale internetowe), prowadzenia biura zawodów, zapisów elektronicznych, pomiaru czasu, skończywszy na zabezpieczeniu technicznym imprez oraz zabezpieczeniu upominków, pucharów, medali dla uczestników biegów.




W międzyczasie odbyły się pokazy praktyczne. Min. swojej prezentacji dokonała firma DATA SPORT i SPORT GÓRSKI.

Nie zapomniano także o programie sportowym i kulturalnym, który zawsze towarzyszy Konferencji. Tym razem były to “Bieg Morsów Po Plaży”, marsz Nordic Walking a na zakończenie Kąpiel Morsów w morzu!

Punktem w programie kulturalnym był występ regionalnej kapeli PIEŃKIOWIANIE, który odbył się wieczorem w drugim dniu spotkania, podczas bankietu - kolacji.








Nowymi, bardzo ciekawymi punktami Konferencji, były prezentacje – wystąpienia zaproszonych gości. Po raz pierwszy w historii Konferencji Organizatorów Imprez PSB , gościem był przedstawiciel Polskiego Związku Lekkiej Atletyki p. Edward Stawiarz. Jako przewodniczący Komisji Biegów Długich w PZLA , wyraził opinię nt. organizacji biegów ulicznych w Polsce, podzielił się swoimi postrzeżeniami, uwagami oraz przedstawił program działania i współpracy na najbliższe lata pomiędzy PSB a PZLA.

Kolejne prezentacje to już ranga międzynarodowa. Horst Milde – dyrektor jednego z największych i najbardziej prestiżowych maratonów na świecie- Berlin Maraton, przedstawił historię powstania maratonu berlińskiego, odsłonił trochę kulis organizacyjnych i odpowiadał na liczne postawione pytania w zakresie marketingu, pozyskiwania sponsorów i całej organizacji biegu.

Dodatkowo dokonał krótkiej prezentacji nt. AIMS – Światowego Stowarzyszenia Biegów, informując,że nadchodzący 2010 rok będzie obchodził jubileusz przebiegnięcia przez człowieka pierwszego dystansu maratońskiego ze Sparty do Aten.

Jako drugi z zaproszonych gości, głos zabrał dyrektor równie sławnego maratonu PIM czyli Maratonu Praskiego – Carlo Capalo. Opowiedział po krotce o historii maratonu i organizacji biegu.

Na zakończenie dnia, bardzo ciekawej, szkoleniowej prezentacji, dokonał mierniczy i atestor tras biegowych z Berlina p. John Kunkeler, posiadający licencję AIMS i IAAF. Dokonując prezentacji wraz z komentarzem, pokazał jak jest mierzona trasa , ile elementów należy przygotować, sprawdzać aby pomiar był rzetelny. Podzielił się informacjami jak należy wybierać rodzaj trasy szczególnie jeżeli organizatorowi zależy na uzyskaniu dobrego wyniku sportowego.

W trzecim dniu na pierwszy ogień poszły sprawy związane z wydawaniem Kalendarza Imprez Biegowych na rok 2010 i na najbliższe lata. Padła propozycja aby zwiększyć nakład z 5 tys do 6 tys , co zostało zaaprobowane przez ogół zebranych. Ale wraz z zwiększeniem nakładu, wzrośnie koszt druku i korpoltażu.

Postanowiono w głosowaniu jawnym,że od roku 2011 (zgłoszenie do Kalendarza) wzrosną stawki zamieszczenia informacji o imprezach biegowych. Ostatnim tematem organizacyjnym było ustalenie terminu i miejsca spotkania w roku 2010.

Termin ustalono ponownie na trzeci weekend listopada. Jako miejsce spotkania padły propozycje od organizatorów w Rytrze i ponownie Jarosławca. Zarząd PSB , wspólnie z ogólem stwierdził,że najlepszym pomysłem i rozwiązaniem jest kolejna zmiana miejsca organizacji Konferencji.

Zmiana miejsca daje możliwość poznania ciekawych miejsc, gdzie są organizowane imprezy biegowe, samych organizatorów, dzięki którym jest duża pomoc przy organizacji Konferencji, skończywszy na daniu możliwości uczestnictwa większej liczbie organizatorów z regionów położonych w tej części kraju.

(W roku 2008 konferencja była w Rytrze – góry nowosądeckie, przybyło wielu organizatorów z południowej Polski, nawet ze Słowacji I Ukrainy, podobnie jak w roku 2009 – z północnej Polski.)

O miejscu spotkania organizatorów imprez w roku 2010, Zarząd poinformuje wszystkich, po rozpatrzeniu najciekawszych otrzymanych propozycji.

Na zakończenie konferencji, czas do dyspozycji, jak to ma miejsce od kilku lat, otrzymał p. Michał Walczewski - Redaktor największego portalu internetowego społeczności biegowej “MaratonyPolskie.PL”.

Podsumował mijający rok biegowy, mówiąc, że mamy zjawisko wielkiego bumu biegowego a co za tym idzie dużego zainteresowania startami i wyrażaniem opinii o organizacji biegów. W ślad za tym, od wielu lat prowadzony jest ranking na najlepsze biegi w różnych kategoriach, a oceniają sami zainteresowani czyli biegacze.

Na podstawie tych ocen, p. Michał wspólnie ze swoimi redaktorami dokonał wręczeń certyfikatów ZŁOTY BIEG 2009, WYRÓŻNIENIA 2009 i wiele innych nagród.

Na zakończenie Prezes PSB, p.Henryk Paskal, wspólnie z Zarządem PSB, podziękował Wszystkim uczestnikom za liczny i aktywny udział w Konferencji, oceniając ją po raz kolejny jako najlepszą z dotychczasowych.

Podziękowania złożono także gospodarzom Jarosławca, Wójtowi Januszowi Bojkowskiemu, zastępcy Adamowi Drapale oraz człowiekowi, którego wszyscy znają z serca oddanego w organizację biegów w Jarosławcu kol. Zdzisławowi Ludwikoskiemu.

Podziękowano również właścicielowi hotelu KRÓL PLAZA p. Ryszardowi Królowi i jego pracownikom za bardzo ciepłe, miłe i profesjonale przyjęcie. Uczestnicy Konferencji podkreślili jednoznacznie, że stworzone warunki w hotelu były komfortowe.




Komentarze czytelników - 1podyskutuj o tym 
 

Tusik

Autor: Tusik, 2009-12-10, 11:13 napisał/-a:
Super na pewno było!... żałuję, że nie mogłem pojechać i osobiście odbebrać tytuł Debiutu Roku 2009.

Jarosławiec to piękna miejscowość, przecudny bieg po plaży, którego nie sposób opisać - trzeba sie wybrać! - a Organizatorzy: na czele z panem Wójtem to ludzie oddani sprawie. Jestem pod wielkim wrażeniem ich zaanagażowania w promocję biegu, a co za tym idzie w promocję miasta i gminy.

Gratki za artykuł! :)

 



















 Ostatnio zalogowani
fit_ania
22:25
Kojte csgoatse.com
22:22
Raffaello conti
22:21
Wojciech
21:57
chris_cros
21:43
Zedwa
21:27
entony52
21:15
aktywny_maciejB
21:00
Andrea
20:46
malkon99
20:41
romelos
20:36
UKS ATOS WoĽnice
20:16
czewis3
20:14
johnlyndon
19:52
Jarek42
19:32
pawelzylicz
19:02
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |