9 kwietnia 2006 roku w Dębnie odbędzie się wielka międzynarodowa impreza biegowa - 33.MARATON DĘBNO 2006. Trwają intensywne przygotowania do imprezy. Organizatorzy czekają na zgłoszenia uczestników. Każdy może zmierzyć się z własnymi siłami w biegu po…satysfakcję.
33.MARATON DĘBNO 2006 to szczególna impreza, która będzie połączona z obchodami Jubileuszu 40-lecia dębnowskich maratonów. Rozegrane zostaną: 25.Mistrzostwa Polski Kobiet, 76.Mistrzostwa Polski Mężczyzn i 4.Mistrzostwa Polski Policjantów. Dębno to niewielkie miasto położone 100 km na południe od Szczecina i 100 km na wschód od Berlina. Swoją sławę zawdzięcza historii biegów tam właśnie organizowanych.
W tym roku Honorowy Patronat nad 33.MARATONEM DĘBNO 2006 objęła Pani Irena Szewińska – Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. To wielkie sportowe święto zachęca do czynnego udziału w tej wyjątkowej 33.imprezie sportowej, do kibicowania zawodnikom, a także do uczestnictwa w wielu imprezach towarzyszących.
O renomie dębnowskiego maratonu świadczy fakt, iż został on ujęty w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki i Europejskiego Stowarzyszenia LA. Już od 5 lat Maraton Dębno otrzymuje certyfikat jakości „Złoty Bieg”, co stanowi honorowe wyróżnienie świadczące o najwyższej jakości organizacji tego biegu. Trasa dębnowskiego maratonu ma wielu zwolenników. Jest najszybsza w Polsce, bezkolizyjna i przebiega w terenie zalesionym.
Maraton to bieg szczególny. To coś więcej niż rywalizacja sportowa z innymi uczestnikami. Maraton to przede wszystkim walka człowieka z samym sobą, z własnymi słabościami i przeciwnościami losu. Maratończycy pokonują długi i trudny dystans niezależnie od warunków pogodowych. Muszą potrafić równomiernie rozłożyć swoje siły, skupić się na wysiłku, mieć wizję osiągnięcia celu. Wymagania, jakie stawia maraton pomagają wypracować niezwykły hart ducha w człowieku. Uodparniają go i wzmacniają, a sportowa rywalizacja pozostawia w sercach biegaczy radość, która utrzymuje się na długo po skończonym biegu. Tu nie liczy się wygrana i podium. Tu liczy się samo uczestnictwo, podjecie wyzwania i ukończony bieg.
Pierwszy bieg maratoński w Dębnie odbył się 22 lipca 1966 roku na 1000-lecie Państwa Polskiego. Nadano mu nazwę Mały Maraton „ O Błękitną Wstęgę Granicy Pokoju”. Zorganizowany został na dystansie 21,5 km, na trasie Cedynia-Siekierki. Jego pomysłodawcą i realizatorem był Henryk Witkowski.
Klasyczny dystans maratoński, który wynosi 42,195 km biegało wtedy niewielu śmiałków. Wskazuje na to już sama lista startujących, na której widniało zaledwie kilkanaście nazwisk. Wśród świadków tego wydarzenia tylko nieliczni zdawali sobie sprawę, że są obserwatorami historycznego momentu, który wywoła zwiększone zainteresowanie zapomnianą w Polsce dyscypliną sportu. To wydarzenie spowodowało, bowiem wskrzeszenie, a następnie rozwój biegów maratońskich w naszym kraju. Z roku na rok lista osób startujących w biegu rosła, podobnie jak popularność tej imprezy.
W dwa lata później Mały Maraton miał już obsadę międzynarodową i był rozgrywany na nieco dłuższej trasie Góra Czcibora-Cedynia-Siekierki (26,5 km). Zaczęto dyskutować o potrzebie zorganizowania na tym odcinku pełnowymiarowego biegu maratońskiego. Został on po raz pierwszy rozegrany w 1969 roku i był jednocześnie Mistrzostwami Polski w tej dyscyplinie. Klasyczny dystans 42,195 km przebiegło wówczas……. uczestników. Tym wydarzeniem Dębno wyznaczyło sobie miejsce w historii polskiego sportu. Sukces organizacyjny sprawił, że w roku następnym bieg znalazł się w europejskim kalendarzu LA (co to jest LA….). Z uwagi na małą liczbę kibiców oraz trudności organizacyjne związane z transportem zawodników i sprzętu w roku 1973 maraton został przeniesiony i rozgrywany na trasie Dębno-Barnówko, gdzie startowało już ponad 100 zawodników. Od roku 1966, a praktycznie od momentu wydłużenia trasy biegu do pełnego maratonu, coraz głośniej zaczynało być o imprezie dębnowskiej.
Po czternastu latach rozgrywania imprezy na trasie Dębno-Barnówko przygotowano nową trasę. Miała ona 3 pętle i prowadziła z Dębna do Cychr, a następnie do Dargomyśla i ponownie do Dębna. W latach 1971-1990 startujący w Dębnie zawodnicy walczyli o tytuł Mistrza Polski w Maratonie. W roku 1975 w Maratonie Dębno biegał najlepszy maratończyk lat siedemdziesiątych Rondla Hill (Wielka Brytania), który ten bieg wygrał z doskonałym wynikiem 2:12:34, dającym mu 8 miejsce na światowych listach. W roku 1976 odbyły się „Mistrzostwa Związku Radzieckiego”, w których zwyciężyli: Leonid Mojsiejew 2:12:20, Aleksander Gockij 2:12:41 oraz Jurij Wielikorodnyj 2:12:58.
W roku 1979 na starcie dębnowskiego maratonu stanęła pierwsza kobieta - Christa Vahlensieck (RFN). Pierwszą Polką była natomiast Anna Bełtowska startująca w 1981 roku. Najszybszy bieg w historii Maratonu Dębno i maratonów organizowanych w Polsce miał miejsce w 1986 roku. Wówczas aż 35 zawodników uzyskało wyniki poniżej 2:30:00, a zwyciężył Antoni Niemczak, który z czasem 2:10:34 ustanowił do dziś niepobity rekord trasy. Natomiast rekord trasy wśród kobiet z czasem 2:32:23 ustanowiła w 1988 roku Wanda Panfil- późniejsza Mistrzyni Świata w Maratonie. Rekord pani Wandy został pobity przez Grażynę Syrek w 2003 roku, która dobiegła do mety z czasem 2:32:09 potwierdzając tym samym, że trasa Maratonu Dębno słusznie uznawana jest za najszybszą w Polsce. W latach 1991-1998 z przyczyn ekonomicznych zaniechano organizacji tej imprezy. W roku 1999 została reaktywowana i do dnia dzisiejszego rozgrywana jest na trasie Dębno-Dargomyśl-Cychry-Dębno.
Ponownie rangę Mistrzostw Polski przyznano dębnowskiemu maratonowi po przerwie w 2000 roku w kategorii kobiet, a od 2001 roku także w kategorii mężczyzn. W roku 2003 po raz pierwszy rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Policjantów. Rok później startujący w Dębnie zawodnicy walczyli o miejsce w ekipie na Igrzyska Olimpijskie w Atenach. Nominacje olimpijskie zdobyli wówczas: Monika Drybulska, Waldemar Glinka oraz Michał Bartoszak.
|