Co robił tegoroczny mistrz Polski w górskim ultramaratonie - Marcin Rzeszótko - na dystansie 5 km w przełaju? Sprawdzał formę przed jednym z najważniejszych startów sezonu - finałem prestiżowego cyklu Golden Trail World Series, który odbędzie się już za kilka dni w szwajcarskim Locarno.
Drugie miejsce i rekord życiowy Marcina podczas sobotniego biegu CITY TRAIL we Wrocławiu to dla zakopiańczyka dobry prognostyk, a jednocześnie dowód na to, że szybkie 5 km to świetny trening dla zawodników specjalizujących się w biegach górskich. Udział w tych zawodach planował także Bartłomiej Przedwojewski - najlepszy "góral" w kraju, jednak w ostatniej chwili musiał on zrezygnować z tego biegu.
W miniony weekend CITY TRAIL zawitał także do Katowic, gdzie tym razem specjalistów od biegów górskich zabrakło, ale na listach startowych kolejnych biegów znajduje się kilka nazwisk topowych polskich biegaczy górskich. Są to m.in. Marcin Kubica, Dawid Malina oraz Gabriel Kuropatwa. Kolejne biegi CITY TRAIL już 19 i 20 października - tym razem w Poznaniu i Szczecinie.
Biegi CITY TRAIL odbywają się w formule Grand Prix na dystansie 5 km, w okresie jesienno-zimowym, od października do marca. Lokalizacje, w których obecny jest cykl to: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. W sezonie 2024/2025 łącznie zaplanowano aż 50 biegów. Miejsce rozgrywania zawodów to lasy i parki.
Zainteresowani uczestnictwem w cyklu mogą startować regularnie, by walczyć o nagrody w klasyfikacji generalnej i otrzymać pamiątkowy medal (za ukończenie min. trzech biegów) lub decydować się na starty spontanicznie i zapisywać się na pojedyncze biegi - tak, jak to zrobił wspomniany już Marcin Rzeszótko.
Wychodzę z założenia, że jakościowe jednostki treningowe warto robić w grupie. Dlatego zamiast sobotniego akcentu mieliśmy zrobić małą rywalizację z Bartkiem Przedwojewskim podczas CITY TRAIL. Niestety Bartek musiał z tego startu zrezygnować. Nie wpłynęło to na moją motywację, by pobiec. Jestem zadowolony z wyniku. Ciekawym doświadczeniem było bieganie w gronie tak młodych, zdolnych zawodników. Czułem się trochę jakbym cofnął się do czasów liceum. Czy jeszcze kiedyś wrócę na CITY TRAIL? Na pewno nie w tym sezonie, ale nie mówię nie
- Marcin Rzeszótko, drugi na mecie sobotniego biegu we Wrocławiu.
Świetne warunki i szybkie bieganie we Wrocławiu
Wstęp do relacji zdominował wątek biegaczy górskich startujących w CITY TRAIL, ale nie można pominąć informacji, że zwycięstwo w sobotnim biegu odniósł doskonale znany wrocławski biegacz - Dariusz Boratyński. To najlepszy zawodnik poprzedniej edycji CITY TRAIL we Wrocławiu, który ambitnie zapowiada chęć poprawienia rekordu trasy (14:24), ustanowionego w październiku 2023 przez Kamila Herzyka. W sobotnim samotnym biegu Darkowi nie udało się poprawić tego rezultatu, ale wynik 14:33 jest bardzo wartościowy i... nie odbiera Darkowi motywacji do mocnego biegania w kolejnych biegach.
Drugie miejsce w zawodach zajął cytowany powyżej Marcin Rzeszótko, z czasem 15:29, a trzecie miejsce wywalczył Kacper Adamczak (wynik 15:41). W rywalizacji kobiet zwycięstwo odniosła Anna Lizińska (czas 17:46), jako druga do mety dotarła Kinga Pietras (czas 17:47), trzecie miejsce zajęła Klaudia Pawlus (17:54). W zawodach wzięły udział 383 osoby. W biegach CITY TRAIL Junior wystartowało 170 młodych sportowców.
Oliwier Mutwil i Aleksandra Tuleja zwycięzcami pierwszego katowickiego biegu w edycji 2024/2025
Niedzielne zawody w Kotowicach przyniosły zwycięstwo Oliwiera Mutwila - drugiego w klasyfikacji generalnej edycji 2022/2023. 25-latek pokonał 5 km w czasie 16:05 i poinformował, że w kolejnych zawodach CITY TRAIL wystartuje... we Wrocławiu - to tam planuje walczyć o jak najwyższe miejsce w klasyfikacji końcowej cyklu.
Po kilku sezonach biegania w CITY TRAIL chciałem coś zmienić i postawiłem na nową lokalizację. We Wrocławiu jest bardzo wysoki poziom, więc spodziewam się mocnego biegania i ciekawej rywalizacji. Dzisiaj biegło mi się ciężko, bo jestem po dłuższej przerwie od regularnego treningu - odpoczywałem po sezonie, który zakończyłem w wakacje.
Od początku biegłem na drugiej pozycji, licząc że na finiszu będę miał przewagę szybkościową i uda mi się wygrać ten bieg. Cieszę się, że ta taktyka okazała się skuteczna. To była dobra decyzja, by dziś pobiec, bo dzięki temu startowi wiem, w jakim miejscu jestem na początku przygotowań do sezonu 2025. Do zobaczenia za miesiąc - już we Wrocławiu! - Oliwier Mutwil, najszybszy w niedzielnym biegu na katowickim Giszowcu.
Drugie miejsce wywalczył Tomasz Kisiel (wynik 16:41), który przyjechał na bieg specjalnie z Łodzi i to właśnie na łódzkiej trasie będzie startował w kolejnych miesiącach. Trzecią lokatę zajął Radosław Zając (16:53). W rywalizacji kobiet zwycięstwo odniosła Aleksandra Tuleja (czas 19:46), jako druga do mety dotarła Beata Adamczyk-Nowak (czas 20:21), a trzecie miejsce zajęła Anna Biskup (20:51). Linię mety biegu głównego minęło 350 osób. Wyniki zawodów można znaleźć TUTAJ. W biegach dziecięco-młodzieżowych wzięło udział 107 młodych sportowców.
Szczegółowe informacje o zawodach oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek można znaleźć na profilach CITY TRAIL na Facebooku oraz Instagramie
Organizatorem biegów jest Fundacja Krok do Natury. Zawody edycji 2024/2025 są dofinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Programu "Sport Powszechny". Partnerzy cyklu to PZU, marka On, Sklep Biegacza oraz Zmiany Zmiany. Biegi wspierają: Miasto Olsztyn, Miasto Gdańsk, Miasto Bydgoszcz oraz Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany. |