Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Przeczytano: 816 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:0/0

Twoja ocena:brak


ABC trasy 27 maratonu Warszawskiego
Autor: Michał Drelich
Data : 2005-06-28

Największą gwiazdą 27. Maratonu Warszawskiego będzie jego trasa. By przybliżyć jej walory turystyczne postanowiliśmy stworzyć abecadło tej trasy.

Agora – przy ulicy Czerskiej na 35 kilometrze trasy znajduje się siedziba Agory, wydawcy m.in. Gazety Wyborczej. Budynek był wyróżniany w konkursach architektonicznych za nowoczesność i funkcjonalność.

Ambasada – przy trasie jest ich aż 14, najwięcej w alejach Ujazdowskich na dawnym Trakcie Królewskim. Do najciekawszych architektonicznie obiektów należą ambasady Szwecji, Korei Południowej oraz Japonii. Najbardziej widoczna jest z pewnością ambasada Stanów Zjednoczonych.

Belweder – pałac, który w okresie międzywojnia był siedzibą prezydentów RP Gabriela Narutowicza i Stanisława Wojciechowskiego oraz marszałka Józefa Piłsudskiego. W PRL-u siedziba Rady Państwa, a od 1989 r. znowu rezydencja Prezydenta RP. Obecnie Belweder pełni funkcję reprezentacyjnej siedziby dla zagranicznych gości Rzeczypospolitej.

Bristol – ekskluzywny, pięciogwiazdkowy hotel na Krakowskim Przedmieściu, który gościł m.in. Królową Brytyjską. Istnieje od 1901 roku. Apartamenty w tym hotelu kosztują kilka tysięcy złotych za noc.

BUW – czyli biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej (40 km), jeden z najładniejszych nowych budynków w Warszawie, z otwartym ogrodem na dachu.

Galeria Centrum – to domy towarowe, które znajdują się w samym centrum miasta. Dominują tu ekskluzywne butiki, tłumnie odwiedzane zwłaszcza w okresie wyprzedaży.

Grób Nieznanego Żołnierza – chyba najbardziej znana mogiła w Polsce, która znajduje się między filarami nieodbudowanego Pałacu Saskiego.

Ministerstwo – podobnie jak ambasad jest ich na trasie wiele. Maratończycy przebiegają bowiem obok Ministerstwa Gospodarki, Sprawiedliwości, Edukacji Narodowej i Sportu oraz Zdrowia.

Most – maratończycy biegną przez Wisłę dwoma mostami – Gdańskim i Świętokrzyskim, ale przebiegają również pod czterema innymi: Śląsko – Dąbrowskim, Poniatowskim, Łazienkowskim oraz Średnicowym.

Nowy Świat – obecnie najbardziej prestiżowa ulica Warszawy, która w letnie weekendy zmienia się w miejski deptak.

Opera – na 8 kilometrze trasy maratończycy obiegają Teatr Wielki – Operę Narodową, monumentalny gmach, który do dziś stanowi centrum kultury polskiej.

Pałac – i to nie tylko Kultury i Nauki jest przy trasie Maratonu Warszawskiego. Godny uwagi jest też Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu i Belweder. Oprócz tego: Pałac Pod Blachą, Pałac na Wodzie, Pałac Staszica (patrz: PAN).

PAN (także: Pałac Staszica) –Polska Akademia Nauk, której siedziba należy do ładniejszych zabytków stolicy. Budynek znajduje się na początku Krakowskiego Przedmieścia w odległości niecałego kilometra od startu.

Park – stolica to nie tylko zabytki architektury, ale również piękne parki. Maratończycy przebiegają obok tych najbardziej znanych: Łazienek Królewskich oraz parku Saskiego.

Pasta – przed wojną najwyższy budynek w Polsce, a w trakcie Powstania Warszawskiego w 1944 roku świadek krwawych zmagań wojennych. Można go zobaczyć na 7 km trasy, po minięciu ul. Świętokrzyskiej po lewej stronie. Charakterystyczny ze względu na kotwice w kształcie litery P.

Plac – na trasie maratonu znajdują się niemal wszystkie ważniejsze place Warszawy. Najładniejsze są z pewnością Plac Trzech Krzyży i Plac Zamkowy, ale miłośnikom socrealizmu polecamy Plac Konstytucji. Biegnąc warto również zwrócić uwagę na Plac Unii Lubelskiej, z którego wbiega się w aleję Szucha.

Rada Ministrów – obok siedziby polskiego rządu maratończycy przebiegają już na 2 kilometrze trasy.

Rynek – przede wszystkim te dwa najważniejsze na Starym i Nowym Mieście. W tym roku maratończycy przebiegną rynek na 11-tym kilometrze trasy.

Sąd Najwyższy – budynek sądu przy ul. Miodowej (z elewacją z zielonego szkła) jednych drażni, a innych wprawia w podziw. Nam się podoba, dlatego trasa maratonu wiedzie obok niego dwukrotnie – na dwunastym i czternastym kilometrze.

Stadion – Warszawa ma dwa znośne stadiony piłkarskie i obydwa będziecie mogli zobaczyć – stadion Polonii przy ul. Konwiktorskiej i Legii przy Łazienkowskiej.

Uniwersytet Warszawski – stare zabudowania uniwersytetu pamiętają jeszcze powstanie listopadowe z 1830 roku. Można je podziwiać już na pierwszym kilometrze trasy.

Wilanów – dawna siedziba króla Jana III Sobieskiego, a obecnie muzeum. Na skraju miasta, ale warto tam dobiec. Po dobiegnięciu trzeba jeszcze wrócić na metę (ok. 12 km).

Wisła – najdłuższą polską rzekę i panoramę miasta będziecie mogli podziwiać z mostów Gdańskiego i Świętokrzyskiego.

Zamek Królewski – tuż przy nim będzie się odbywał start Maratonu Warszawskiego.

ZOO – już po prawej stronie Wisły, zaraz po zbiegu z mostu Gdańskiego znajduje się warszawski ogród zoologiczny. Uważni biegacze dostrzegą na pewno kilka gatunków zwierząt mieszkających tuż za ogrodzeniem, wzdłuż którego wiedzie trasa biegu.

Michał Drelich



Komentarze czytelników - brakskomentuj materiał



















 Ostatnio zalogowani
STARTER_Pomiar_Czasu
22:49
marcoair
22:13
Stonechip
21:52
schlanda
21:46
heniek001
21:38
maratonczyk
21:30
Henryk W.
21:17
Janek2000
21:15
staszek63
21:13
rys-tas
21:11
maraton56
21:07
CZARNA STRZAŁA
21:03
aschro
20:45
Wojciech
20:12
aktywny_maciejB
19:58
arus
19:45
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |