Rok 2024 jest wyjątkowy dla polskich biegaczy – świętujemy bowiem 100-lecie pierwszego polskiego maratonu. Z tej okazji, organizatorzy Cracovia Maratonu, Maratonu Warszawskiego i Poznań Maratonu połączyli siły i stworzyli Złotą Serię 42 – nowy cykl, którym chcą rozbudzić marzenia ludzi o pokonaniu dystansu 42,195 km. Projekt wyróżnia m.in. mechanizm grywalizacyjny motywujący do stawiania sobie kolejnych celów w maratonie. Inicjatywa startuje w 2025 roku i ma charakter rozwojowy. Docelowo wokół cyklu powstać ma silna maratońska społeczność.
Start Złotej Serii 42 ogłoszono dzisiaj (26 października) podczas konferencji „Biegowe 360” w Zakopanem, w której udział biorą przedstawiciele Cracovia Maratonu, Maratonu Warszawskiego i Poznań Maratonu. To właśnie współpraca organizatorów trzech największych biegów maratońskich w Polsce doprowadziła do powstania innowacyjnego projektu, który ma dać biegowemu rynkowi zupełnie nowy impuls rozwojowy i rozbudzić marzenia ludzi o maratonie.
3 biegi, 3 lata, 4 trofea
Większość cykli biegów opiera się o zaliczenie wymaganej ilości startów w określonym czasie. Organizatorzy Złotej Serii 42 poszli o krok dalej i proponują rozbudowany grywalizacyjny system nagród. Uczestnicy, którzy w ciągu trzech lat ukończą trzy maratony w ramach cyklu, otrzymają wyjątkowe trofea, dostępne w czterech wariantach: brązowym, srebrnym, platynowym i złotym.
Symbolem Złotej Serii 42 jest Pegaz – mitologiczny skrzydlaty koń, który uosabia siłę, wolność i wytrwałość. Został wybrany przez organizatorów cyklu, aby podkreślić aspiracje maratończyków dążących do osiągania najlepszych wyników i przekraczania barier, zarówno fizycznych, jak i mentalnych.
Każdy uczestnik, który w wymaganym terminie pokona wszystkie trzy biegi, otrzyma medal trójskrzydłego Pegaza. Podstawowym poziomem jest Brązowy Pegaz dostępny dla każdego, kto ukończy wszystkie trzy maratony, niezależnie od osiągniętego czasu. Srebrny, Platynowy i Złoty Pegaz to kolejne, wyższe poziomy tego samego trofeum, które przyznawane będą według określonych progów czasowych, różniących się w zależności od wieku i płci uczestników. Aby zdobyć trofeum barwy innej niż brązowa wystarczy osiągnąć wymagany wynik dla danej odznaki w jednym z maratonów z serii.
- System nagród w cyklu Złota Seria 42 bazuje na progach czasowych, które zostały przez nas przygotowane na podstawie analiz wyników uczestników z poprzednich edycji maratonów. Opracowując kryteria uwzględniliśmy różnice w wieku i płci zawodników, aby stworzyć sprawiedliwy, motywujący, ale i prosty mechanizm, który promuje osiągnięcia na każdym poziomie rywalizacji. Dzięki temu Złota Seria 42 nie tylko nagradza za wysiłek, ale także motywuje biegaczy do podejmowania wyzwań i osiągania kolejnych celów, co jest kluczowe w długoterminowym budowaniu bazy maratończyków. To projekt na miarę naszych czasów – podkreśla Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.
Rejestracja chętnych do Złotej Serii 42 zostanie uruchomiona na początku 2025 roku i będzie prowadzona na stronie zlotaseria.pl. Uczestnictwo w wyzwaniu będzie wiązać się z wniesieniem opłaty za wydanie medalu w wysokości 60 zł.
Zgłoszenie się do Złotej Serii 42 nie oznacza automatycznego zapisu na poszczególne maratony. Każdy bieg wymaga osobnej rejestracji i uiszczenia opłaty startowej, zgodnie z regulaminem danego maratonu.
Owoc współpracy
Złotą Serię 42 utworzyły trzy największe i najbardziej prestiżowe maratony w Polsce, które wyróżnia wysoki poziom organizacji wyrażany również pozytywnymi opiniami uczestników. Wydarzenia cechuje m.in. profesjonalna organizacja, opieka medyczna, znakomicie zaopatrzone punkty odżywcze oraz bogata oferta atrakcji dodatkowych, które sprawiają, że udział w tych wydarzeniach jest wielkim przeżyciem zarówno dla biegaczy, jak i ich kibiców. Poza tym Kraków, Warszawa i Poznań posiadają bogatą bazę noclegowa i łatwość dojazdu, które mają duże znaczenie przy planowaniu wyjazdów na bieg, zwłaszcza w formie wypadu w rodzinnym gronie. To również miasta o mocnym potencjale w kontekście promocji cyklu poza granicami Polski.
- Złota Seria 42 jest owocem współpracy trzech organizatorów, każdy z nich dodał do nowego cyklu swoją cegiełkę bazując na swoich doświadczeniach. Z takiego połączenia sił powstał długofalowy projekt, który koncentruje się nie tylko na tym co tu i teraz, ale umożliwia rozwój cyklu w różnych kierunkach i jego promocję na innych rynkach. Liczymy, że Złota Seria 42 wpłynie nie tylko na rozwój masowego biegania w Polsce, ale również pociągnie za sobą inicjatywy i współpracę całego środowiska biegowego – mówi Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, Zastępczyni Dyrektora ds. marketingu i organizacji imprez sportowych w Zarządzie Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
Wszystkie biegi Złotej Serii 42 spełniają jednolite standardy. Uczestnictwo imprez w cyklu stanowi dodatkową motywację dla organizatorów do utrzymywania i ciągłego ich podnoszenia.
- W dotychczasowej karierze startowałem w maratonach w Poznaniu i Warszawie, które oceniam jako świetnie zorganizowane. Znam również imprezy w Krakowie i wiem, że zawsze są dopięte na ostatni guzik. Dlatego cieszę się, że organizatorzy z tych trzech miast łączą siły i ruszają z nowym cyklem biegów. Liczę, że Złota Seria 42 nie tylko podkręci frekwencję, ale również przełoży się na większe zainteresowanie maratonem mediów i sponsorów, co z kolei może mieć pozytywny wpływ także na rozwój tej dyscypliny w Polsce – mówi Mateusz Kaczor, wicemistrz kraju w maratonie i posiadacz trzeciego wyniku na polskiej liście wszech czasów (2:09:35)
Jednocząca moc Pegaza
Dodatkowym elementem Złotej Serii 42, zupełnie nowym na polskim rynku biegowym, jest komponent projektu związany z budową maratońskiej społeczności tzw. klubu Pegaza. Będzie to platforma, która połączy biegaczy uczestniczących w serii maratonów i umożliwi m.in. wymianę doświadczeń oraz wzajemne inspirowanie się do realizowania kolejnych celów.
- Maraton jest niezwykły, bowiem ma moc zmieniania życia ludzi. Realizując projekt Złotej Serii 42 chcemy zarazić jego ideą jak największą liczbę osób, również z młodszych pokoleń, które dzisiaj mniej chętnie stają na starcie królewskiego dystansu. Będziemy aktywnie komunikować i promować nowy cykl offline i online. Postawimy na nowoczesne formy przekazu. O naszej serii będzie naprawdę głośno, sami jesteśmy ciekawi, jak wielu uczestników uda nam się pozyskać. Celem jest budowa unikalnej wspólnoty ludzi z dzielących ze sobą maratońską pasję. Jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach, ale mamy w tym obszarze bardzo konkretne pomysły i plany – zaznacza Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.
Pierwszym biegiem Złotej Serii 42 będzie 22. Cracovia Maraton zaplanowany na 6 kwietnia 2025 roku. Zapisy na ten maraton wystartują już 6 listopada. Kolejne biegi w cyklu odbędą się w sezonie jesiennym - 47. Maraton Warszawski (28 września 2025) i 24. Poznań Maraton (12 października 2025)
O Cracovia Maratonie
Odbywający się od 2002 roku Cracovia Maraton to najważniejsze wydarzenie biegowe w Krakowie i największy wiosenny bieg na królewskim dystansie w Polsce. Jest najbardziej międzynarodowym wśród polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy. Jak dotąd, w Cracovia Maratonie wystartowali zawodnicy z 70 państw. Impreza odbywa się pod hasłem „Z historią w tle”. Od 2014 roku start i meta maratonu mieszczą się na Rynku Głównym, jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa. W Cracovia Maratonie od początku rywalizują też zawodnicy z niepełnosprawnościami. Zanim na trasę ruszą biegacze, wcześniej startują zawodnicy w kategoriach handbike, rim push oraz active wheelchair, by również pokonać pełny królewski dystans.
Co roku na jego starcie staje kilka tysięcy uczestników z Polski i zagranicy. W 2024 roku bieg ukończyło blisko 5 500 osób.
Cracovia Maraton to nie tylko maraton, ale również prawdziwe święto sportu dla całej rodziny, z bogatą ofertą imprez towarzyszących. Każdego roku w weekend maratoński odbywają się m.in.:
Bieg Nocny – 10-kilometrowa trasa, która prowadzi uczestników ulicami oświetlonego Krakowa, zapewniając niezwykłe wrażenia wieczornej rywalizacji, Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego (4,2 km), poświęcony jest pamięci triumfatora IV edycji krakowskiego maratonu, który jako pierwszy (i jedyny dotychczas) Polak wygrał Cracovia Maraton, a dwa tygodnie później tragicznie zginął w wypadku drogowym,
Cracovia Maraton na Rolkach – zawody dla miłośników jazdy na rolkach, rozgrywane na pełnym dystansie maratońskim, z wykorzystaniem części trasy maratonu, Cracovia Walkathon (4,2 km) zawody w nordic walking.
www.cracoviamaraton.pl
O Maratonie Warszawskim
Maraton Warszawski to organizowany nieprzerwanie od 1979 roku jeden z najbardziej prestiżowych biegów maratońskich w Polsce i w Europie. Od lat to największy bieg na dystansie 42,195 km w kraju.
Trasa Maratonu Warszawskiego wiedzie przez kluczowe punkty stolicy, a bazą imprezy jest będący symbolem stolicy Pałac Kultury i Nauki.
W biegu co roku biorą udział tysiące uczestników z Polski i zagranicy. W 2024 roku do mety dotarło ponad 7 000 biegaczy. Od 2023 roku organizatorzy z Fundacji „Maraton Warszawski” realizują projekt TEAM UP! Europe, którego celem jest wspieranie rozwoju maratończyków z Europy. Tym samym ulice Warszawy stały się areną rywalizacji najlepszych biegaczy ze Starego Kontynentu.
Maraton Warszawski to wielkie wydarzenie sportowe, które oferuje liczne imprezy towarzyszące:
Nice To Fit You Warszawska Dycha – bieg na dystansie 10 km, który jest doskonałą opcją dla tych, którzy chcą poczuć atmosferę wielkiego biegu, ale na krótszym dystansie. To wydarzenie cieszy się dużą popularnością i co roku przyciąga licznych uczestników. W 2024 do mety biegu dotarło ponad 5 300 osób.
Nice To Fit You Mini Maraton – biegi dla dzieci i młodzieży, które pomagają najmłodszym rozpocząć przygodę z bieganiem.
Expo Sport & Fitness oraz Marathon Zone – wydarzenie towarzyszące, gdzie biegacze mogą zapoznać się z nowinkami technologicznymi i sprzętem, a także uzyskać od ekspertów fachowe porady.
#BiegamDobrze – uruchomiona 10 lat temu największa charytatywna akcja, w której biegacze zbierają środki na rzecz kilkunastu organizacji pozarządowych takich jak m.in. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, Rak’n’Roll, czy Synapsis. W zamian otrzymują wyjątkowy pomarańczowy numer startowy i pakiet od wspieranej przez siebie organizacji charytatywnej. Dotychczas ponad 12 000 uczestników akcji na cele dobroczynne zebrało prawie 10 mln zł.
www.maratonwarszawski.com
O Poznań Maratonie
Poznań Maraton to jeden z największych maratonów w Polsce, który odbywa się od 2000 roku. Trasa biegu organizowanego przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji prowadzi przez malownicze i historyczne miejsca stolicy Wielkopolski. Bieg przyciąga co roku kilka tysięcy uczestników. W 2024 roku bieg ukończyło prawie 4 000 osób.
Poznań Maraton to nie tylko zmagania na królewskim dystansie, ale także festiwal biegowy, który oferuje szereg wydarzeń towarzyszących, idealnych dla całych rodzin:
Poznań Five – szybki bieg na 5 km, idealny dla osób, które chcą doświadczyć atmosfery maratonu, ale w krótszym wymiarze. Biegacze kończą swoje zmagania na tej samej mecie, tradycyjnie zlokalizowanej na placu Marka. W 2024 roku do mety dobiegło 1468 osób.
Poznań Run Expo i Strefa Aktywności – targi związane z bieganiem i zdrowym trybem życia, podczas których biegacze mogą zakupić sprzęt oraz wziąć udział w np. w badaniach dermatoskopem, zmierzyć ciśnienie krwi i poziom glukozy, a także określić BMI. Udział w wydarzeniu to także okazja do rozmów z ekspertami od zdrowego żywienia i treningu, a także spotkania pacemakerów. Najmłodsi również nie będą narzekać na nudę, bowiem organizatorzy zawsze szykują dla nich wiele aktywności.
Pho3nix Kids Maraton – specjalne zawody dla najmłodszych, w których mogą oni pokazać swoje biegowe umiejętności na krótszych dystansach.
www.marathon.poznan.pl |