Do startu dwudziestego piątego z kolei maratonu w Warszawie zostały 3 miesiące. To właściwa pora by przedstawić czytelnikom serwisu „Maratony Polskie” stan przygotowań do wrześniowej imprezy.
25. Old Spice Maraton Warszawski to kontynuacja maratonu zapoczątkowanego przez dr. Zbigniewa Zarembę, Józefa Węgrzyna i Tomasza Hopfera. Równocześnie jest to jednak impreza zupełnie nowa, która chce być czymś więcej niż tylko biegiem na 42 km i 195 metrów. Nie ukrywamy, że nasz cel to szybkie znalezienie się w gronie najważniejszych maratonów Europy i świata. Na ten rok postawiliśmy sobie za zadanie zgromadzenie na starcie 1500 biegaczy. Oto co dla nich przygotowaliśmy.
Sponsorem tytularnym (choć lepszym określeniem jest termin „partner strategiczny”) Maratonu jest marka Old Spice, której właścicielem jest jeden z największych koncernów na świecie – Procter&Gamble. Nasza fundacja podpisała z firmą umowę bezterminową, co oznacza, że obie strony chcą współpracować nie przez rok czy trzy lata, ale „zawsze”. Obecność takiego partnera to znacznie więcej niż pieniądze – choć gwarancja stabilnego finansowania jest rzeczą bezcenną – to także możliwość korzystania z olbrzymiego potencjału dystrybucyjno-marketingowego tej firmy, i to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Ten partner to także realny wkład w postaci działań własnych służących popularyzacji marki Old Spice Maraton Warszawski. Nie czas jeszcze zdradzać szczegóły tych działań, ale zapewniamy, iż przybiorą one formę i skalę godną największego reklamodawcy na polskim rynku. Biegacz przygotowujący się do startu w Old Spice Maratonie Warszawskim nie będzie uczestniczył w imprezie anonimowej. Warto w tym miejscu dodać, że Dyrektorem Generalnym firmy Procter&Gamble Polska jest Jim Lafferty – maratończyk, a w przeszłości dyrektor kilku maratonów, dla którego wyprowadzenie naszej imprezy na szerokie wody stało się celem osobistym. Oczywiście nie zabraknie go 14 września na starcie.
Równocześnie pragniemy wspomnieć o istotnym wkładzie w sukces naszej imprezy innych sponsorów: Deutsche Leasing Polska, Coca Cola, Cap Gemini Ernst & Young i Novotel Warszawa Centrum.
Po raz pierwszy po dłuższej przerwie nasz maraton będzie prezentowany w dużym wymiarze w telewizji. Dzięki umowie zawartej z Programem 1 TVP widzowie w całej Polsce będą mogli zobaczyć niemal godzinny przekaz (częściowo na żywo) z 25. Old Spice Maratonu Warszawskiego. Przekaz ten będzie połączony z transmisją z zakończenia Tour de Pologne, co sprawi, że dla kibiców w Polsce niedziela 14 września będzie stała pod znakiem sportu.
Bardzo ważnymi partnerami w promocji imprezy stali się nasi pozostali patroni medialni – Gazeta Wyborcza, Newsweek, Interia.pl, The Warsaw Voice, miesięcznik „Forma” i inni. Między innymi dzięki współpracy z nimi nasz maraton poprzedzi ogólnopolska kampania reklamowa, wspierana dodatkowo przez działania i media warszawskie.
W stawce biegnących pojawi się kilka ciekawych nazwisk: Antoni Niemczak, Jerzy Skarżyński, ale i bokser Przemysław Saleta (maratoński debiut!) oraz dziennikarz TVP Maciej Kurzajewski (jest w połowie drogi w przygotowaniach między półmaratonem a maratonem). Nie zabraknie przedstawicieli naszych sponsorów i partnerów (Dyrektor Biura Sportu Rady Miasta Warszawy p. Artur Piłka, Dyrektor Promocji portalu Interia.pl p. Artur Potocki, czy wspomniany wcześniej Jim Lafferty).
Bardzo zależy nam, aby Old Spice Maraton Warszawski stał się imprezą eksponującą piękno Warszawy. Nasze wysiłki doprowadziły do tego, że uczestnicy Maratonu będą od tego roku biec po zupełnie nowej trasie, która prowadzi wszystkimi tymi miejscami, z których my, warszawiacy, jesteśmy dumni i które chcemy pokazać naszym gościom z Polski i ze świata. Równocześnie trasa poprowadzona jest tak, by stwarzać możliwość uzyskania dobrego wyniku sportowego. Z dumą możemy powiedzieć, że jest to jedna z najszybszych i najpiękniejszych tras w Polsce, a może i w Europie. Szczegółowy plan trasy zostanie zaprezentowany na naszej stronie www.maratonwarszawski.com po dopracowaniu ostatnich szczegółów technicznych.
Oczywiście wszystkie te elementy nie będą miały żadnego znaczenia, jeśli najważniejszy uczestnik imprezy – zawodnik – nie zostanie od początku do końca sprawnie obsłużony. Aby tak się stało, postanowiliśmy wprowadzić kilka udogodnień. Po pierwsze – biuro zawodów będzie znajdować się w samym centrum miasta, w Hotelu Novotel Warszawa Centrum (dawny Hotel Forum) przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich. Biuro czynne będzie w dn. 12-13 września w godzinach 12-22 oraz w dniu zawodów w godz. 7-8.30 (oczywiście zachęcamy wszystkich do jak najwcześniejszej rejestracji, tym bardziej że w sobotę wieczorem przygotowujemy prawdziwą pasta party, której nie wolno przegapić!). Meta usytuowana została w parku Agrykola, dysponującym znakomitym zapleczem sportowym. Ponieważ start będzie znajdował się w znacznej odległości od mety, prowadzimy starania o uruchomienie w dniu maratonu specjalnej linii komunikacji miejskiej, łączącej te dwa punkty. Gdyby to się nie udało, komunikację między startem a metą zapewnią wynajęte przez nas specjalne autokary.
Na trasie oczekiwać będą na zawodników punkty odżywiania i odświeżania. Rozmieściliśmy je co 3 km, gdyż spodziewamy się wielu debiutantów, którzy wymagają szczególnej troski – także jeśli chodzi o zapewnienie im właściwego uzupełniania płynów na trasie. Kilkaset metrów za punktami odświeżania znajdować się będą stanowiska z gąbkami. Punkty obsługiwać będą żołnierze, studenci i harcerze – w sumie około 200 osób.
Dzięki znakomitej współpracy z władzami Warszawy, które traktują nasz maraton jako imprezę priorytetową, trasa Old Spice Maratonu Warszawskiego będzie po raz pierwszy oznakowana wspólnym, jednolitym systemem identyfikacji graficznej. Każdy kilometr będzie widoczny z daleka, a każdy odcinek 5-kilometrowy – z... bardzo daleka. Pomoże to w rytmicznym pokonywaniu dystansu – podobnie jak obecność po raz pierwszy w Polsce tak zwanych „pace teamów”. Wzorem wielu liczących się imprez postanowiliśmy bowiem pomóc biegaczom w osiągnięciu określonego wyniku i dlatego na trasie znajdą się pace-makerzy pokonujący dystans w tempie na określony wynik (będzie ich czterech – na 3:00, 3:30, 4:00 i 4:30). Oczywiście będą oni odpowiednio oznaczeni.
Polecamy też udział w naszym obozie treningowym, który odbędzie się w dniach 23-30 sierpnia w Augustowie. Prowadził go będzie dobrze wszystkim znany trener Jerzy Skarżyński. Szczegółowe informacje na temat obozu znajdują się na stronie internetowej Maratonu.
Nie zapominamy także o łowcach pamiątek, którzy w czasie Old Spice Maratonu Warszawskiego mogą liczyć na więcej niż tylko okolicznościową koszulkę. W okolicach mety odbywać się zaś będzie specjalny piknik biegowy, którego głównym punktem będzie oczywiście... finisz Old Spice Maratonu Warszawskiego.
Oprócz tego przygotowujemy wiele innych niespodzianek, których jednak nie chcemy zdradzać przedwcześ
nie. Mamy nadzieję, że te wstępne informacje oraz lektura strony www.maratonwarszawski.com sprawią, że wszyscy niezdecydowani przekonają się do startu 14 września w Warszawie. Nasze miasto jest od kilku miesięcy przyjazne biegaczom i zależy mu na wielkim maratonie. W drugą niedzielę września warto być w Warszawie.
W imieniu Zarządu Fundacji „Maraton Warszawski”
Marek Tronina
PS
W dniu 14 czerwca, na 3 miesiące przed startem, na liście startowej teg Maratonu znajdowało się dokładnie 400 osób.