Niewiele ponad pół roku pozostało do startu 27. Arkadia Maratonu Warszawskiego. Od kilku tygodni działa nowa strona internetowa imprezy zawierająca wszystkie informacje istotne dla biegaczy. Została ona gruntownie zmodyfikowana i mamy nadzieję, że jest nie tylko pełna informacji ale i wygodna w obsłudze.
Prace nad nią trwały od listopada zeszłego roku, ale przygotowania do samego maratonu zaczęły się jeszcze wcześniej. Zbiegły się one z przyznaniem nam miana Złotego Biegu 2004, za które to wyróżnienie dziękujemy. Obiecujemy, że jeszcze bardziej wzmocnimy te elementy, za które oceniliście nas szczególnie wysoko oraz zadbamy o te - nieliczne - niedociągnięcia, które pozostały. Maraton 2004 był znacznie lepszy od swego poprzednika. Maraton 2005 będzie znacznie lepszy od Maratonu 2004. Oto najważniejsze informacje.
Maraton w Warszawie od tego roku przestaje być jednodniową imprezą, stając się za to najważniejszym wydarzeniem trzydniowego Festiwalu Biegania. W ten sposób przez cały weekend uwaga stolicy skupi się na naszej imprezie. Impreza znacznie zyska dzięki temu na prestiżu i przyciągnie na trasę dodatkowych kibiców. Skoro o kibicach mowa to wzorem roku minionego organizujemy konkurs „Mistrz Kibicowania”. Konkurs adresowany jest do dzieci - przed rokiem maratończyków dopingowało 8 szkół i, sądząc po Waszych opiniach wyrażanych na internetowych formach, był to jeden z najważniejszych elementów tworzących niepowtarzalną atmosferę biegu. Teraz chcemy, aby tych szkół było znacznie więcej – minimum 21, a docelowo – 42! Szkoły te zostaną wyłonione w czasie ogólnopolskiej akcji organizowanej wraz z Gazetą Wyborczą. Akcja ma dodatkowy aspekt – zachęca młodych ludzi do biegania oraz pobudza ich do inicjatywy. Każda ze szkół uczestniczących w akcji ma między innymi zorganizować własną imprezę biegową, a to oznacza, że wiosną w polskich szkołach odbędzie się kilkaset mniejszych lub większych imprez biegowych. Najbardziej pomysłowe i najaktywniejsze szkoły zostaną zaś finalistami imprezy. To właśnie one będą Was dopingować na trasie w dniu 18 września.
Również z „Gazetą” rozpoczynamy akcję, która ma zachęcić do startu w maratonie tych, którzy na starcie tego biegu jeszcze nie stali. „Drużyna Gazety” to drużyna debiutantów i może w niej znaleźć się każdy, kto dotąd nie zmierzył się z dystansem 42 kilometrów. Trzon grupy stanowić zaś będą ci, którzy będą pokonywać trasę 27. Maratonu Warszawskiego metodą Gallowaya – biegiem przeplatanym marszem. Grupa ta będzie na trasie przez jakieś 5 i pół godziny.
Zależy nam, aby takich debiutujących w maratonie było jak najwięcej, dlatego do namawiania do startu nowych biegaczy zapraszamy tych starych (czyli: doświadczonych). Jeśli choć raz w życiu ukończyłeś Maraton Warszawski – możesz wziąć udział w naszej zabawie. Wejdź na stronę www.maratonwarszawski.com, zapisz się do Klubu Maratonu Warszawskiego (członkostwo jest bezpłatne), a następnie namów do startu w naszej imprezie kogoś, kto jeszcze nigdy w niej nie biegł. Korzyści dla Ciebie? Jeśli namówisz do startu co najmniej jednego debiutanta, my nagrodzimy Cię koszulką biegową. Namówisz co najmniej czterech – dodatkowo nagrodzimy Cię spodniami do biegania, zaś za co najmniej siedmiu nowych biegaczy, którzy staną na starcie tegorocznego Maratonu Warszawskiego otrzymasz dodatkowo buty biegowe. Nagrodą dla najskuteczniejszego propagatora biegania będzie zaś wyjazd na atrakcyjny maraton zagraniczny! Zachęcamy do uważnego zapoznania się z regulaminem programu i zasadami jego rozgrywania.
Inną częścią kampanii promocyjnej jest akcja „Firma przyjazna bieganiu”. Jest ona skierowana do polskich firm, a jej celem - promowanie biegania jako formy budowania kultury korporacyjnej. Wierzymy, że wszystkie te działania zachęcą do startu w Warszawie wielu zawodników. Dla wszystkich – debiutantów i starych wyjadaczy – Jerzy Skarżyński przygotował specjalne programy treningowe dostępne na stronie www imprezy. Tam też znajdziecie informacje o klasyfikacji drużynowej maratonu (od tego roku w podziale na osobne kategorie mężczyzn i kobiet), sztafecie maratońskiej (rozgrywanej jako osobny bieg w przeddzień „normalnego” biegu maratońskiego) oraz wszelkich innych wydarzeniach składających się na program Warszawskiego Festiwalu Biegowego.
I jeszcze kilka słów na temat promocji maratonu podczas imprez biegowych. Przede wszystkich zapraszamy wszystkich na oficjalną inaugurację przygotowań do Warszawskiego Festiwalu Biegowego. Spotykamy się 3 kwietnia o godz. 12.00 na Placu Zamkowym w Warszawie. Najważniejszym punktem programu będzie prezentacja nowej trasy imprezy. Nie możemy w tej chwili zdradzić żadnych szczegółów, możemy jednak powiedzieć, że nowa trasa zadowoli wszystkich: tych, którzy chcą zobaczyć miasto w pełnej krasie, jak i tych, którym zależy na szybkim bieganiu. To trasa, o jakiej marzyliśmy od kilku lat. Od tego roku Maraton Warszawski będzie jeszcze bardziej warszawski!
Ci wszyscy, którzy podczas imprezy 3 kwietnia zapiszą się do startu w maratonie oraz wniosą opłatę startową, otrzymają w prezencie film z 26. Arkadia Maratonu Warszawskiego 2004. Przypominamy przy okazji, że do dnia 30 kwietnia opłata startowa wynosi 40 złotych. Jeśli zaś dokonałeś opłaty startowej wcześniej, przynieś z sobą potwierdzenie wpłaty – a film będzie Twój.
Obecni będziemy też podczas maratonów w Dębnie, Wrocławiu i Krakowie oraz na kilku biegach w Niemczech – między innymi na półmaratonie w Berlinie oraz na maratonach w Karstadzie i Hamburgu. Nasze stoisko będzie też obecne w Pradze.
Zapraszamy do stałego śledzenia informacji znajdujących się na stronie www.maratonwarszawski.com. Już wkrótce znajdziecie tam informacje o specjalnej ofercie noclegowej, o (tradycyjnych już) pace-makerach prowadzących Was na określony wynik oraz wiele, wiele innych.
I jeszcze dwie wiadomości. Po pierwsze - od tego roku w ramach maratonu zrezygnowaliśmy z rozgrywania półmaratonu. Powód tej decyzji to nasza chęć skoncentrowania wszystkich wysiłków na jak najlepszym przygotowaniu biegu maratońskiego do zaoferowaniu jego uczestnikom maksymalnego komfortu biegania. Od przyszłego roku półmaraton będziemy organizować jako osobny bieg rozgrywany w innym niż maraton terminie. Po drugie – jeśli któraś z osób, które ukończyły zeszłoroczną imprezę, nie otrzymała jeszcze dyplomu prosimy o kontakt mailowy (info@maratonwarszawski.com) oraz o podanie dokładnego adresu. Dyplom i komunikat doślemy niezwłocznie.
Agata Adamczewska
Specjalista ds. komunikacji
Fundacja „Maraton Warszawski”
|