2013-01-27
Dostęp do wpisu:
Publiczny
| Powstańcy z Puszczy Kampinoskiej (czytano: 1493 razy)
PATRZ TAKŻE LINK: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=510405959009581&set=a.510401755676668.135110.27169258954758
W okresie powstania styczniowego ukrywali się w Puszczy Kampinoskiej przed carską branką, organizowali do walki z zaborcą carskim, a gdy trzeba było – jak w bitwie pod Budą Zaborowską – oddawali swoje życie za Ojczyznę. Dziś Puszcza Kampinoska ciągle o nich pamięta...
Sosna Powstańców w Górkach Kampinoskich
Resztki oddziału mjr. Remiszewskiego zostały rozbite w potyczkach pod wioskami Górki i Stara Dąbrowa. Pozbawieni dowódcy powstańcy byli wyłapywani przez kozaków i bez sądu wieszani lub rozstrzeliwani. Stara sosna na skraju wsi Górki (dziś Górki Kampinoskie) pełniła funkcję szubienicy. Miała 350 cm obwodu w pierśnicy i 22 m wysokości.
17 maja 1994 r. – mając ok. 170 lat – drzewo runęło. Według powtarzanego przez miejscową ludność podania, jego zwieszające się ku ziemi konary trwale wygięły się pod ciężarem ciał młodych, przeważniekilkunastoletnich powstańców.
W roku 2001 umieszczono przy drzewie głaz-pomnik ku czci poległych.
Wypisano na nim słowa: „Być pokonanym, a nie ulec”.
Mogiły powstańców z 1863 r. znajdują się także w innych miejscach, m.in. na cmentarzu parafialnym w Kampinosie. Natomiast na polanie Wystawa znajduje się ponad 250-letni dąb powstańców 1863 r. Na nim również kozacy wieszali uczestników powstania.
autor - Wojciech Świątkiewicz
W 150-rocznice wybuchu Powstania Styczniowego w Granicy k. Kampinosu odbył się Narciarski Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863r.
Celem imprezy było upamiętnienie rocznicy powstania styczniowego 1863r., jak również propagowanie sportów zimowych na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych i eksponowanie walorów turystycznych Kampinoskiego Parku Narodowego.
Organizatorem Rajdu był Powiat Warszawski Zachodni, partnerami byli Gmina Kampinos, Kampinoski Park Narodowy, Towarzystwo Narciarskie Biegówki.
Aby uczcić 150 rocznice wybuchu Powstania Styczniowego 1863r. i spróbować po raz pierwszy sprawdzić swoich sił w narciarstwie biegowym na rajd wybrała się liczna grupa KM Aktywni Sochaczew i osoby im towarzyszące. W skład grupy wchodziły 3 panie Ewelina Zakrzewska, Katarzyna Zakrzewska, Paulina Leonarczyk i 6 panów Krzysztof Zakrzewski, Damian Smus, Adam Każimierski, Patryk Kowalski, Damian Kowalski i Adrian Kowalski.
Rajd liczył 14 km ,start i meta rajdu znajdowały się na parkingu na Granicy, rajd ruszył kilka minut po godzinie 11 po wcześniejszej rozgrzewce, prowadził szlakami do Górek Kampinoskich pod Sosnę Powstańców Styczniowych 1863r. gdzie grupa rekonstrukcji historycznych Kampinos, opowiedziała historie dotyczącą tego miejsca. Po rozgrzaniu się przy ciepłej herbacie ruszyliśmy w drogę powrotną. Na mecie czekała na nas ciepła grochówka, którą można było zjesc przy ognisku.
W rajdzie wzięło udział ok. 100 osób, na koniec rajdu organizator przygotował nagrody rozlosowane wśród wszystkich uczestników. Organizatorzy przeprowadzili szereg różnych kategorii tj. najmłodszy uczestnik rajdu, najstarszy i również najliczniejsza rodzina nagrodę tą otrzymały dwie rodziny w tym rodzina Zakrzewskich…;)
Koszt rajdu wyniósł 0 zł, nie było żądnego wpisowego, brak opłaty za wypożyczenie nart, za to jak i za cała impreze należa się organizatorom duże brawa –Dziękujemy;D
Było to niesamowite przeżycie, wiele upadków, które sprawiały tylko radosc i ogromna ilość smiechu. Już teraz w naszych głowach pojawiaja się pomysły aby w naszym klubie powstała sekcja narciarstwa biegowego – nam się spodobało… a Kampinoski Park Narodowy jest idealnym miejscem na uprawianie narciarstwa biegowego.;D
Powstańcy - Pamiętamy
Blog moga komentować tylko Przyjaciele autora |