Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

  WIZYTÓWKA  GALERIA [8]  PRZYJAC. [28]   BLOG   STARTY   KIBIC 
 
piotrbp
Pamiętnik internetowy
Pokonując siebie

Piotr Piasecki
Urodzony: 1979-09-23
Miejsce zamieszkania: Piotrków Trybunalski
23 / 23


2018-04-27

Dostęp do
wpisu:

Publiczny
Niepokorny Mnich czyli słonecznie aż do bólu (czytano: 1568 razy)

PATRZ TAKŻE LINK: http://www.kingrunner.com/relacja/niepokorny-mnich-czyli-slonecznie-az-do-bolu/136

 

W rolach głównych: Mama, Tata, Julia(10lat), Natalia(8lat), Antosia(7miesięcy)
PIĄTEK
Antosia:
Rano wstałam jak zwykle i zaczęłam z przyzwyczajenia kopać Tatę.
- MLEKO!!! – i po chwili już jadłam.
Po jedzonku troszkę mi się film urwał i kiedy obudziłam się, wszyscy się krzątali. Taty nie było.
Zaczęli mnie ubierać i wsadzać w to coś do noszenia. Aha, jadę znowu. Tata się pojawił. Na początku było fajnie. Świat za oknem się zmieniał, siostry zagadywały do mnie, ale nie za długo. Musiałam się zająć sama sobą i z tego wszystkiego zrobiłam kupę. Zrobiło się niewygodnie. No to trzeba dać sygnał do zmiany pampa. Zadziałało.
Jula i Natala:
Piciu, McDonald, dalekojeszcze???, jajużchcewgóry!!, haha, KRZYCZĘ, zmęczona jestem, śpiewam, pogramy w wyrazy?, ja chce inną piosenkę
(T) - To radio
(J) i (N) - Ja chcę jeszcze raz tą samą piosenkę
(M) - Nie da się, to radio.
Mama i Tata:
Droga do Szczawnicy ciężka ze względu na duży ruch i korki. Ominęliśmy roboty drogowe przed Częstochową jadąc starą trasą częstochowską. Jednak za Częstochową i przed Krakowem już nie dało się ominąć. Zajechaliśmy na 19.30 do Szczawnicy. Szybki meldunek na kwaterze. Następnie odebrać pakiet i coś zjeść.

Antosia:
Raz zjadłam i raz pospałam, ale nie za długo. Troszkę się powierciłam, no bo już trochę za długo już leżę i leżę. Ale w końcu zatrzymaliśmy się i wszyscy byli zadowoleni.
Jeszcze tylko raz wsadzili mnie w to białe duże coś, ale tylko na chwile. Pojechali zjeść, ale mnie nie dali. Znowu jedziemy. Chyba spać.
Jula i Natala
Pizza, cola, piciu, owce, ja chcę…
Antosia:
Kąpiel nie była przyjemna, coś leciało z góry, troszkę się bałam, ale szybko się skończyło.
Mleko i spać.
Tata:
Miałem położyć się w miarę wcześnie, ale po wyszykowaniu maluchów, ogarnięcia się ze sprzętem, przepakiem i naszykowaniem jedzenia przed biegiem, wyszło że położyłem się o 22 z minutami. Jak zwykle nie mogłem usnąć.
SOBOTA
Tata:
Wstałem o 1:15. Zjadłem przygotowaną bułę z nutellą, batonsa. Ubrałem się i napadła mnie chwila refleksji
„przygotowania zacząłem w październiku, startując prawie od zera. Ten rok to była wielka biała plama biegania. Powody były bardzo różne, ale przede wszystkim blokowała głowa. W końcu po urodzinach Antosi, wszystko się ułożyło. Tak po prostu.
< A za nami pozostaje, Sto okazji przegapionych
Ktoś wytyka nam co chwilę, W mróz czy w upał, w zimie, w lecie
Szans nie dostrzeżonych tyle, I ktoś rację ma, lecz przecież…>>
W 2017r przebiegłem w sumie 1100km, z czego 600 w ostatnim kwartale. Treningi od października wykonywałem w 90% wieczorem lub w nocy. Zaczynałem około 20.00, oprócz niedzieli kiedy wybiegałem o 6.00 na długi trening, wracałem i dzień toczył się dalej. Najpierw trzeba było wykąpać Tosię, położyć do snu Natalę i Julę i można lecieć. Na sen zostawało 6h. Troszkę mało, ale trening zrobiony, dzień zaliczony. Troszkę stresu w pracy. Ale pomału się ułożyło. Wtorek, czwartek rozbieganie + siłownia. Tutaj na początku zaufałem Kamilowi i to był strzał w dziesiątkę. Poniedziałek, środa, piątek spokojne wybieganie w pierwszym zakresie. Niedziela troszkę dłużej. Z miesiąca na miesiąc widziałem poprawę. Nowy Rok witałem w górach, biegnąc rano z Bukowiny do Morskiego Oka i z powrotem. Po Nowym Roku poniedziałki poszły w drugi zakres, a niedziela zaczęła oscylować wokół 35km. Systematycznie kilometraż tygodniowy zwiększał się. Były tygodnie słabsze ze względu na chorobę i lepsze, kiedy nogi chciały robić jeszcze więcej. W połowie kwietnia nabiegane było już 1200km w 2018roku. Były dwa kontrolne starty. Pierwszy w Wielką Sobotę – Półmaraton Wielkanocny (24km/+260m) na Górze Kamieńsk organizowany przez #passionlifejoy (MEGA POLECAM), i drugi płaski Półmaraton Pabianicki (Super impreza). Oba nauczyły mnie, że pomimo naprawdę bardzo dobrego przygotowania należy podejść do startu na chłodno i wystudzić oczekiwania. I chyba to, że nie do końca byłem zadowolony z obu tych startów, pomimo osiągniętych naprawdę świetnych wyników (życiówki w obu startach  - zmieściłem się w 25% najlepszych startujących) ze spokojem i pokorą podszedłem do Niepokornego Mnicha – 96km +4100/-4100m”
Natala (przez sen) – KOBIETO NIE DAM CI TEGO!
Mało z kanapy nie spadłem…ze śmiechu. No dobra czas w drogę. Sprzęt spakowany. Będziemy testować nowe kije DS7(od kolegów z Colep Polska), kołczan i stuptupy. Całus od Żony i w drogę.

3km do startu. Rześko. Na 1km do startu samochód organizatora proponuje mi podwózkę. Przepak oddany. Widzę parę znajomych twarzy: Sebastiana z „Sokoła”, Malutkiego, Waldiego i Anię. Miło tak spotkać znajomych. Zaczynamy odliczanie.
START 3:00
Początkowe kilometry hamuje, moc w nogach, aż chce się wyrwać z butów. Na pierwszy punkt (13km około +700m) docieram w niecałe 2h. Tutaj robię pierwszy błąd, za mało jem i piję. Obsługa świetna. Uwielbiam to bieganie nocą.

6:00
Na drugi punkt Rytro (22km) docieram w godzinę od pierwszego. Sam jestem w szoku. Herbatka nad ranem smakuje wspaniale. Tutaj kolejny błąd ten sam, za mało zjedzone i wypite. Zabieram co prawda trzeci bidon w drogę, ale okaże się, że to za mało. Bardzo szybko go wypijam, co już powinno mi dać do myślenia. Pierwsze długie podejście pod Niemcową. Tutaj zaczyna się początek dramatu. Później zbieg i podejście pod Eliaszówkę. Słońce zaczyna przygrzewać, picie w bukłakach kończyć, a mnie zaczyna się kręcić w głowie. Nie jest dobrze Panie Piotrze. Tempo dramatycznie spadło. Zaczyna przy okazji boleć prawy piszczel. No tak, jak się jechało jako kierowca, się cisnęło, nie jest się przyzwyczajony, to się teraz ma. Zaczynam mieć kryzys typu „nie dam rady, trzeba zejść z trasy na punkcie”. Tylko jak ja to dzieciom wytłumaczę, że medalu nie będzie.
<< Jeszcze w zielone gramy, jeszcze nie umieramy
Jeszcze się spełnią nasze piękne dni, marzenia plany
Tylko nie ulegajmy przedwczesnym niepokojom
Bądźmy jak stare wróble, które stracha się nie boją>>
Ale moment, Piotr, zacznij na chłodno obliczać ile masz czasu. I na chłodno spokojnie wychodzi, że z palcem w bucie dam rade, tylko teraz spokojnie dotrzeć na punkt. Piotrek od połowy zawsze idzie ci lepiej. Ale kryzys trwa. Wychodzi, że czasowo to około 3h, a odległościowo 15km. Parę osób mnie mija, to też nie poprawia sytuacji. Tuż przed punktem spotykam dziewczynę z obsługi, która mówi mi, że 3min lasem i 7min asfaltem. Jestem odwodniony. Na szczęście punkt jest szybciej. Tuż przed biegacz wychodzący z punktu rzuca w bok butelkę z wodą. Pytam się czy mogę i wypijam do końca. Na punkt wpadam wykończony. Jest 09:50 (7h po starcie). Spokojnie krok po kroku odbieram przepak. Wypijam kolejną butelkę z wodą trochę koli, zjadam żelki i kolejna butelka. Zupa jest pyszna. Obsługa także wspaniała. Przebieram się, zakładam czapkę zamiast buffa i okulary. Zostawiam na przepaku czołówkę dobieram żele, batony i magnez. Idzie pierwszy przeciwbólowy wzięty na wszelki wypadek. Wybiegam z punktu 10.15. I nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zaczynam biec. Rozmawiam z biegaczami, wyprzedzam, no normalnie nie ten sam człowiek. Spotykamy coraz więcej turystów na trasie. Jednemu niestety zwracam uwagę, ze nie zrywa się taśm-oznaczeń trasy. Na szczęście to jest wyjątek. Pozostali turyści są bardzo pozytywnie nastawieni do nas i dopingują.

Na rozdrożu tras Niepokornego Mnicha i Wielkiej Prehyby odpoczywają sobie biegacze. Wydaje się ze jednak słoneczko robi swój i będzie potężny odsiew na mecie.

Skręcamy na Słowacką stronę. Widoki przez całą trasę są przewspaniałe. Cały czas widać Tatry - ośnieżone, majestatyczne. Strona słowacka jest bardziej dzika. Szlaki są zatarte, jest dużo połonin. Brakuje drzew i cienia. To chyba efekt wiatru, który kilka lub kilkanaście lat temu spowodował duże spustoszenia w drzewostanie. W pewnym momencie widzę zespół skał wyglądająco niezwykle znajomo, jak z filmu. No tak, to tutaj kręcili Janosika z Markiem Perepeczko. Odzywa się nostalgia z dzieciństwa.
13:20
Do czwartego punktu w Wyżne Rużbachy docieram w bardzo dobrym stanie psychicznym i fizycznym. Noga (piszczel) co prawda boli coraz bardziej, ale tragedii nie ma. Zjadam, piję, uzupełniam bukłaki. Jednak wzięcie trzeciego bukłaka, to był strzał w dziesiątkę. Toaleta – spokojnie na porcelance w dworku. Drugi i ostatni przeciwbólowy.
Wyruszam na kolejne 15km trasy. Noga daje się we znaki szczególnie na zbiegach. Już nie mogę tak przyspieszać. Dzielę się swoją porcją papieru toaletowego z kolegą biegaczem w potrzebie. Wypowiadam głośno, że ja już po, więc nie będzie potrzeba. Zapeszyłem. Idąc nagrywam filmik jak to jest być na 71km trasy. Gdzieś tam z tyłu głowy słyszę Kamila: „dawaj, bardziej płasko nie będzie” i Tatę: „Piotr, systematyczność i konsekwencja”
Na ostatnim zbiegu przed ostatnim punktem odżywczym noga w ogóle już nie podaje. Zaczyna się znowu problem z wodą. Wpadamy do wioski i tutaj obsługa kieruje nas w prawo pod górę. Ucieszony że już niedaleko pytam się jaki czas do punktu. Słyszę 30min i nie mogę uwierzyć. Jak to 1,5km - 30min. Okazuje się że jest naprawdę ostro, z lekkim wypłaszczeniem. Widzę że punkt zlokalizowany jest na skarpie, na której siedzą sobie kibice i rozłożona jest mata pomiarowa. Tuż przed punktem jest pionowa ścian tak z 15m po której trzeba się wdrapać prawie na czworaka. A każdy z biegaczy dostaje doping i brawa za pokonanie tego odcinka. Przypomina mi się edycja Lato Maratonu leśnika z 2016roku i 100m takiego odcinka zafundowanego przez Ojca Dyrektora-Michała. No to czas na mnie. Wchodzę, łapię kije krócej i słyszę „Brodacze górą”. No to ja „Brodacze są najlepsi” i wbiegam!!! Dostaję owacje i gratulacje. Na punkcie odpoczywają biegacze, ale wynika, że część nie zamierza kontynuować.

Na punkcie ponownie uzupełniam picie, troszkę zjadam. Siadam na chwilę. Gdy przegryzam kabanosa podchodzi do mnie pies „no co stary, podzielę się, masz”. Chwilę później jestem już w trasie. Meldunek do Moni(Mama), że ok i że niedaleko do mety.
16:35
Ostatni odcinek – 17km. Spokojnie wspinam się po połoninie i podziwiam linie średniego napięcia. „Tak się zastanawiam, jak oni wymieniają tutaj te słupy”. Telefon do Kamila. Krótka relacja co i jak; ocena kijów i kołczana. Cały czas są małe hopki takie wniesienia i opadania. Próbuje podbiegać. No i odzywa się natura. Czas w las. Do końca zbiegu używam już kijków, podpieram się, bo czwórki odmawiają posłuszeństwa. Jak ja ubiegnę te 10km po płaskim?
18:00
Zbieg się kończy i widać już drogę asfaltową. Za chwilę odsłania się Czerwony Klasztor. Przy wlocie na trasę rowerową wzdłuż Dunajca widzę tych samych kibiców co na ostatnim punkcie. No dobra chowam kije i naprzód. Info do Moni że już tylko 10km. Widzę, że całej trasy nie dam rady przebiec. Robimy taki układ – idę 500m i biegnę następne 500m. Poderwać się jest ciężko. Szczególnie jak wiesz, że zmieścisz się w limicie. No dobra, to może uda się przed 19.00. „Piotr, systematyczność i konsekwencja” i jeszcze jedno siedziało w głowie po trzecim poderwaniu „masz normę do wyrobienia i trzeba ją zrobić”. I faktycznie bez względu na to, czy było lekko z górki, czy lekko pod górkę (a były dwie hopki) jak trzeba było biec, to się biegło. Raz udało mi się cały kilometr przebiec, dwa razy po 800m, raz 700m. Na 2km przed metą już słyszę gwar i dzwonki; już tylko biegnę (teraz pisząc relację, chciałbym wrócić na te 2km do METY- przeżyć to jeszcze raz). Oglądam się i nie widzę za sobą nikogo w odległości 500m. Dalej już nie wiem, bo Dunajec wije się wśród gór. Wpadam na kostkę, widzę ekipę z dzwonkami, tą samą co Wyżnych Rużbachach (64km). Krzyczą: „dawaj, niezagrożony, dawaj, jeszcze 1km”. Za 300m obsługa kieruje mnie lekko w lewo, żebym nie przebiegał przez mostek. Widzę METĘ. Słyszę „jeszcze 300m!!!”. Za moment dołącza do mnie Julia w czapeczce „Sokoła z Zakopanego”. Jeszcze tylko mostek nad Grajcarkiem, mijam Natalkę w jej ulubionej czapeczce kolarskiej „Bianchi”, pytam w przelocie czy pobiegnie, kręci głową, że nie. Słyszę spikera „kolejny Niepokorny…”
KONIEC 19:08:53 (czas 16:08:53 choć na tablicy widziałem 16:09:00… może netto)

Płaczę, ledwo stoję na nogach, choć jeszcze przed chwilą biegłem. Podchodzę do Moni z Tosią na ręku, całuję, emocje puszczają. Nie wiem kto mi zawiesza medal, ktoś mi robi zdjęcie. Biorę wodę i idziemy nad Grajcarek. Nie bardzo wierzę, że się udało, że pomimo tylu trudności, mimo upału i bólu od 30-tego kilometra udało się ukończyć i jeszcze na ostatnich kilometrach wyprzedzać. To jednak prawda, że ultra to bieg głową. Ustalanie małych celów, składających się w całość. Odczarowałem ten dystans. We wrześniu czas na Krynicę.
Tosia
No jeździłam cały dzień, trochę mnie nosili, dużo Dużych ludziów było. Taka duża woda się lała. Ciekawe kto tak nachlapał, Mama mówi że to rzeka. Widzę Tatę, ale w czapce to zawsze inaczej wygląda, dobrze, że ma brodę, to poznaję. Chyba płakał i przytulał się. Ale po co?...

Tata; Podsumowanie
Czy polecam zawody? Bezwzględnie. Obsługa i zainteresowanie biegaczami na najwyższym poziomie, za każdym razem, w moim przypadku zawsze otrzymywałem pomoc lub informację. Punkty żywieniowe: co kto lubi i potrzebuje, a nawet więcej.
Ostatnie 10km pokonałem w niecałe 70min, jak sobie przypominam to to był jeden z rekordów treningowych 7 lat temu, jak zaczynałem. Czyli prawda, że nasze rekordy kiedyś będą rozbieganiem ;) Średnią z całej trasy zegarek pokazał mi 6,1km/h. Dla mnie MEGA. Ale wiem co jeszcze mam poprawić i to jest do zrobienia.
<< Jeszcze w zielone gramy, chęć życia nam nie zbrzydła
Jeszcze na strychu każdy klei połamane skrzydła
I myśli sobie Ikar co nie raz już w dół runął
Jakby powiało zdrowo, to bym jeszcze raz pofrunął>>
Dziękuję wszystkim za życzenia powodzenia i trzymanie kciuków. Oprócz mojej Wspaniałej Rodziny, chce podziękować Kamilowi, który zawsze wierzył, że będą ze mnie ludzie i w ciężkim czasie starał się mnie podnieść na duchu. Dzięki Przyjacielu. :)
Mam nadzieje że wrócę jeszcze do Szczawnicy. Do zobaczenia na szlaku. :)

Blog moga komentować wszyscy zalogowani czytelnicy

Dodaj komentarz do wpisu


paulo (2018-04-30,08:07): Piękna przygoda Piotrze. Gratuluję!
piotrbp (2018-04-30,10:54): Dzięki Paweł :) Było wspaniale
Inek (2018-05-07,22:14): Gratuluję Piotrze! Jestem pod wrażeniem Twoich przygotowań i Twojej walki na trasie, wspaniały, niezwykły opis, a zdjęcie rodzinne przecudne :)
piotrbp (2018-05-11,14:54): Dzięki Ireneusz :)







 Ostatnio zalogowani
Admin
08:41
michu77
08:22
Isle del Force
08:13
ATT Sport
07:48
42.195
07:46
KKFM
07:09
aktywny_maciejB
06:47
jaro109
06:41
biegacz54
04:55
romangla
00:30
marczy
00:01
karhumek
22:41
kos 88
22:37
fit_ania
22:25
Kojte csgoatse.com
22:22
Raffaello conti
22:21
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |