|
| Admin Michał Walczewski Toruń WKB META LUBLINIEC MaratonyPolskie.PL TEAM
Ostatnio zalogowany 2024-11-27,18:58
|
|
| Przeczytano: 641/599115 razy (od 2022-07-30)
ARTYKUŁ | | | | |
|
Jarosławiec: Wywiad z Markiem Leśniewskim | Autor: Michał Walczewski | Data : 2014-06-28 | Rozmawiamy z Panem Markiem Leśniewskim, Dyrektorem XXIV Międzynarodowego Biegu po Plaży, który odbędzie się 6 lipca w Jarosławcu. Jak co roku impreza ewoluuje a jej organizatorzy przygotowują dla uczestników kolejne nowości i niespodzianki. Wykorzystujemy okazję i postaramy się część z nich ujawnić w dzisiejszej rozmowie.
M.L. - Marek Leśniewski
M.W. - Michał Walczewski
M.W. - Panie Marku - co zmieniło się w Jarosławcu przez okres dzielący nas od poprzedniej edycji zawodów? Każdego roku miejscowość się zmienia, jakie zmiany w tym roku czekają na biegaczy? Czy Jarosławiec nadal leży nad morzem?
M.L. - Pod względem położenia geograficznego, to nic się nie zmieniło. Jarosławiec nadal leży nad morzem i nadal jest miejscowością z największą ilością dni słonecznych na polskim wybrzeżu. Zmienia się natomiast sam Jarosławiec, dzięki inwestycjom ciągle pięknieje. Co roku powstaje coś nowego. W tym roku możemy pochwalić się piękni zagospodarowanym centrum Jarosławca. Powstała fontanna i pomnik jarosławieckiego rybaka. Pomnik ten znalazł się na tegorocznych medalach i spod niego nastąpi start biegu.
Marek Leśniewski - Dyrektor XXIV Biegu po Plaży w JarosławcuM.W. - Dowiedziałem się, że w tym roku start biegu głównego nastąpi z innego miejsca. Czym podyktowana jest ta zmiana?
M.L. - Dotychczasowe miejsce startu przy stale rosnącej liczbie biegaczy okazało się zbyt ciasne i dlatego postanowiliśmy przenieść start na ul. Bałtycką pod pomnik rybaka. Jest to szeroka ulica, która umożliwi wygodny start dla wszystkich zawodników a i kibice będą mieli lepszy widok.
M.W. - Czy po pracach stabilizacyjnych skarpy jarosławieckiego klifu brzegowego trasie przywróci się słynną „opaskę”?
M.L. - W tym roku ruszają prace nad rewitalizacją plaży w Jarosławcu. Dopiero po ich zakończeniu i wynikach tych prac będzie można rozmawiać o powrocie do dawnej trasy. Należy jedna pamiętać, że bieg rozrasta się co roku i opaska może nie pomieścić tej ilości biegaczy. Marzymy aby w 25 biegu pobiegło ponad 1000 zawodników.
M.W. - W roku ubiegłym bieg główny ukończyło 717 osób, lista zgłoszonych do biegu w chwili obecnej zawodników to 760 biegaczy. Kolejny rekord frekwencji jest realny?
M.L. - Jak najbardziej, generalnie większość biegów ma wyższą frekwencję i mamy nadzieję, że i nasz bieg pobije swój rekord uczestników. Założyliśmy limit 1000 biegaczy i na to jesteśmy przygotowani. Jeżeli stawi się ciut więcej to też ich przyjmiemy.
M.W. - Czyli wciąż popularne jest bieganie po plaży?
M.L. - Myślę, że nawet bardziej niż kiedyś. Moda na bieganie ogarnęła całe społeczeństwo i będąc na plaży często widzę biegających turystów i mieszkańców. Samo bieganie po plaży ma też swój urok i nie da się go porównać do biegania po lesie czy drogach. Wymaga również więcej wysiłku, ale widoki i piękno morza to wynagradza. Sam bardzo lubię biegać po plaży szczególnie wcześnie rano.
M.W. - Wielu biegaczy przyjedzie do Was nie tylko na zawody, ale na cały weekend. Część nawet - tak jak ja - zostanie w Jarosławcu dłużej. Co warto zwiedzić w okolicach, by spędzić czas nie tylko sportowo ale także i turystycznie?
M.L. - Tak wielu biegaczy łączy udział w biegu z wypoczynkiem nad Bałtykiem. Bardzo to nas cieszy i gorąco witamy całe rodziny, gdzie rodzic biegnie w biegu głównym a dzieci w biegach młodzieżowych czy najmłodsi goniąc naszą maskotkę „Mewusia”.
Oczywiście oprócz biegu nasz region oferuje wiele atrakcji dla turystów. Otwarto w Jarosławcu piękne Muzeum Bursztynu bardzo nowoczesne i atrakcyjne dla turystów, jest przystań żeglarska gdzie można nauczyć się żeglować lub wypożyczyć żaglówkę. Powstają ciągle nowe ścieżki rowerowe i można już nimi dojechać do Darłowa a nawet dalej. Rozszerza się również oferta basenów i innych atrakcji wodnych oraz Spa. Turystów zapraszają również pobliskie Darłowo i Ustka za swoimi atrakcjami. W tym okresie na darłowskiej patelni odbędzie się zlot pojazdów militarnych. W samym Jarosławcu zaplanowano wiele koncertów i imprez rozrywkowych.
M.W. - Tradycją Biegu po Plaży jest goszczenie podczas każdej z edycji znanych aktorów i olimpijczyków? Kogo będziemy mogli spotkać w tym roku?
M.L. - Na pewno zobaczymy w tym roku Artura Barcisia, w Biegu Samorządowym będzie biegł Zbyszek Buczkowski. Nie zabraknie też olimpijczyków min Mariana Sypniewskiego, Jana Huruka, Basi Madejczyk, Kazimierza Adacha, Tomka Czubaka, Bogusławy Olechnowicz i Mirosławy Sagun-Lewandowskiej.
M.W. - Jarosławiec to miejscowość tętniąca w wakacje pełnią życia. Jakie inne imprezy i wydarzenia odbywać się będą w lipcu i sierpniu?
M.L. - Latem wystąpią min. TSA i Orchidea zespół heavy metalowy z Czech, ARMIA i Disparates z Torunia, kabarety Wydrwigrosz i Koń Polski, odbędzie się gala Disco Polo czy też festyn Country. Oprócz tych dużych koncertów odbędzie się wiele mniejszych imprez sportowych i artystycznych. Miłośników pływania zapraszamy na zawody pływackie w morzu Klif Jarosławca, zorganizowany zostanie również turniej piłkarski dla wypoczywających grup. Zaplanowano festiwal piosenki i tańca wakacyjnego, zawody w budowaniu zamków w piasku i rzeźb w piasku. Dwa razy w tygodniu zapraszamy na Aerobik na Plaży. Swoje miasteczko rozbije również Radio ZET.
M.W. - Bieg po Plaży w Jarosławcu słynie z niezwykle wymagającej i wyczerpującej - ale i niezmiernie ciekawej - trasy. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli przyjemności wystartować w Jarosławcu, proszę w kilku słowach scharakteryzować Waszą trasę.
M.L. - Startujemy z Jarosławca, pierwsze kilometry biegną po drogach utwardzonych, na tzw. pasie startowym wbiegamy na plażę gdzie pierwszy kilometr biegnie środkiem plaży w głębokim piasku i dopiero po minięci agrafki możemy biec twardą plażą przy brzegu. Z plaży wybiegamy w miejscowości Wicie pierwsze metry biegniemy po polbruku i następnie wbiegamy na leśną drogę. Na 10 km zaczyna się chyba najtrudniejszy odcinek, biegniemy Drogowym Odcinkiem Lotniskowym i słońce daje się we znaki, ale pomagają rozstawione tam kurtyny wodne.
Do końca biegniemy już asfaltem do mety na ul. Nadmorskiej. Tam czekają medale, woda i pakiet startowy. Na trasie będą 3 punkty nawadniania i 2 odżywiania.
Jeżeli temperatur będzie wysoka to zostaną dostawione dodatkowe kurtyny wodne w tym jedna na plaży oraz baseny z wodą i gąbkami.
M.W. - 15-kilometrowa trasa jest niewątpliwie ciężka i selektywna. Jaki jest limit czasu na jej pokonanie? Czy każdy, niekoniecznie systematycznie trenujący amator, jest w stanie ukończyć bieg?
M.L. - Trasa jest ciężka, ale uważam, że każdy może ją pokonać. Nie mamy określonego limitu i będziemy czekać na ostatniego zawodnika. W swoich założeniach określiliśmy, że 2 godziny i 15 minut powinno wystarczyć na ukończenie biegu nawet dla najmniej wytrenowanych zawodników.
M.W. - Biegowi głównemu towarzyszą inne imprezy, proszę o kilka słów o nich.
Biegowi jak zwykle towarzyszy wiele imprez sportowych i kulturalnych. Należy do nich zaliczyć:
- XXIV Ogólnopolskie Biegi Młodzieżowe „Powitanie lata 2014” na dystansach 500, 1.000 i 2.000 m,
- XIX Ogólnopolski Bieg Samorządowy „Bursztyn Jarosławca” na dystansie 2.000 m dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, wojewodów, marszałków i ich zastępców,
- III Mistrzostwa Straży Granicznej w biegach przełajowych na dystansie - 15km
- II Bieg Milusińskich „W pogoni za…”
- II Rekreacyjny Bieg „Podziel się życiem” w ramach akcji „TAK dl transplantacji” na dystansie 1.000 m.
A na końcu dla wszystkich zagra zespół Raggafaya.
M.W. - Dla tych, którzy do Jarosławca będą jechali pierwszy raz – co powinni wiedzieć? Jak dojechać? Gdzie znajduje się biuro zawodów oraz w jakich godzinach będzie czynne?
M.L. - Dla zmotoryzowanych nie będzie większego problemu, należy z krajowej 6 kierować zjechać w Sławnie i kierować się na Jarosławiec. Przyjeżdżający pociągami również powinni dojechać do Sławna skąd znajdą Busy lub Autobusy, które dowiozą do Jarosławca.
Biuro zawodów znajduje się w hali sportowej przy ZS w Jarosławcu na ul. Bałtyckiej 65B i będzie czynne:
5 lipca 2014 r. (sobota) – w godz. od 18.00 do 21.00.
6 lipca 2014 r. (niedziela) – w godz. od 7.00 do 10.50
M.W. - Kto z elity biegaczy zapowiedział już swój start? Czy w tym roku także będziemy śledzić zaciętą walkę zawodników kenijskich z gośćmi zza wschodniej granicy? Czy możemy spodziewać się Polskiego akcentu na mecie?
M.L. - Tradycyjnie zapowiada się walka pomiędzy zawodnikami z Kenii, Etiopii a biegaczami zza wschodniej granicy którzy zapowiedzieli swój udział. Jednak patrząc na listę zgłoszonych trudno jeszcze mówić o nazwiskach. Chciałbym jednak zaznaczyć, że dla najlepszych zawodników z Polski czekają puchary od Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dla mężczyzny i Polskiego Komitetu Olimpijskiego dla kobiety.
M.W. - Dziękuję za rozmowę. A wszystkich naszych czytelników zapraszamy 6 sierpnia (lub wcześniej!) do Jarosławca. Więcej informacji o biegu znajdziecie na stronie www.biegpoplazy.pl |
|
| |
|