Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Przeczytano: 488/327045 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:7/3

Twoja ocena:brak


Słuchawki na oczach...
Autor: Dariusz Marek
Data : 2013-01-14

Istnieje pewien pogląd na temat czkawki. Można ją dostać w taki sam sposób jak się jej można pozbyć. Gdy się podstępnie wystraszy czkającego człowieka, a on się zlęknie robiąc przy tym przerażającą minę, której głównymi elementami są wytrzeszczone oczy oraz otwarta buzia – przestanie on czkać. I na odwrót – straszymy i czkawka gotowa.

Zdarzyło mi się zostać świadkiem momentu w którym mężczyzna trenujący bieganie, wbiegł na pasy jezdni zaraz jak zaświeciło mu się zielone światło. Z chodnika od razu na drogę biegiem przez pasy - wyprzedzając pieszych ruszających powoli na „zebrę”...

Nie zauważył, że kierowca auta ruszającego zgodnie z przepisami na swojej zielonej strzałce, ocenił sytuację inaczej i stwierdził, że zdąży przejechać przed pieszymi. Ani jeden ani drugi nie zorientowali się w sytuacji i dosłownie cud nie doprowadził do dramatu.

Jeden z głównych aktorów tej sceny, Pan za kierownicą zdążył wyhamować przed wlatującym mu pod koła człowiekiem. Miał minę jakby właśnie dostał czkawki. A biegacz w słuchawkach nie usłyszał nawet pisku opon, pognał dalej w swoim własnym zadumaniu. Dlaczego tak się stało? Panu w samochodzie oczywiście się spieszyło, a Pan biegacz był w swoim świecie, który prawdopodobnie kreowały słuchawki ubrane na uszy, połączone kabelkiem z odtwarzaczem grającym jego ulubioną melodię.

Istnieje również moda. Noszenie się w jakimś stylu kreowanym przez marketing, jak również posiadanie gadgetów z jakimś kultowym logiem. Ostatnio w modzie są białe słuchawki, będące symbolem posiadania przebłysku geniuszu amerykańskich mózgów. Na drugim końcu kabelka znajduje się nadajnik z logiem w kształcie owocu lub przewodu w ogóle brak. Ludzie lubią to i tamto. Lubią też biegać w słuchawkach na uszach.

"Wyskoczenie" z pracy, na trening biegowy prosto do miejskiej dżungli, gdzie nie ma mowy o spokoju, może być odpowiednim i pożądanym przez nas relaksem. Do tego może się przyczynić również odtwarzacz oraz słuchawki. Wciskamy play i już mamy swoje klimaty, czy to audiobook, muzyka ulubionego artysty lub radio – do wyboru do koloru. „Płyniemy” sobie z bitem, odcięci od otaczającego nas zgiełku. Bieg w rytm wcześniej ustawionych melodii, równy krok, równa się relaks połączony z pracą fizyczną – samo zdrowie.

Ale czy na pewno jest to takie bezpieczne dla zdrowia? Brak kontaktu z otoczeniem może okazać się strasznie niebezpieczny właśnie dla naszego zdrowia. Oto przykład oraz opowieść pewnej biegającej Pani:

"Biegałam wieczorkiem na bulwarach Wiślanych i napotkałam na niezrównoważonego człowieka, który stwierdził że biegacz może być niezłym „królikiem” dla swojego psa. Miałam słuchawki na uszach i zauważyłam psa dopiero jak mi doskakiwał do nogi. Odgoniłam go widząc że nie jest wielki. Biegnę dalej i coś mnie skusiło by się odwrócić. Patrzę za siebie a pies wraz z właścicielem biegną w moim kierunku. Było bardzo ciemno, nikogo wokół.

Zaczęłam uciekać jak szalona! Nie wiem co On do mnie krzyczał bo nie słyszałam, ale coś wrzeszczał. Może przeklinał i wyzywał. Uciekłam. Teraz gdy na to patrzę zaczynam się zastanawiać - o co chodziło? Może ten gość biegł za psem który dalej był mną zainteresowany? Może właściciel za mną krzyczał: „niech się Pani nie boi, nie gryzie!”. Albo: „hej lala, bucik ci się rozwala!”. Może się zdenerwował jak potraktowałam jego pupila? Nie wiem, ale bieganie wieczorem nie jest przyjemne."


Wkładane bezpośrednio do ucha mogą się „zassać”, zwłaszcza gdy leje deszcz lub gdy się spocimy. Kiedy udaje się wyciągnąć je z ucha, następstwem tego może być ból okolic przewodu słuchowego. Nic miłego. A gdy odtwarzaczem jest jednocześnie nasz telefon komórkowy? Biegniemy a tu nagle ktoś dzwoni, odbieramy i rozmowa trwa a trening już się sprowadził do przyziemnych spraw od których próbujemy się właśnie oderwać.

Przecież samo w sobie bieganie jest lekarstwem na stres, i sposobem na oderwanie się od ziemi. Czy dodatkowe stymulacje są tak naprawdę potrzebne? Przecież książkę można przeczytać już po treningu, w domu relaksując się przed snem. A muzyki posłuchać w nie ocenionej jakości na sprzęcie hi-fi gdzie jakość odtwarzania będzie taka, jaką artysta chce nam przekazać wydając płytę długogrającą.

Owszem, można skondensować wszystko i robić jednocześnie: muzyka, gdzieś tam w tle książka czytana, odbieranie telefonów oraz bieg. Ale wtedy ucieka sens odczuwania tych wszystkich elementów. Nie ma stu procentowego oddania się nawet jednemu. Biegając po górach i lasach, nie ma lepszej melodii dla ucha jak śpiew ptaków lub niesamowita zimowa cisza. „Betonowy” folklor chcemy zagłuszyć ubierając słuchawki w mieście, tym samym tracąc kontakt z otoczeniem. Mimo to dalej pozostajemy tu i teraz, w tym właśnie miejscu.

Chęć zasłonięcia sobie tego „widoku” za wszelką cenę, może spowodować, że "ubierzemy swoje słuchawki na oczy, a nie na uszy" – a to jest dla nas i dla otoczenia niebezpieczne. „Zawieszony” człowiek może stać się nie chcący przyczyną poważnego wypadku z udziałem auta, roweru czy nawet innego człowieka. Ciężko usłyszeć dzwonek rowerzysty który daje o sobie znać że nadjeżdża z tyłu, nagle człowiek się orientuje robi chaotyczne zejście z drogi, często pod koła roweru.

W słuchawkach czy bez – nie zapomnij po raz kolejny zabrać ze sobą swojej torby sportowej. Nie istotne co w niej się znajduje – buty, skarpetki, słuchawki, nie ważne. Ale pamiętaj że bieganie z czkawką nie jest komfortowe, a wstrzymywać oddech jest niezbyt rozsądnie podczas treningu. Więc załóż swoje słuchawki prawidłowo na uszy, tak by nie zasłoniły ci widoczności...

Dariusz Marek



Komentarze czytelników - 28podyskutuj o tym 
 

krunner

Autor: krunner, 2013-01-15, 01:26 napisał/-a:
Ja nigdy nie biegałem z muzyką i nie czuję potrzeby. Wszędzie otacza mnie hałas miasta, gdybym jeszcze na treningi zabierał słuchawki, to... nie bez sensu... biegam w odludnych, cichych miejscach. A z kolei dziś były bardzo trudne warunki drogowe, zamieć, rozpędzony biegacz wpadł mi na pasy przed samochodem, zauważyłem w ostatniej chwili... Biegacze, uważajcie :)

 

michu77

Autor: michu77, 2013-01-15, 09:33 napisał/-a:
...wolę porozmawiać z kimś, posłuchać lasu lub... własnych myśli. Kiedyś słuchałem muzyki, zwłaszcza na samym początku biegania, ale teraz... bardzo rzadko. Niestety z słuchawkami nie słyszę chociażby rowerzysty, jadącego za mną ... gdy np. w tym samym czasie chcę zmiemienić tor biegu, a rower chce mnie wyprzedzić.

Rozważam jedynie bieganie w słuchawkach podczas biegów ultra, w ich późniejszej fazie.

 

tomek20064

Autor: tomek20064, 2013-01-15, 10:49 napisał/-a:
Ja uwielbiam biegać z muzyką. Co jakiś czas wgrywam sobie energetyczne kawałki i smigam z mini aż mi się osłuchają.
Teraz w lesie jest straszna cisza ptaki nie spiewają więć muzyka w uszach gra przyjemnie.
Jak biegam 4 lata głownie po lasach to jeszcze dzika na swojej drodze nie spotkałem.Dzik jest bardzo czujnym stworzeniem i niebywale ostrożnym.Człowika wyczuje z daleka i trzeba mieć szczęście/pecha żeby spotkać dzika.
Za to sarenki spotykam prawie co trening.

Ostatnio taka jedna gapiła się bezwstydnie jak załatwiałem swoją potrzebę.

 

Autor: Le¶ny, 2013-01-15, 19:37 napisał/-a:
Właśnie po taką ciszę biegnę do lasu...

 

szalony281

Autor: szalony281, 2013-01-16, 19:37 napisał/-a:
ja tam słucham muzyki na treningu i na wypadach w sensie umiarkownym tak zeby jeszcze usłyszec otoczenie. n iektórzy lubia cisze podczas biegu jest to niemozliwe (zawsze sie cos dzieje)przez pierwsze kilometry jest ok ale pozniej strasznie meczy.Znam ludzi którzy bez muzyki tez pod koła wbiegaja dlatego tez niema naton reguły.Pozdrowienia szalony281

 

Magda

Autor: Magda, 2013-01-16, 20:02 napisał/-a:
nawet gdy idę normalnie chodnikiem to zanim skręcę patrzę czy komuś nie zajdę drogi, o bieganiu czy jeździe rowerem już nie wspominając

 

Magda

Autor: Magda, 2013-01-16, 20:04 napisał/-a:
och, szanty to zawsze na biegówkach, prawdziwe szanty a nie "pieśń kubryku", bo idealnie pasują!
równy rytm, połączony z pracą rąk, no człowiek choćby nie chciał to śpiewa i tylko żałuje że nie potrafi na dwa-trzy głosy ;P

 

kasjer

Autor: kasjer, 2013-01-20, 23:21 napisał/-a:
Co do śpiewających w lesie ptaków to dzisiaj jednego usłyszałem. Walił w drzewo aż miło. Dzięcioł. Zimą lesie jest cicho.

Bieganie w lesie z ulubioną muzyką to spełnienie młodzieńczych marzeń. Kiedy jako chłopiec jeździłem czasem po lasach rowerem to marzyło mi się słuchanie muzyki. Nie było jak. Wszystko się zmieniło, gdy pojawiły się walkmany i już już było dobrze. Dzisiaj wszystko się miniaturyzowało i jest jeszcze lepiej.

Dzisiaj śnieg tak chrzęścił pod butami że mi tą muzykę czasem zagłuszał.

 

marek100384

Autor: marek100384, 2013-01-20, 23:27 napisał/-a:
a właśnie,że zimą też są w lesie dzięcioły i to w szczególności więcej ich niż wiosną,czy latem. Fakt,że innych ptaków nie ma,ale za to inne uroki.

 

kasjer

Autor: kasjer, 2013-01-21, 08:32 napisał/-a:
I tu się z Tobą zgadzam, Są uroki ale do oglądania. Poza tym cisza. Tylko te dzięcioły :)

 



















 Ostatnio zalogowani
Januszz
06:56
42.195
06:48
jaro109
06:18
biegacz54
05:04
Jarek42
04:24
Serce
00:08
przemek300
23:36
Citos
23:23
Namor 13
23:18
necropoleis
23:02
STARTER_Pomiar_Czasu
22:21
lordedward
22:21
maratonek
21:44
kos 88
21:38
Wojciech
21:25
troLek
21:07
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |