Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

emka64
Krzysztof Mazur
Szczawno-Zdrój
MaratonyPolskie.PL TEAM
MaratonyPolskie.PL TEAM

Ostatnio zalogowany
2024-11-01,21:27
Przeczytano: 1339/443028 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:8.2/9

Twoja ocena:brak


Apteczka biegacza
Autor: Krzysztof Mazur
Data : 2011-04-04

Kierując się powszechnie znaną zasadą, że "lepiej zapobiegać niż leczyć", biegacz - a zwłaszcza ten długodystansowy - w swojej podręcznej apteczce winien zgromadzić takie środki medyczne, które pozwolą mu pomóc bezkontuzyjnie ukończyć bieg jak i trening.

Drugą niezmiernie ważną rzeczą jest to, aby kompletowanie apteczki rozpocząć nie tuż przed zawodami, ale kilka tygodni wcześniej by móc przetestować podczas treningów produkty różnych firm i wybrać dla siebie najodpowiedniejszy. Oto moje propozycje takiej podręcznej apteczki, która można wrzucić do samochodu i wozić ze sobą "na wszelki wypadek" przez cały sezon:

Plastry – przydadzą się zwłaszcza osobom, którym boleśnie ocierają się sutki. Plastry należy przetestować przed głównym biegiem, aby wybrać te, które u danej osoby się nie odklejają. Można je nakleić tylko na sutek, albo większy, z opatrunkiem ochraniającym cały sutek i okolice.

Maści ochronne – można je dostać praktycznie w każdym sklepie sportowym. Najczęściej są wytworzone na bazie wazeliny. Sama wazelina spełniająca podobną rolę jest dostępna w aptekach. Maściami tuż przed startem smarujemy wrażliwe miejsca jak pachwiny, pachy czy też wspomniane sutki, jeżeli rezygnujemy z plastrów. Wazelina dość skutecznie zapobiega otarciom, które występują zwłaszcza podczas długich biegów.

Maści rozgrzewające – od maści "dla sportowców" po popularną maść końską. Są przydatne zwłaszcza do masażu miejsc, które były poprzednio kontuzjowane. Ale pamiętajmy - maści nigdy nie zastąpią porządnej rozgrzewki i rozciągania! W tej grupie środków znajdują się też maści ze środkami przeciwzapalnymi. Mogą się przydać do masażu i wcierania w bolące miejsca po zakończeniu biegu.

Kremy ochronne – w zależności od pory roku mają zastosowanie inne kremy. Lekceważenie ochrony skóry może doprowadzić do przerwania biegu lub wielodniowego leczenia po jego ukończeniu. Biegi nierzadko odbywają się w pełnym słońcu, stąd ochrona skóry twarzy i odsłoniętych części kończyn górnych jest niezbędna.

Tabletki przeciwbólowe – są tak popularne, że niemal każdy z nas posiada je przy sobie. Najczęściej stosowane są paracetamol i ibuprofen. I tu ważna uwaga: Paracetamol posiada działanie przeciwbólowe, a ibuprofen także przeciwzapalnie działając podobnie jak aspiryna, aczkolwiek silniej. Osoby cierpiące na kłopoty żołądkowe w razie konieczności przyjęcia leku przeciwbólowego np. z powodu bólu głowy powinny zdecydować się na paracetamol. Uwaga: w trakcie zwłaszcza dłuższych biegów, gdy pojawiają się "sensacje" gastryczne zażyty wcześniej ibuprofen może je nasilić. Za to ibuprofen jest odpowiedniejszy w przypadku wystąpienia kontuzji.

Krople do oczu – można się zaopatrzyć w aptece w "tears naturale" lub sól fizjologiczną, która występuje w kroplach lub spinsach, czyli jednorazówkach. Przydadzą się podczas konieczności wypłukania ciała obcego z oka typu kurz, czy muszka. Minimalizują również podrażnienia wywołane potem i słońcem.

Środki przeciw owadom – w sezonie, gdy masowo pojawiają się komary i kleszcze, a zwłaszcza gdy trasa biegu przebiega w lesie lub nad jeziorami ochrona przed tymi owadami to nie tylko gwarancja komfortu podczas biegu, ale i ochrona zdrowia. Dostępne są tak maści jak i aerozole.

Lód – jest traktowany jako podstawowy niezbędnik w sytuacjach nagłych. Szybko zmniejsza ból miejscowy, obkurcza naczynia zmniejszając obrzęk i krwawienie. Jego szybkie zastosowanie we wczesnym etapie kontuzji ogranicza często jej wielkość. Problem jest jeden acz dość duży: jak go mieć przy sobie w razie potrzeby? Jednym ze sposobów jest zakupienie w aptece żelowego kompresu typu "zimno-ciepło". Taki kompres wkładami do zamrażarki (najczęściej jest instrukcja przy produkcie) i tak go przechowujemy, by móc wykorzystać w razie potrzeby po treningu, lub tuż przed wyjazdem na zawody wkładamy do termosu albo lodówki samochodowej i zabieramy ze sobą.

Ważna uwaga – nie należy stosować żelu bezpośrednio na skórę ponieważ możemy doprowadzić do jej odmrożenia. Okładamy bolące miejsce przez chusteczkę lub koszulkę przez około 10-15 minut.



Komentarze czytelników - 43podyskutuj o tym 
 

przemekpiwko72

Autor: przemekpiwko72, 2011-04-08, 00:16 napisał/-a:
i tak trzymaj, zawsze jak masz smutny dzień zwal to na mnie, jak nawalisz zwal top na mnie, jak napiszeewszz gniota też zwal na mnie, spoko wal iole wlezie.

 

emka64

Autor: emka64, 2011-04-08, 19:09 napisał/-a:
dokładnie o takiej agresji frustrata jaką zaprezentowałeś pisałem poprzednio

 

jola_ka

Autor: jola_ka, 2011-04-08, 21:51 napisał/-a:
Panie Krzyśku ależ ma pan cierpliwość.Mnie tacy opuszczeni impotenci mocno wkurzają.Od razu widać że facet pewnie stary kawaler.Nerwowy i złośliwy.Dziwne tylko że admin nie usuwa jego głupawych wypowiedzi.

 

przemekpiwko72

Autor: przemekpiwko72, 2011-04-09, 16:11 napisał/-a:
bo w ostatnim czasie usuwa Twoje, równie głupawe.

 

przemekpiwko72

Autor: przemekpiwko72, 2011-04-09, 16:17 napisał/-a:
Kurcze ale ty masz chłopie dar, przejrzałeś mnie kolejny raz, szacun

 

jola_ka

Autor: jola_ka, 2011-04-09, 16:17 napisał/-a:
ooo znowu tchórzyk się odezwał.Rucasz się jak psia kupa w przeręblu na każdą wypowiedź na forum.Masz jakieś problemy z osobowością od razu da się to wyczuć.Nikt cię nie lubi,wszyscy olewają ,oj współczuję, ale trudno takie głupki jak ty tak mają.

 

przemekpiwko72

Autor: przemekpiwko72, 2011-04-09, 16:25 napisał/-a:
Z Panem emką problem polega na tym, że on moze karcić do woli każdego, może z niego kpić i go łajać, jeśli natomiast ktoś dotknie pana doktora pwoiatowego wtedy podnosi on lament, choć jak na doktora to posty takie sobie.

 

przemekpiwko72

Autor: przemekpiwko72, 2011-04-09, 16:29 napisał/-a:
i znowu strzał w dziesiątkę...imponujesz mi, kiedy osiagnę twój poziom, chyba za głupi jestem.
Gratuluję emce takiego obrońcy, cóż sam broni sie nieudolnie tylko pogrążając to baba go musi wyręczyć. Baba broni emkę hi, hi.
Dawaj dalej...

 

Marecki

Autor: Marecki, 2011-04-09, 22:46 napisał/-a:
Może warto dopisać do składu apteczki jakieś leki na uspokojenie?

 

marinero

Autor: marinero, 2011-04-11, 02:18 napisał/-a:
:-) No na to jeszcze nie wpadłem, aczkolwiek trzeba to wziąć pod uwagę

 



















 Ostatnio zalogowani
jaro109
06:18
biegacz54
05:04
Jarek42
04:24
Serce
00:08
przemek300
23:36
Citos
23:23
Namor 13
23:18
necropoleis
23:02
STARTER_Pomiar_Czasu
22:21
lordedward
22:21
maratonek
21:44
kos 88
21:38
Wojciech
21:25
troLek
21:07
jaro kociewie
20:51
VaderSWDN
20:50
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |