Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

benek
Piotr Bętkowski
Warszawa
CITY TRAIL Team
MaratonyPolskie.PL TEAM

Ostatnio zalogowany
2024-10-08,09:21
Przeczytano: 977/140689 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:9.6/14

Twoja ocena:brak


Zestawienie książek biegowych
Autor: Piotr Bętkowski
Data : 2010-10-05

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że Polska to biała plama na mapie świata jeżeli chodzi o książki i tzw. fachową literaturę biegową. Na forach internetowych często czytam narzekania na małą ilości książek dotyczącą uprawiania naszej pasji. Gdy porównamy nasz rynek książkowy z niezwykle rozbieganą Amerykę to faktycznie wyglądamy blado. Mimo to, (może właśnie dlatego) postanowiłem spisać wszystkie książki z którymi się zetknąłem, a których głównym motywem przewodnim jest bieganie. Poniżej znajdziecie zatem możliwie wyczerpujący spis książek dotyczących treningu, poradniki biegowe oraz różnego rodzaju „opowieści o bieganiu”.

W dużej mierze podane niżej tytułu są już niestety rarytasami - nie do kupienia w bezpośredniej sprzedaży, choć w większości przypadków można próbować kupić je z drugiej ręki. Moim zdaniem sprawia to jednak, iż takie tytuły są jeszcze bardziej interesujące. Zapraszam do wypowiadania się na forum tych, jak również innych pozycjach, których nie umieściłem w tym zestawieniu (czy to z braku wiedzy, czy na skutek przypadkowego pominięcia). Na pewno wielu z nas te wydawnictwa zainteresują wielu z nas.

Opisy książek są czysto subiektywne, a kolejność przypadkowa. Dla tych, którzy dotrwają do końca zestawienia mamy małą niespodziankę :-)




„Trening Joggera oraz zawodników na średnie i długie dystanse”
Autor: Zbigniew Zaremba
Wydawnictwo: MenupSport Warszawa
Stron: 128
Poradnik zawierające podstawowe informacje o treningu biegowym. Wyjaśnienie specyfiki treningu sportowego na średnich i długich dystansach. Ciekawostki o zawodnikach i jej trenerach.




„Zacznij biegać! Marsz, bieg, zawody, maraton”
Autor: Eva Wosko-Conrads
Wydawnictwo: SBM 2009
Stron: 96
Nowa pozycja (chociaż mało popularna) w świecie biegowym napisana przez gimnastyczkę artystyczną z Polski. Opis historii maratonu i jego rozwój, przyczyny podjęcia wysiłku biegania, informacje o odżywianiu oraz o doborze odpowiedniego sprzętu. Przede wszystkim jednak sporo planów treningowych dla zawodników. Książka bogata w ilustrację.




„Obciążenia treningowe w przygotowaniu do biegu maratońskiego na różnym poziomie wytrenowania”
Autor: Wojciech Ratkowski
Wydawnictwo: AWFiS Gdańsk 2006
Stron: 180
Naukowa książka na temat treningu maratońskiego na podstawie wielu wykresów i obliczeń. Polecamy szczególnie osobom, które same chcą nauczyć się projektować dla siebie programy treningowe. Amator biegania będzie nieco zawiedziony. Autor książki jest pracownikiem AWFiS w Gdańsku. Posiada rekord życiowy w maratonie z 1984 roku - 2:12:49.




„Podręcznik biegacza”
Autor: Bob Glover
Wydawnictwo: Zielonka Kraków 2007
Stron: 509
Największa książka o bieganiu na polskim rynku. Jest to przekład wersji amerykańskiej. Książka zawiera kompleksowe informacje na temat zdrowia, sprzętu, diety, treningu, startu w zawodach, kontuzjach, stylu życia oraz sylwetkach biegaczy. Dla amerykanów ta książka jest niczym Skarżyński dla nas. Autor ksiązki jest niekwestionowanym autorytetem w USA. Jest jednym z twórców słynnego New York City Maratonu. W książce znajdziecie naprawdę szczegółowe informacje dotyczące biegania i wszystkiego wokoło.




„Chi Running - rewolucja w bieganiu”
Autor: Danny Dreyer
Wydawnictwo: Buk Rower Warszawa 2008
Stron: 272
Książka zaczyna się nieco dziwnie bo od pochwał czytelników z USA. W książce opisano alternatywę dla biegania siłowego w powiązaniu samego biegania z tai-chi na głównej zasadzie „mniej to więcej”. Sama książka to zbiór wielu ćwiczeń na wszelkie partie ciała, które minimalizują ilość kontuzji w późniejszym czasie. Polecamy osobom borykającymi się z kontuzjami. Autor książki sam jest maratończykiem, a zarazem fanem tai-chi.




„Praktyczny poradnik dla biegaczy”
Autor: Amby Burfoot
Wydawnictwo: ARF Poznań 2002
Stron: 352
Typowy poradnik biegowy w którym znajdziecie informację na temat podstawowych wiadomości dotyczących biegania jak dieta, trening, ćwiczenia, kontuzje lecz autor zajął się inną stroną, taką jak psychika czy określenie dyscyplin uzupełniających bieganie. Znajduje się tu również informacja na temat biegania dla kobiet. Jest to przekład amerykańskiej książki. Autor jest zwycięzcą Boston Maratonu z 1968 roku. Później zaczął karierę dziennikarską pisząc kilka książek na temat biegania i został wydawcą czasopisma The Runner’s Word.




„Biegi Długodystansowe”
Autor: Christom Baur
Wydawnictwo: RM Warszawa 2009
Stron: 160
Jedna z najnowszych pozycji na rynku biegowym skierowana, jak sama nazwa wskazuje, do biegaczy długodystansowych. Zawiera informacje na temat treningu, techniki, ćwiczeń biegowych, odżywiania czy sprzętu. Znajdziemy również kilka planów treningowych do wykorzystania. Książka jest ciekawie i kolorowo wydana. Bardzo ciekawie się ją czyta. Zawiera same konkretne informacje.




„Nowoczesny trening biegów średnich i długich”
Autor: Zbigniew Zaremba
Wydawnictwo: Sport i Turystyka Warszawa 1976
Stron: 202
Ciężko po ponad 30 latach od ukazania się pozycji ma rynku nawiązać do tytułu tej książki, niemniej zachowuje ona pewną ponadczasowość. Podręcznik ściśle naukowy na temat treningu biegaczy i ich fizjologii. Polecamy dla samouków biegowych do porównania z innymi pozycjami np. książką Ratkowskiego.




„Trening w biegach średnich i długich oraz maratońskich”
Autor: Grzegorz Prus
Wydawnictwo: Katowice 2001
Stron: ?
Autor jest znanym w Polsce fizjologiem, co da się wyczuć w książce. Praca typowo naukowa z wieloma analizami fizjologicznymi dotyczącymi biegaczy. Znajdziemy w niej także informacje na temat prawidłowej techniki biegu oraz przygotowań do uprawiania biegania. Autor opisuje wszelkie środki treningowe. Ciekawą pozycją są zamieszczone w książce poglądy trenerów biegania z USA, Czech oraz Włoch - coś, czego nie znajdziemy w innych pozycjach. Polecamy osobom interesującym się bieganiem w stopniu zaawansowanym.

„Maratony Europejskie”
Autor: Zbigniew Zaremba
Stron: 236
Opowieści biegaczy z podróży na europejskie maratony. Obecnie, te pochodzące sprzed kilkunastu lat opowieści wydają się dziwne, jednak jeszcze kilka lat temu starty zagraniczne nie były zbyt popularne i czytało się o nich z otwartymi ustami.

„Biegnąc ku śmierci”
Autor: Zbigniew Zaremba
Stron: 176
To książka, która łączy w sobie sensacyjną fabułę z joggingiem. Jest to powieść o charakterze sportowym. Autor wprowadza czytelnika w mroczny świat kradzieży dzieł sztuki, miłości i biegania - jaki jest w nas lub przed nami. Tylko i wyłącznie dla miłośników powieściopisarstwa średniej klasy.




„Urodzeni biegacze”
Autor: Christopher McDougall
Wydawnictwo: Galaktyka 2010
Stron: 328
Opowieść o dziennikarzu, który trafia do Meksyku i spotyka się z tajemniczym, biegowym plemieniem Tarahumara. Książka, która miała w Polsce ogromną promocję i która osiągnęła spory sukces na naszym rynku. Warte do poczytania w podróży na zawody.




„Bieganie metodą Danielsa”
Autor: Jack Daniels
Wydawnictwo: Inne Spacery Zielonka 2010
Stron: 322
Najnowsza książka dotycząca treningu na rynku Polskim (premiera 1 września 2010). Fani Jacka Danielsa (a nie chodzi w tym przypadku o alkohol) długo czekali na przedruk jego książki na nasz język. Wydaje się jednak, że warto było czekać. Doskonała analiza treningu biegacza z wieloma ciekawostkami z dziedziny fizjologii. O głębszych doznaniach opowiem za miesiąc bo właśnie pogrążam się w lekturę.




„Biegiem po zdrowie”
Autor: Jerzy Skarżyński
Wydawnictwo: Mega Sport Szczecin
Stron: 240
Nie wiem czy autor pisząc tę książkę zdawał sobie sprawę, że otworzy mu ona drogę do sławy i uznania w całej Polsce. O książkach Jurka Skarżyńskiego mówi się „biblia biegacza” i nie ma w tych słowach ani źdźbła przesady. Pierwsza książka jego autorstwa - prekursor całej serii kontynuowanej do dnia dzisiejszego.




„Bieg maratoński”
Autor: Jerzy Skarżyński
Wydawnictwo: Mega Sport Szczecin 2004
Stron: 272
Do teraz wiele osób na podstawie tej ksiązki przygotowuje się do maratonu. Jeszcze więcej przebiegło na niej już swój pierwszy maraton. Książka idealna dla osób, które chcą poukładać sobie sprawy treningowe samodzielnie. Niestety nie można już jej nigdzie kupić.




„Biegiem przez życie”
Autor: Jerzy Skarżyński
Wydawnictwo: Mega Sport Szczecin 2006
Stron: 424
Obszerna książka z informacjami na temat treningu, sprzętu, kontuzji oraz specjalistycznych ćwiczeń. Największą nowością w stosunku do poprzedniczki była dodana płyta DVD z prezentacją poprawnego wykonania ćwiczeń. W roli głównej… Jerzy Skarżyński.




„Maraton”
Autor: Jerzy Skarżyński
Wydawnictwo: Mega Sport Szczecin 2008
Stron: 368
Książka opowiadająca o maratonie i wszystkim co z nim związane. Historia rekordów świata i Polski ubarwiona obszernymi sylwetkami kilkunastu polskich lekkoatletów. Plus oczywiście obszerne plany treningowe przygotowujące czytelnika pod konkretny czas. Nakład niemal wyczerpany, autor dysponuje ostatnimi egzemplarzami.




„Biegiem przez życie”
Autor: Jerzy Skarżyński
Wydawnictwo: Mega Sport Szczecin 2010
Stron: 430
Nieco rozszerzona wersja wydania z 2006 roku. Aktualnie autor promuje ją na największych zawodach w Polsce. Książkę możecie kupić zarówno wysyłkowo jak i na stoisku autora podczas największych imprez biegowych w kraju.




"Ukończyć maraton" (seria)
cz. 1 - "Debiut" jest receptą na ukończenie maratonu (dla każdego)
cz.2 - "Rekord" pozwala poprawić życiówkę (dla ambitnych);
cz.3 - „Mistrzostwo” jedyna książka w Polsce dla ultra
Autor: Dariusz Sidor
Wydawnictwo: Stobien
Rodzynek niestety niemożliwy już do kupienia. Darek Sidor – trener LA, maratończyk, IronMen, wioślarz, kolarz… prezentuje swój punkt widzenia na trening maratoński – zarówno amatorski jak i średnio zaawansowany. Cykl zawiera wiele profesjonalnych porad, spostrzeżeń, wyjaśnień skomplikowanych mechanizmów. Cykl można spróbować kupić z drugiej ręki od nieczynnych zawodników, jednak trzeba mieć duuużo szczęścia by trafić na komplet.




„Przyjaciele z maratońskich tras cz.1 i 2”
Autor: Kazimierz Musiałowski
Wydawnictwo: Toruń 2004
Stron: 202
Książka toruńskiego biegacza zawierającą spis maratończyków (wraz ze zdjęciem!!) z całej Polski ad 2004. W tym momencie jest to klasyka encyklopedycznej literatury biegowej w Polsce. Swego czasu autor tak pisał o swoim dziele „Ruch masowego biegania w latach siedemdziesiątych opanował świat. I z czasem w Polsce zadomowił się na stałe. Słynne hasło redaktora Tomasza Hopfera -"Biegaj razem z nami" wrosło w życie ludzi kochających ruch. Narodziły się pierwsze maratony i organizatorzy różnych biegów. Podczas każdego maratonu nawiązywały się znajomości i przyjaźnie. Jednak brakowało wiadomości o tych ludziach. Maraton to przezwyciężanie trudności i przezwyciężanie siebie. Takich właśnie ludzi przedstawia ta książka. Autor ma nadzieje, że ta książka pomoże biegającym oraz organizatorom i sprawozdawcom rozpoznać zawodników startujących w tak pięknym biegu, jakim jest maraton.”

A teraz mała niespodzianka. Wśród tych wszystkich, którzy do piątku 8 października 2010, godzina 15:00 w jakikolwiek sposób skomentują ten artykuł na podpiętym pod niego bezpośrednio wątku dyskusyjnym rozlosujemy trzy książki Jerzego Skarżyńskiego pt. „Biegiem przez Życie” oraz kolejne trzy sztuki absolutnie unikalnych egzemplarzy ksiązki Darka Sidora pt. „Ukończyć maraton - cz.1 Debiut”. Zapraszamy do komentowania - bez względu na liczbę komentarzy każdy czytelnik ma tylko jedną szansę na wylosowanie nagrody. W piątek wieczorem podamy listę zwycięzców, a książki będzie można odebrać podczas 11 Poznań Maratonu.



Komentarze czytelników - 119podyskutuj o tym 
 

piszczykplus

Autor: piszczykplus, 2010-10-09, 07:56 napisał/-a:
Jest jeszcze jedna fajna książka Haruki Murakami japońskiego pisarza biegacza: O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu. Nie jest to poradnik ale ciekawie i dowcipnie napisana książka o człowieku, który chcąc zachować dobrą kondycję, zaczął biegać.
Podoba mi się zakończenie, gdzie autor zastanawia się nad napisem nad swoim nagrobkiem. Wybiera taki:
Haruki Murakami
1949-20*
Pisarz(i biegacz)
Który nigdy nie szedł

 

Admin

Autor: Admin, 2010-10-09, 10:53 napisał/-a:
1 adamus
2 alabasia
3 Alek
4 anazel
5 Andante78
6 antrax
7 bartas
8 beczkowy
9 BOP55
10 brychu
11 conifer
12 damiankucharski
13 Dana
14 danielEm
15 Darek
16 darkone
17 dotas
18 DrDreyfus
19 Dusza
20 dzaczyk021193
21 dzemek
22 ¿eli
23 el-pin
24 emka
25 emka64
26 Fix-u
27 galik
28 gestwa
29 gpto1984
30 Góral
31 Grejfrut
32 heyday
33 hubert
34 il
35 jacek1976
36 jackonet
37 jaq
38 jarecky
39 jarecky75
40 Kamus
41 Kangoor5
42 KarolG
43 kasiak
44 kertel
45 kmagda
46 kocan
47 korbel
48 kosulin
49 kris64
50 krokodyllos
51 kruner
52 ksieciuniu1973
53 lednik
54 Lolomil
55 macio_p
56 Magda
57 maniak1984,
58 Marcin
59 marek
60 maroglasgow
61 mesz
62 Micha³1986
63 michal71
64 Micha³
65 michu77
66 NICKczemNICK
67 niczka
68 Patriszja11
69 p.b.
70 pedziwiatr
71 piotr-fit
72 piszczykplus
73 piter68
74 prem
75 Prori
76 przemo74
77 RADAR
78 RafCz
79 Rico
80 rufus_4
81 samur
82 sandrines
83 S³arro
84 SavageVoice
85 sawyer
86 sebbor
87 slawroz60
88 sonczek1
89 Sqbanietz
90 sxi555
91 tko
92 tminik
93 tomek20064
94 trex
95 waldig
96 wróblik
97 ³ysy
98 Zawodny
99 zbig
100 Ziemekb
101 zolek

 

Admin

Autor: Admin, 2010-10-09, 11:06 napisał/-a:
W piątkowym wieczornym losowaniu multilotka padły następujące liczby:

5,6,8,9,22,24,25,31,32,34
42,45,46,51,57,62,70,71,74,75

Liczba PLUS = 51

Suma wylosowanych liczb = 789 x 51 = 40239

Reszta z dzielenia 40239 / 101 = 41

Nagrody wylosowały osoby z numerami 41-43 (książki Jurka Skarżyńskiego) oraz 44-46 (książki Darka Sidora)

41 - Kangoor5
42 - KarolG
43 - kasiak

44 - kertel
45 - kmagda
46 - kocan

 

kasiak

Autor: kasiak, 2010-10-11, 08:54 napisał/-a:
Ale się cieszę książkę wylosowałam HURRRAAA

 

kocan

Autor: kocan, 2010-10-11, 10:50 napisał/-a:
Ja też się cieszę, że wylosowałem książkę, ale niestety już po maratonie i jej nie odebrałem. Jest jakaś inna możliwość?

 

Admin

Autor: Admin, 2010-10-11, 12:25 napisał/-a:
Właśnie wysłałem informacje na wewnętrzną pocztę w sprawie odbioru książek :-)

 

KarolG

Autor: KarolG, 2010-10-11, 15:59 napisał/-a:
Los znów okazał się dla mnie szczęśliwy. Dziękuję :-)

 

kmagda

Autor: kmagda, 2010-10-12, 14:11 napisał/-a:
Ha,ha! Teraz się dowiedziałem dopiero, że wylosowałem książkę. Miła to wiadomość!!! Pozdrownienia! KM.

 

Antoni

Autor: Antoni, 2011-05-29, 06:38 napisał/-a:
LINK: http://maratony.blogspot.com/2011/05/whi

Napisałem recenzję "Bieganie metodą Danielsa". Jak ktoś ma ochotę na lekturę to link jest powyżej.

Pozdrawiam

 

Autor: Radomirek, 2011-05-29, 20:29 napisał/-a:
Dzięki książkom Jerzego Skarżyńskiego też"złamałem" 3 w maratonie.Polecam każdemu Jego książki.

 



















 Ostatnio zalogowani
jaro109
06:18
biegacz54
05:04
Jarek42
04:24
Serce
00:08
przemek300
23:36
Citos
23:23
Namor 13
23:18
necropoleis
23:02
STARTER_Pomiar_Czasu
22:21
lordedward
22:21
maratonek
21:44
kos 88
21:38
Wojciech
21:25
troLek
21:07
jaro kociewie
20:51
VaderSWDN
20:50
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |