VI Grand Prix Woj. Lubuskiego '2004
Autor: Krzysztof Grzybowski, Data: 14.12.2004 r.
Tradycją ostatnich lat się stało już, że w miesiącu grudniu organizowane są Podsumowania Grand Prix Województwa Lubuskiego w długodystansowych biegach ulicznych i przełajowych. W tym roku uroczystość odbyła się 11.12. ( po raz drugi z rzędu ) w auli Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wlkp. Jak w ubiegłym roku ustawiono dwóch rzędach stoły na których przygotowano dla przybyłych gości kawę i herbatę. Punktualnie o godz. 11 rozpoczęła się uroczystość w czasie której dokonano podsumowanie całej edycji Grand Prix, oraz wręczono dyplomy w klasyfikacji generalnej i poszczególnych kategoriach wiekowych. Zawodnicy, którzy wzięli udział w wymaganych minimum 12 biegach, uczestniczyli w losowaniu nagród. Wręczono tez poszczególnym biegom certyfikaty.
Klasyfikacja generalna
Mężczyźni
1. Kochan Krzysztof - Międzyrzecz
2. Podbereski Józef - Gudzisz
3. Osiński Sylwester – Międzyrzecz
4. Jaskowski Marcin – AZS AWF Gorzów Wlkp.
5. Rogsch Damian - ZSTiO Gorzów Wlkp.
6. Paroń Włodzimierz - Śródka
Kobiety
1. Pietruszyńska Danuta - Bielsko k/Międzychód
2. Grzybowska Krystyna - GTMB Amator Gorzów Wlkp.
3. Gotowicka Dorota - Kostrzyn
4. Bernach Kamila - Kostrzyn
5. Czyżniewska Jolanta - Poznań
6. Łagoda Ewa - Międzyrzecz
Członkowie GTMB Amator - pierwsza trzydziestka klasyf. generalnej:
Grzybowska Krystyna - 2 miejsce w klasyf. generalnej kobiet ( 2 m. w kat. pow.30 lat )
Miłota Grzegorz - 16 miejsce w klasyf. generalnej mężczyzn ( 6 m. w kat. 40-49 lat )
Grzybowski Krzysztof - 19 miejsce w klasyf. generalnej mężczyzn ( 7 m. w kat. 40-49 lat )
W rywalizacji Grand Prix - 2004 sklasyfikowanych zostało 175 zawodniczek i 680 zawodników. Liczba uczestników wynika z tego, ze pod uwagę brano każdego zawodnika z całej Polski, który chociaż raz wziął udział w biegach zaliczanych do tej rywalizacji.
W następnym roku nastąpią zmiany z których najważniejsza jest zmiana organizatora Grand Prix. W czasie uroczystości zakomunikowano, że w następnym roku przebieg prowadzenia rywalizacji Gran Prix przejmie od dotychczasowego organizatora Lubuskiego Klubu Biegacza w Gorzowie ( będzie pomagał w organizacji ), Lubuski TKKF w Zielonej Górze. Zmiana ta może spowoduje, że biegacze z południa województwa będą aktywniej brali udział w rywalizacji. Wystarczy spojrzeć na klasyfikacje generalne z ostatnich lat, a można stwierdzić że dotychczas ich udział był bardzo słaby. Na potwierdzenie tych słów wystarczy spojrzeć w tegoroczną klasyfikację, okazuje się, iż w tym roku w pierwszej trzydziestce nie został sklasyfikowany ani jeden przedstawiciel z tamtego regionu.
Drugą zmianą jest powrót z minimum 12 wymaganych biegów do 10, aby dany uczestnik był w pełni sklasyfikowany. Decyzja tam mam nadzieje pobudzi rywalizację i zmniejszy liczbę paradoksów, że biegacz zdobywając dużo punktów i będący czołowym zawodnikiem rywalizacji, klasyfikowany zostaje za zawodnikiem który miał ich o wiele mniej, ale miał wymagany limit. Takie sytuację wypaczają z pewnością zasady całej rywalizacji.
Ogłoszone zostały tez decyzję bezpośrednio związane z zawodami biegowymi. Mianowicie:
- Bieg Konstytucji 3 Maja rozgrywany dotychczas w Gorzowie, został przeniesiony do Zielonej Góry
- Bieg Zbąskich w Zbąszyniu nie będzie brany do klasyfikacji Grand Prix
- Wiosenne i Jesienne Biegi Przełajowe na Długim tez nie będą brane pod uwagę w tejże klasyfikacji
Postanowiono, iż kalendarz Grand Prix 2005 zostanie ogłoszony prawdopodobnie w miesiącu styczniu, gdyż do tej pory nie zostały jeszcze zgłoszone wszystkie biegi przez organizatorów. Regulamin na rok 2005 będzie opublikowany w późniejszym terminie.
Prawdopodobnie nowy organizator Grand Prix wprowadzi zmiany w obecnym regulaminie. Moim zdaniem jedną podstawowa zmianą powinny być powrót do regulaminu przed paru lat, który określał wyraźnie, iż jest to rywalizacja w Grand Prix naszego województwa, a nie całej Polski. Robienie na siłę frekwencji - jak czyniono przez ostatnich parę lat - niczemu nie służyła, a przedstawiała fałszywy obraz wzrostu uczestników naszej rywalizacji. Wyjątkiem może być przyjęcie do grona uczestników rywalizacji biegaczy z byłych powiatów woj. gorzowskiego, a obecnie nie wchodzących w skład obecnego woj. Biegaliśmy i rywalizowaliśmy razem przez wiele lat przed zmianą administracyjną Polski, więc można byłoby zostawić ten układ tak dalej. Jest szansa że w następnych latach rywalizacja w Grand Prix będzie służyć dalszej popularyzacji biegania dla zdrowia i lepszego samopoczucia, a także najprostszej aktywności fizycznej. Będzie też prawdziwą rywalizacją biegaczy naszego województwa(jak sama nazwa tej rywalizacji mówi ), a nie sztuczną propagandą biegową za pomocą zawodników z całej Polski.
Krzysztof Grzybowski
Gorzowskie Towarzystwo Miłośników Biegania
AMATOR
www.amator.and.pl/
bigfut@poczta.onet.pl
korespondent Maratonów Polskich
www.maratonypolskie.pl
|