|
| Arti Kujawiński Artur Poznań Klub Biegacza "MANIAC" Poznań
Ostatnio zalogowany 2024-11-03,01:59
|
|
| Przeczytano: 878/652537 razy (od 2022-07-30)
ARTYKUŁ | | | | |
|
Badanie atrakcyjności imprezy biegowej | Autor: Atrur Kujawiński | Data : 2013-07-16 | Organizacja coraz większej liczby imprez biegowych w Polsce świadczy o wzrastającej popularności biegania. Tak jak biegacze rywalizują na trasach biegowych, tak organizatorzy konkurują między sobą o pozyskanie jak największej liczby zawodników, sponsorów oraz obecność w mediach.
Aby zorganizować atrakcyjną, masową imprezę dla biegaczy trzeba kierować się zasadami marketingu. Koncepcja ta od dawna wykorzystywana jest nie tylko przez przedsiębiorstwa, ale także wiele instytucji, organizacji non profit, czy klubów sportowych. W centrum uwagi marketingu jest nabywca, którego potrzeby i oczekiwania są podstawą działania organizacji, a ich zaspokojenie to droga do sukcesu.
Klub Biegacza Maniac z Poznania kierując się zasadami marketingu oraz pragnąc doskonalić organizowany od 9 lat bieg na 10 km - Maniacka Dziesiątka podjął decyzję o przeprowadzeniu wśród startujących zawodników badań marketingowych. Ich celem było ustalenie profilu tzw. idealnej (oczekiwanej) imprezy biegowej oraz jak na tym tle wypada Maniacka Dziesiątka.
W badaniu wykorzystano znaną na całym świecie i jedną z najbardziej popularnych w sporcie metodę TEAMQUAL. Aby wszystko odbyło się zgodnie z zasadami badania koordynował i wraz z zespołem przeprowadził prof. dr hab. Zygmunt Waśkowski, kierownik Katedry Strategii Marketingowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, specjalista z zakresu marketingu sportowego, prywatnie biegacz długodystansowy z blisko 30 letnim doświadczeniem.
Metoda Teamqual polega na ustaleniu, za pomocą kilku wybranych kryteriów i grupy cech wyróżniających idealnej imprezy biegowej, czyli takiej, która zaspokoiłaby oczekiwania biegaczy. W ten sam sposób bada się jak biegacze oceniają imprezę, w której brali udział, następnie porównuje się uzyskane rezultaty celem ustalenia ewentualnych niedoskonałości. W przypadku Maniackiej Dziesiątki zdefiniowano kryteriów oceny (patrz tab. 1)
Na potrzeby badania przygotowano narzędzie badawcze, jakim był elektroniczny kwestionariusz ankietowy, który wypełniło 550 biegaczy. Aby wyniki były obiektywne, z badania zostali wyłączeni członkowie Klubu Biegacza Maniac, którzy z racji członkostwa mogliby bardziej przychylniej oceniać bieg.
Biegacze za pomocą 100 punktów ocenili ważność każdego z ww. kryteriów. Wg badanych na pozytywną ocenę imprezy biegowej największy wpływ ma trasa biegu i atmosfera stworzona przez organizatora podczas zawodów, natomiast najmniej istotna jest baza materialna.
Każdemu kryterium przypisano kilka cech, które badani biegacze oceniali wg wskazanej skali punktowej. I tak przykładowo kryterium „trasa biegu” została opisana za pomocą następujących cech:
1. Szybka i płaska trasa
2. Zapewnienie bezpieczeństwa na trasie
3. Obecność i doping kibiców na trasie
4. Wyraźne oznaczania na trasie
Na podstawie zgromadzonych odpowiedzi 550 biegaczy przeprowadzono bardzo precyzyjne obliczenia. Przykładowy obliczenia dla kryterium „trasa biegu” przedstawia tabela 2, w ten sam sposób obliczono wartości dla pozostałych kryteriów, zarówno w odniesieniu do imprezy idealnej oraz do Maniackiej Dziesiątki.
Ostateczne wyniki, które uzyskano po analizie danych prezentuje tabela 3, na podstawie zawartych w niej informacji można zauważyć, że w przypadku trzech kryteriów Maniacka Dziesiątka została oceniona nieco niżej od imprezy idealnej (oczekiwanej), natomiast w dwóch przypadkach przerosła ona oczekiwania biegaczy.
Analiza wyników kończy się prezentacją wykresu z wykorzystaniem skali semantycznej (patrz wykres 1). Ta wizualna prezentacja pozwala określić tzw. lukę między oczekiwaniami, a doznaniami biegaczy i określić obszary, w których organizator powinien w przyszłości dołożyć większych starań, aby kolejne edycje imprezy były jeszcze atrakcyjniejsze.
Dzięki uzyskanym wynikom organizatorzy Maniackiej Dziesiątki wiedzą co powoduje, że impreza biegowa jest atrakcyjnym wydarzeniem dla biegaczy, jak dużą wagę przywiązują oni np. do trasy biegu, jak ważna jest dla nich oprawa imprezy, wysokość wpisowego, zawartość pakietu startowego, czy udział znanych zawodników.
Okazało się, że w przypadku niektórych kryteriów oceny imprezy biegowej Maniacka Dziesiątka przewyższa oczekiwania zawodników, natomiast niektóre wymagają jeszcze poprawy. Teraz organizatorzy koncentrują się na tym jak poprawić niedoskonałości, by jubileuszowy, dziesiąty bieg był jeszcze lepiej oceniany przez uczestników, ale wiedzą także w czym ich impreza już dziś w pełni zaspokaja potrzeby zawodników.
Wszak, jak głosi złota zasada marketingu - zadowolenie nabywców jest najważniejsze. |
| | Autor: wiadran, 2013-07-16, 11:03 napisał/-a: ciekae, i słuszne, podejście. coś czuję zbliżający się wysyp ankiet wszelakich po każdym większym biegu ;)
zastanawia mnie tylko jedno - na ile ludzie odpowiadając w ankiecie odpowiadają zgodnie z tym, co w rzeczywistości wpływa na ocenę biegu przez nich. tzn często się zdarza, że biegacz deklaruje, że taki pakiet to ma w nosie, tylko trasa ma być dobrze przygotowana, a parę chwil później można przeczytać jego wypowiedź na forum internetowym typu "tyle kasy a w pakiecie ledwo szmatka, którą nazywają koszulką" itd...
jako że celem badania jest dogodzenie większości biegaczy to siłą rzeczy nakierowane ono jest na tych mniej ambitnych/bardziej rekreacyjnych biegaczy niż na biegaczy wyczynowych, czy w końcu zawodowców, co za tym idzie zdziwiłaby mnie np. wielka potrzeba płaskiej, szybkiej trasy względem jej atrakcyjności "wizualnej", czy kilka innych temu podobnych. (nie oszukujmy się - amator biegający dychę w okolicach 45-55min to nie jest ten sam amator, który biega w okllicy 35 czy nawet 33min, więc i faktyczne oczekiwania są nieco inne - a tych pierwszych jest zdecydowanie więcej).
ciekaw jestem takiej konfrontacji wyników tego typu badań i późniejszych ocen całościowych, bądź zmienności wyników zależnie od poziomu sportowego zawodnika.
a na koniec życzę udanego jubileuszu, do Poznania mam co prawda daleko, ale jeśli trasa będzie szybka i płaska... ;) | |
|
| |
|