|
Francja, 09 sierpnia 2024, 13:42, 2800/3212579 | Admin Michał Walczewski | |
| | Olimpijskie medale... do wyrzucenia. Produkcja po taniości, czy prosty błąd technologiczny?
LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA - FRANCJA
|
|
Nyjah Huston - profil na Instagram
Olimpijski medal to marzenie wielu sportowców. To coś nieosiągalnego dla zwykłego Kowalskiego: spełnienie pragnień, powód do dumy oraz pamiątka na całe życie. Wydawać by się mogło, że taki medal - absolutny szczyt pragnień każdego sportowca - wykonany będzie porządnie, bez fuszerki i bez błędów technologicznych. Tymczasem...
Amerykański skateboardzista Nyjah Huston pokazał swój brązowy medal, który otrzymał za zajęcie trzeciego miejsca podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Niestety medal już po kilkunastu dniach użytkowania... uległ uszkodzeniom. Jak to możliwe? Na trofeum pojawiły się odpryski, odbarwienia, ślady wytarcia. Okazało się, że medal wygląda tak, jakby wyprodukowano go "po taniości" w chińskim sklepie z medalami klasy ekonomicznej.
O komentarz poprosiliśmy Sebastiana Kosobudzkiego z firmy Wikoss-Sport z Będzina, producenta medali i pucharów sportowych:
Medale na Igrzyska wykonywane są z wykorzystaniem różnych surowców w zależności od tego, czy jest to medal złoty, srebrny czy brązowy. Pod względem właściwości fizyczno-chemicznych różnią się więc od siebie bardzo mocno. Bez względu na to, czy medal jest wykonany jednorodnie z kruszcu, czy też tylko powlekany np. złotem, powinien być wytrzymały i odporny na warunki zewnętrzne: powietrze oraz dotyk. Za wytrzymałość medalu odpowiada jego zewnętrzna warstwa, tzw. powłoka.
Uszkodzony brązowy medal Olimpijski z Paryża
Na zamieszczonych zdjęciach brązowego medalu widać odchodzącą warstwę lakieru. Trzeba pamiętać, że medale złote są bardzo odporne gdyż złoto nie wchodzi w reakcje chemiczne z otoczeniem. Podobna sytuacja jest ze srebrem, choć nie jest ono już aż tak odporne jak złoto. A co z medalem za trzecie miejsce? Z informacji prasowych wynika, że medale brązowe na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024 zostały wykonane... ze stopów miedzi. Miedź jest bardzo aktywna i błyskawicznie reaguje na kwasy, sole itp. Dlatego też wszelkie powłoki z miedzi muszą być bardzo dobrze zabezpieczane - w innym przypadku dochodzi do bardzo szybkiego śniedzenia takich medali. Miedź, niechroniona powłoką, łatwo reaguje z wilgocią i solami zawartymi w ludzkim pocie, co prowadzi do powstania nalotu, czy też w jak tym przypadku utraty „błyszczącego” koloru. Medal "brązowy" wymaga więc szczególnej uwagi podczas produkcji i bardzo mocnego zabezpieczenia tzw. lakierem ochronnym. Trudniej też dbać o niego w domowej kolekcji.
Wydaje się więc, że przyczyną uszkodzeń medali wręczanych za trzecie miejsce w Paryżu jest prosty błąd technologiczny: brak lub nienależyte nałożenie i utwardzenie warstwy ochronnej lakieru. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że medali na Igrzyska nie produkowała przypadkowa firma:
Medale na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu zostały wyprodukowane przez francuską mennicę Monnaie de Paris, która jest jednym z najstarszych i najbardziej renomowanych producentów monet i medali na świecie. Za projekt odpowiadała luksusowa firma jubilerska Chaumet, natomiast sama produkcja miała odbywać się w Monnaie de Paris. Jako ciekawostkę dodam, że każdy medal zawiera w sobie zatopiony niewielki fragment żelaza pochodzący z Wieży Eiffla, który został pozyskany podczas jej renowacji.
Oficjalne źródła podają, że każdy z medali olimpijskich waży 525 gramów. Medale złote są w rzeczywistości medalami srebrnymi - do ich produkcji użyto tylko 6 gramów złota, które stanowi ich warstwę zewnętrzną; resztę stanowi srebrny rdzeń. Medale za drugie miejsce są w całości wykonane ze srebra, a brązowe... są wspomnianym stopem miedzi, cynku oraz cyny. Trudno wycenić wartość muzealną i sentymentalną medali, ale surowiec, który znalazł się w medalu złotym wart jest przy obecnych cenach kruszcu 937 dolarów, medal srebrny 477 dolarów, a brązowym... zaledwie 13 dolarów.
Uszkodzenia brązowych medali z Igrzysk w Rio de Janeiro 2016
Problem z medalami brązowymi wręczanymi za zajęcie trzeciego miejsca jest dość "popularnym" zdarzeniem. Podobne kłopoty miały medale np. z Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Także wtedy brązowi medaliści narzekali na trwałość otrzymanych trofeów. Ostatecznie aż około stu brązowych medalistów z Rio musiało oddać swoje medale do wymiany - dodaje Sebastian Kosobudzki.
Tak więc panie i panowie, jak widzicie - warto walczyć o złote medale olimpijskie!
| | Autor: Tatanka Yotanka, 2024-08-12, 10:19 napisał/-a: Jaka Olimpiada - takie medale ; kpili z katolików , to i zakpili ze sportowców - miało być święto a wyszło g..no !!! | |
|
|
| |
|