Cross Świętojański okrzepł już nie tylko w świadomości biegaczy, którzy od roku 1988 rywalizują na trasach w Pogórzu u podnóża Beskidu Śląskiego, ale nawet wśród społeczności maratonów polskich, gdzie jesteśmy i reklamujemy bieg od kilku lat – dziękujemy redakcji za tę sposobność!
OPŁATY STARTOWE: XXXIV Cross Świętojański
50 pln
60 pln
80 pln
do 30 kwietnia
do 20 czerwca
w Biurze Zawodów
Limit uczestników: 300 osób (bieg + nordic walking łącznie)
Opłaty startowe w biegach dla dzieci oraz nordic walking - patrz regulamin.
Cross Świętojański to szereg biegów na czele z Dużym Crossem, czyli biegiem głównym. Jego trasa liczy 12,5 km i ma charakter przełajowo-uliczny. Biegnie zarówno utwardzonymi drogami wiejskimi, jak i ścieżkami leśnymi, czy groblami stawów. Niewątpliwie trasa jest urozmaicona, malownicza i z pięknymi widokami na góry. Co jednak najbardziej cenne w oczach biegaczy, o czym wspominają co rok, to wielka liczba kibiców na trasie, którzy wspierają żywiołowo zawodników.
Elementami tradycji są też ogniska świętojańskie, wystrzał armatni na rozpoczęcie biegu i festyn na zakończenie imprezy. Dużemu Crossowi towarzyszy marsz nordic walking, a poprzedzają go Mini i Mały Cross dla młodzieży oraz szereg biegów dla dzieci w kategoriach maluch, skrzat, beniaminek , kadet i młodzik.
Zawody rozpoczynają się o godz. 15, zaś wystrzał do biegu głównego nastąpi punkt 18.00. Cross odbywał się będzie jak co roku w Pogórzu koło Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim. Od strony Bielska i Krakowa dojechać można drogą S-52, zaś z Górnego Śląska drogami D-K1 i DK-81.
Rejestracja elektroniczna będzie aktywna do 20 czerwca. Warto jednak zapisać się już teraz, gdyż limit uczestników wynosi 300 osób. Tylko do końca maja można wraz z pakietem zamawiać koszulkę (w dniu biegu do wyczerpania zapasów)
Zapisy do biegu głównego i marszu nordic walking - TUTAJ
- Pamiątkowy medal. Na medalach były już symbole Crossu: ognisko i armata, fragmenty trasy, a w tym roku czeka Was kolejna ciekawa propozycja,
- Woda. Na trasie i na mecie Jeden z zawodników zauważył, że punktów z wodą było więcej niż na maratonie ;)
- Posiłek. Jak to na porządną imprezę wiejską przystało podajemy konkret, czyli pyszną kiełbaskę z grilla lub grochówę z kotła receptury pana Edka.
- Numer startowy z chipem, ubezpieczenie biegu, zabezpieczenie medyczne i inne niezbędne sprawy o których nie trzeba więcej pisać.
- Odznaka Crossowicza – dla tych, którzy w specjalnie dedykowanej książeczce zbierają wpisy za kolejne starty – w tym roku przyznamy pierwsze odznaki tzw. „brązowe joniczki” dla tych, którzy od wprowadzenia odznaki będą startować już trzeci raz. Dla startujących pierwszy raz dajemy w pakiecie książeczkę.
- Koszulka - z jak zwykle ciekawym projektem graficznym. Elektronicznie można je zamawiać do końca maja. Zachęcamy.
- Nagrody dla laureatów: od nagród pieniężnych w kategoriach open i narodowej, przez vouchery i statuetki dla kategorii wiekowych i specjalnych, po nagrody rzeczowe w biegach dzieci.
- Nagrody losowane po biegu wśród wszystkich uczestników niezależnie od zajętego miejsca.
- Niepowtarzalna atmosfera. Bieg rozgrywany późnym popołudniem w okolicy najdłuższego dnia roku przyciąga wielu kibiców, którzy na trasie palą ogniska i głośno dopingują.