|
Zagranica, 01 sierpnia 2013, 14:36, 1647/240545 | Mateusz Goleniewski | | Lato niezwykle pracowite dla polskich lekkoatletów
LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA
|
|
Lipiec dla kibiców lekkoatletyki był w tym roku niezwykle interesujący. Był dobrą zapowiedzią emocji, które czekają nas w sierpniu, kiedy to odbędzie się najważniejsza impreza tego roku - 14. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce na stadionie w Moskwie.
Lipiec obfitował w międzynarodowe zmagania w praktycznie wszystkich kategoriach młodzieżowych. Mogliśmy obserwować poczynania polskich zawodników i zawodniczek z ich rówieśnikami z Europy ale i z całego świata. Wielu z nich potwierdziło swoją wysoką dyspozycję, wracając do Polski z medalami i nowymi rekordami życiowymi, które często były także rekordami naszego kraju.
Jednak za sukcesami juniorów, młodzieżowców ciągnie się jedno zasadnicze pytanie: Ilu z nich powtórzy swoje osiągnięcia w kategoriach seniorskich? Wielokrotnie w przeszłości zdarzało się, że polscy zawodnicy, byli czołowymi juniorami, młodzieżowcami świata, osiągając fantastyczne rezultaty. Z wielu jednak względów nie potrafili swoich wyników poprawić będąc seniorami, bądź też rezygnowali ze sportu na etapie młodzieżowca.
27. Letnia Uniwersjada, Kazań 7-12.07
Rozgrywane co dwa lata multidyscyplinarne zawody sportowe odbyły się w tym roku w rosyjskim Kazaniu. Polskę obok innych dyscyplin reprezentowali także lekkoatleci. Niestety nie udało się poprawić wyniku z Uniwersjady z przed dwóch lat, gdy Polacy siedmiokrotnie sięgali po medal.
Z dorobkiem pięciu krążków Polacy zajęli w klasyfikacji medalowej wysokie szóste miejsce. Klasyfikację zdominowali Rosjanie, którzy zdobyli łącznie aż 49 medali!
Na najwyższym stopniu podium stanęli: młociarz Paweł Fajdek oraz Kamila Stepaniuk (skok wzwyż). Fajdek posyłając młot na odległość 79,99m obronił tytuł z przed dwóch lat, pokonując po pasjonującej walce Marcela Lomnickiego i Siegieja Litwinowa. Wysoką formę zaprezentowała także rekordzistka Polski w skoku wzwyż – Kamila Stepaniuk. Polka w drugiej próbie pokonała wysokość 1.96m, podobnie jak jej największa rywalka Marija Kuczina, która dokonała tego dopiero w trzeciej próbie. Obie atakowały także bezskutecznie wysokość 1.98m i to Polka dzięki jednej zrzutce mniej sięgnęła po złoto. Rezultat Stepaniuk podobnie jak Pawła Fajdka daje duże nadzieje, na bardzo dobry występ podczas MŚ w Moskwie.
Srebro dołożyła trójskoczkini Anna Jagaciak. Niezwykle urodziwa zawodniczka miejsce na podium zapewniła sobie skokiem na odległość 14.21 m tylko o cztery centymetry bliżej niż jej rekord życiowy będący jednocześnie rekordem Polski U23. Polka tytuł mistrzowski przegrała z rewelacyjną Rosjanką Jekateriną Koniewą, która w najlepszym skoku lądowała na 14.82m!
Dorobek medalowy uzupełniły sztafety 4x100 m. Zarówno Panie jak i Panowie stanęli na najniższych stopniach podium. Polki w składzie: Marika Popowicz, Weronika Wedler, Ewelina Ptak, Małgorzata Kołdej osiągnęły czas 43.81 i przegrały jedynie z Amerykankami i złotymi Ukrainkami. Sukces wśród mężczyzn powtórzyli Ukraińcy, pokonując o ponad pół sekundy Japończyków. Jakub Adamski, Dariusz Kuć, Artur Zaczek i Kamil Kryński o jedną setną sekundy odebrali medal reprezentantom Tajlandii (39.29).
Klasyfikacja Medalowa: 2 złote, 1 srebrny, 2 brązowe
8. Mistrzostwa Świata Juniorów Młodszych (U18), Donieck 10-14.07
Obok seniorów także juniorzy młodsi, mogli w tym roku stanąć do rywalizacji z zawodnikami z całego świata. Rozgrywane na Stadionie Olimpijskim Mistrzostwa Świata zaowocowały wieloma rekordami globu w kategorii juniorów mł. i potwierdziły obecny podział sił w biegach. Jamajczycy i Amerykanie dominowali w sprintach, zaś Kenijczycy i Etiopczycy w biegach długich.
Polska reprezentacja wróciła do kraju z jednym medalem oraz kilkoma miejscami tuż za podium. Brązowy krążek udało się wywalczyć jedynie Natalii Chacińsiej w skoku w dal. Polka uzyskała wynik 6.22m, będący jej nowym rekordem życiowym. Złoto wywalczyła Rumunka Florentina Marincu (6.42), srebro zaś dla Amerykanki Keturah Orji (6.39).
Klasyfikacja Medalowa: 1 brązowy
9. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy (U23), Tampere 10-14.07
Równolegle z mistrzostwami świata jun. mł. o medale rywalizowali także młodzieżowcy na Mistrz. Europy w Tampere. Polacy na tych mistrzostwach ośmiokrotnie stawali na podium. Nasi reprezentanci najlepiej zaprezentowali się w konkursie pchnięcia kulą, gdzie cieszyć mogliśmy się aż z dwóch medali. Po złoto sięgnął Jakub Szyszkowski, posyłając kulę na odległość 19.78m. Piętnaście centymetrów bliżej pchnął nasz drugi reprezentant – Dominik Witczak, który poprawiając swój rekord życiowy sięgnął po srebro. Polacy byli bezkonkurencyjni, bowiem trzeciemu w konkursie Białorusinowi do srebra zabrakło ponad 20 cm.
Na najwyższym stopniu podium stanął także rewelacyjny sprinter Karol Zalewski. Polak nie miał sobie równych w finale 200 m zwyciężając z nowym rekordem życiowym 20,41, będącym czwartym wynikiem w historii Polskiej LA. Zalewski potwierdził także swoją dominację w kraju, zdobywając na Mistrzostwach Polski złoto zarówno na 100 jak i 200 m.
Dorobek złotych medali powiększyła także żeńska sztafeta 4x400m która w finale poprawiła rekord Polski U23. Polki w składzie: Gorzkowska, Hołub, Karczmarczyk, Święty uzyskały wynik 3:29,74 i o dziewięć sekund wyprzedziły drugie na mecie Rumunki. Dla biegnącej na ostatniej zmianie Justyny Święty, medal w sztafecie był jednym w dwóch które zdobyła w Tampere. W rywalizacji indywidualnej zdobyła brąz czasem 52,22.
Z dwoma medalami zakończył czempionat także Zalewski, bowiem wraz z kolegami ze sztafety 4x100m zdobył srebro (38,81), przegrywając jedynie z Brytyjczykami.
Srebrne medale dołożyli ponadto: płotkarka Karolina Kołeczek (13,30) oraz tyczkarz Robert Sobera (5.60).
Klasyfikacja Medalowa: 3 złote, 4 srebrne, 1 brązowy
12. Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (EYOF), Utrecht 14-19.07
Z czterema krążkami do Polski z Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy wrócili młodzi polscy lekkoatleci. Impreza rozgrywana co dwa lata dedykowana jest sportowcom w wieku 13-17 lat z krajów zrzeszonych w Europejskim Komitecie Olimpijskim. W Utrechcie ze znakomitej strony pokazała się trójka polskich niezwykle utalentowanych zawodników, którzy na początku swojej sportowej kariery już sięgają po laury na arenie międzynarodowej.
Najlepiej zaprezentował się kulomiot Konrad Bukowiecki, który obok złota w finale pchnięcia kulą (21,41m) sięgnął także po srebro w konkursie rzutu dyskiem (58,35m). Złoto zdobyła także skoczkini wzwyż Paulina Borys. Urodzona w 1998 roku zawodniczka SKLA Sopot pokonała jako jedyna w pierwszej próbie 1.79m dzięki czemu stanęła na najwyższym stopniu podium.
W czasie 8:28.89 jako pierwszy linię mety biegu na 3000m pprz przekroczył Mateusz Borkowski z LKB Rudnik.
Klasyfikacja Medalowa: 3 złote, 1 srebrny
22. Mistrzostwa Europy Juniorów, Rieti 18-21.07
Juniorskie mistrzostwa Europy były najbardziej udanym czempionatem dla polskich zawodników w lipcu. Z dorobkiem ośmiu medali zajęliśmy czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej. Gwiazdą polskiej kadry była sprinterka Patrycja Wyciszkiewicz. Zawodniczka z Poznania z rewelacyjnym rezultatem 51,56 (Rekord Polski Jun.) o blisko trzy dziesiąte sekundy pokonała drugą na mecie Rumunkę Biancę Răzor. Sukces ze startu indywidualnego powtórzyła także wraz z koleżankami w sztafecie 4x400m. Curyło, Dąbrowska, Janowicz, Wyciszkiewicz poprawiły rekord Polski (3:32,63) i po fantastycznej końcówce Patrycji sięgnęła po złoto przed równie mocnymi Rosjankami.
Wśród kobiet srebro na 1500 m wywalczyła największa polska nadzieja biegów długich - Sofia Ennaoui (4:20,20). Na drugim stopniu podium stanęła także dyskobolka Paulina Makuł (53.25m)
Tyle samo medali co Panie zdobyli także Panowie. Tradycyjnie mocne polskie sztafety dołożyły do worka z medalami dwa krążki. Bardzo dobrze zmieniająca sztafeta 4x100m (Mudlaff, Kabaciński, Kalandyk, Jabłoński) zdobyła złoto - 39,80, zaś 4x400m w składzie ze srebrnym indywidualnie Patrykiem Dobkiem o dwie dziesiąte sekundy przegrała złoto w Rosjanami.
Po jedyny brąz na tych mistrzostwach sięgnął w konkursie pchnięcia kulą Andrzej Regin, przekraczając granicę 20m – 20,07.
Klasyfikacja Medalowa: 3 złote, 4 srebrne, 1 brązowy
14. Mistrzostwa Świata, Moskwa 10-18.08
Jakie będą dla nas mistrzostwa seniorów? Na ile medali możemy liczyć? Dwa lata temu w Daegu tylko tyczkarzowi Pawłowi Wojciechowskiemu udało się stanąć na podium spośród polskich reprezentantów. Wolelibyśmy jednak na pewno powtórkę z przed czterech lat z Berlina, kiedy mistrzostwa kończyliśmy ośmioma medalami, co dało nam piąte miejsce w klasyfikacji. Oby były to mistrzostwa pełne emocji i wrażeń – które zapewnią nam przede wszystkich polscy lekkoatleci…
|
|
| |
|