|
Mówi się, że do wychowania jednego dziecka potrzeba całej wioski. A co z opracowaniem buta? Proces tworzenia produktu w Nike był zawsze złożony i opierał się na partnerskiej współpracy różnych specjalistów, przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych środków, od zwykłej gofrownicy po zaawansowaną technicznie zamrażaną piankę, ale cel był zawsze jeden: pomóc sportowcom w uzyskiwaniu coraz większej szybkości. Ta misja stała się również katalizatorem prac nad Nike Air Zoom All Out.
Ten nowy but biegowy przeznaczony do codziennego treningu jest przełomowy zarówno w swej formie jak i funkcjonalności. Model Nike Air Zoom All Out charakteryzuje konstrukcja pozwalająca
na bardziej efektywne odbicie oraz system silnego trzymania stopy, który mogliśmy niedawno zobaczyć w bucie sprinterskim Nike Zoom Superfly Flyknit. Stworzenie tego nowoczesnego rozwiązania wymagało trzech lat pracy specjalistów różnych działów Nike, począwszy od Nike Running Footwear Product, poprzez ekspertów w dziedzinie innowacyjnych systemów amortyzacji, inżynierów technologii Flyknit po samych sportowców, którzy uczestniczyli w tworzeniu, testowaniu
i dopracowywaniu projektu.
Projektowanie buta rozpoczęło się, gdy nowy zespół Running Footwear stanął przed zadaniem opracowania odświeżonej wersji poduszek Nike Zoom Air. Miały być większe i bardziej widoczne, ale wciąż spełniać funkcję obuwia ściśle sportowego. Aby sprostać wymogowi prędkości, zespół musiał przeanalizować oczekiwania sprinterów takich jak mistrzyni biegów na dystansie 200 i 400 metrów Allyson Felix, eksperymentując z różnymi poziomami odzyskiwania energii uderzenia stopą
o podłoże za pośrednictwem płytki podeszwy. Poszukiwania te doprowadziły do odkrycia, że siła odśrodkowa na zakrętach bieżni "wyrzucała" sprinterów na zewnątrz, co powodowało obniżenie siły odbicia. Zabrali się zatem za opracowanie systemu trzymania stopy, który mógłby dobrze współpracować z nową, sztywniejszą płytką Nike Superfly Elite.
Połączenie wysiłków inżynierów Flyknit i spostrzeżeń Allyson Felix doprowadziło do stworzenia cholewki o średniej wysokości, zintegrowanej z systemem Flywire w obszarze całego śródstopia, który stał się teraz dużo szerszy i obszerniejszy (tak jakby dłoń obejmowała stopę). Ze względu na elastyczność cholewki Flyknit, uzyskanie kompromisu pomiędzy komfortem a kontrolą wymagało przygotowania aż 70 wersji buta. Jego kołnierz był najpierw wysoki, potem znów niski aż w końcu uzyskano idealną wysokość do zrównoważenia sił przenoszonych na płytkę podeszwy.
Wracając do wyzwania Zoom Air, zespół Running Footwear zdał sobie sprawę, że stosując te same prawa fizyki można połączyć cholewkę Flyknit z większą podeszwą Nike Zoom Air. Większa podeszwa Zoom Air, podobnie jak sztywniejsza płytka na kolce, generuje wyższy poziom odzyskiwania energii w porównaniu do poprzedników, co wymaga pewnych ograniczeń. Dlatego też na zapiętku dodano warstwę TPU, natomiast na kołnierzu cholewki przewidziano miękkie poduszki, co pozwoliło uzyskać lepsze trzymanie i dopasowanie.
Pracując wspólnie z inżynierami technologii materiałów, zespół skupił się nie tylko na dodaniu
do buta jeszcze bardziej sprężystej poduszki Zoom Air. Skoncentrowano się również na dostosowaniu wysokości jej każdego elastycznego elementu w celu uzyskania odpowiedniego zejścia z poziomu pięty do przedniej części stopy, które wspomaga wybicie z palców i płynne przetaczanie stopy. Przeanalizowano mapy nacisku stopy i przeprowadzano próby na komponentach obejmujących cały obszar śródstopia zanim skończono na długości 3/4 poduszki.
Największa widoczna poduszka Zoom Air w dziejach marki, podobnie jak płytka z kolcami, pozwala
na zwiększenie oporu i efektywności oddawania energii uderzenia o podłoże. Chociaż w dłoniach poduszka może wydawać się sztywna, to w praktyce jest ściśliwa. Po zwolnieniu nacisku wywołuje ona efekt odbicia stopy biegacza. Dlatego też im więcej energii włoży biegacz w tego typu ściśnięcie, tym więcej energii zostanie odzyskane, a w konsekwencji im szybciej się biegnie, tym bardziej realne staje się poczucie prędkości.
Ostatnia z cech buta to zwężający się, 8-milimetrowy offset pomiędzy poziomem pięty i palców, który stymuluje jeszcze silniejsze odepchnięcie, silne trzymanie stopy i przejście z pięty na palce, natomiast pięciokątny wzór na podeszwie doskonale współgra z organicznym, komorowym kształtem płytki z kolcami Nike Superfly Elite, co jest zgodne z doniesieniami niedawnych badań mówiących,
że większa ilość gumy przy kontakcie z podłożem jest korzystna, szczególnie w przypadku kogoś,
kto niemal unosi się w powietrzu podczas sprintu - tak, jak Allyson Felix.
Model Nike Air Zoom All Out jest dostępny w sprzedaży od 10 czerwca nike.com oraz w wybranych sklepach stacjonarnych. Model w specjalnej kolorystyce NikeLab Zoom All Out Flyknit będzie dostępny na NikeLab.com oraz w wybranych salonach NikeLab.
| | Autor: snipster, 2016-06-15, 13:59 napisał/-a: wydrukuję sobie chyba ten fragment
"a w konsekwencji im szybciej się biegnie, tym bardziej realne staje się poczucie prędkości"
:)))
| |
|
|
| |
|