Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Przeczytano: 585 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:0/0

Twoja ocena:brak


Pulsometry firmy Suunto
Autor: Krzysiek Puzia
Data : 2006-09-06

Odrobina historii.

Fińska firma Suunto znana jest od dziesięcioleci miłośnikom biegów na orientacje oraz nurkowania. Ci pierwsi używają najwyższej klasy kompasów i innych przyrządów nawigacyjnych. Nurkowie od połowy lat siedemdziesiątych zawierzyli całej serii specjalistycznych komputerów nurkowych, które przez swoją niezawodność, wytrzymałość oraz doskonałe oprogramowanie opanowały rynek i stały się liderem w tej branży. Obecnie jest to imponująca ilość 9 modeli przeznaczonych dla każdej aktywności nurkowej( od Freedivingu do głębokowodnych nurkowań technicznych).



Rys.1 - Pulsometr Sunto T1



Na bazie tamtych doświadczeń od połowy lat dziewięćdziesiątych Suunto bardzo ekspansywnie atakuje branże sportową i outdoorową wprowadzając zaawansowaną technicznie linię SUUNTO WTC.
Pierwszym naręcznym przyrządem był VECTOR. Posiadał funkcje:
- wysokościomierza
- zmian pogody (barometr)
- temperatury otoczenia
- kompas
- i oczywiście zegarek z wszystkimi możliwymi funkcjami i alarmami.

W ślad za VECTOREM powstała cała linia naręcznych specjalizowanych komputerów przeznaczonych do uprawiania:
- żeglarstwa (M3, YACHTSMAN, MARINER, REGATTA)
- narciarstwa (S-LANDER, ALTIMAX, S6)
- golfa (G3, G6)
- wspinaczki i wycieczek górskich (X9i, X6, X6HR, VECTOR, ADVISOR, OBSERVER, X-LANDER, METRON)

W 2003 roku Suunto wprowadziło na rynek pierwszy pulsometr X3 HR. Nieco później powstał pulsometr X6 HR z zaawansowanymi funkcjami outdoorowymi (m in. elektroniczny kompas) z pojemną pamięcią danych oraz z możliwością przerzucania danych do komputerów PC.

Pulsometr SUUNTO T6.

Na początku 2004 roku pokazał się profesjonalny pulsometr Suunto T6 przeznaczony dla ludzi poważnie traktujących trening, którzy pragną mieć pełny monitoring w trakcie treningu jak również analizować pojedynczą jednostkę lub cały cykl treningowy na ekranie monitora komputerowego.

Jego najważniejsze funkcje to:

- Pulsometr SUUNTO T6 wraz z programem SUUNTO TRAINING MANAGER analizuje kolejne treningi z precyzją pojedynczych uderzeń serca. Każda sesja treningowa daje informacje o 7 parametrach fizjologicznych : EPOC, puls, częstość oddechu, VO2max, zużycie tlenu, zużycie energii, i poziom wytrenowania.

- Poziom wytrenowania - mierzy wpływ bieżącej sesji treningowej na wydolność. Pozwala na rzeczywistą kontrolę natężenia treningu i zapobiega przetrenowaniu lub zbyt niskiemu poziomowi wysiłku treningowego.

- SUUNTO T6 adaptuje się do różnych typów ćwiczeń. Można wybrać monitorowanie HR wraz z wyświetlaniem czasu odcinka drogi lub odliczanie wsteczne czasu lub wysokości npm oraz stoper.

- Dla zapewnienia dokładnej kontroli treningu SUUNTO T6 posiada wbudowane funkcje alarmu HR (dolny i górny) a także funkcje stopera, rozgrzewki oraz rytmu powtórzeniowego treningu. T6 pokazuje także średnią wartość HR w czasie rzeczywistym pomagając w kontroli natężenia treningu.

- Zapis w pamięci SUUNTO T6 (logbook) pokazuje szczegółowe podsumowanie Twojego treningu w tym HR, czas odcinków, całkowite przewyższenie i inne.

- Zapis w pamięci historii treningów pozwala na odczyt parametrów w dłuższych odcinkach czasu z wielu sesji treningowych.

- Program SUUNTO TRAINING MANAGER pozwala na łatwą wymianę danych i zapisów treningu pomiędzy różnymi użytkownikami. Internetowa strona www.suuntosports.com pozwala na wymianę doświadczeń między użytkownikami oraz na zdalne kontrolowanie treningów.

- SUUNTO T6 posiada też standardowo pełne funkcje stopera oraz funkcje pogodowe.
- wszystkie urządzenia pozwalają na samodzielną wymianę baterii oraz są w pełni wodoszczelne.

Bezprzewodowe czujniki zewnętrzne.

Suunto POD-y zostały zaprojektowane do pomiaru oraz zapisu dodatkowych danych treningowych. Czujniki te poszerzają funkcjonalność komputera T6 o nowe parametry takie jak precyzyjny pomiar drogi i prędkość przemieszczania się. Wybór odpowiedniego czujnika pozwala każdemu sportowcowi na zbudowanie indywidualnego zestawu treningowego. Pulsometr Suunto T6 oraz czujniki POD używają nowej technologii transmisji danych (ANT) która stanowi bazę dla nowej generacji bezprzewodowych urządzeń dla sportu.

- Czujnik na buty - SUUNTO Foot POD.

Foot-POD jest czujnikiem do pomiaru odległości i prędkości dla biegaczy. Umieszczony na twojej stopie mierzy przy pomocy trzech niezależnych sensorów długość każdego pojedynczego kroku podając dokładne wartości przebytej drogi oraz prędkość. Wraz z danymi o pulsie serca (funkcja HR) mierzonymi przez SUUNTO T6 buduje kompletną bazę informacji o twoim treningu.

- Czujnik rowerowy - SUNNTO Bike POD.

Bike-POD jest czujnikiem mierzącym drogę i prędkość podczas jazdy rowerem. Funkcje prędkości i drogi wraz z funkcją pomiaru pulsu (HR) pulsometru T6 tworzą unikalne narzędzie treningowe zaprojektowane dla rowerzystów. Czujniki POD tworzą wraz z innymi funkcjami T6 zapis parametrów takich jak: bieżącą prędkość, odległość od startu, długość odcinka, czasy odcinków oraz pozwalają na ustawienie różnych alarmów. Zapis w pamięci (Logbook) pozwala na zapisanie średnich dla całego treningu np. średniej prędkości. Zapisany plik zawiera dokładne dane np. dotyczące chwilowych prędkości twojego treningu i pozwala porównać je z innymi danymi treningowymi lub np. z zapisem zmian wysokości.

- Bezprzewodowy interfejs USB -PC POD.
PC POD jest bezprzewodowym połączeniem komputera SUUNTO T6 z komputerem PC bazującym na złączu USB. Pozwala na łatwe i szybkie zapisanie danych z T6 na komputerze PC oraz umożliwia nadzór treningowy przez Internet.

- Monitorowanie grupy sportowców - SUUNTO Team POD.
Pozwala na monitorowanie grupy 30 jednocześnie trenujących lub startujących zawodników z jednoczesnym zapisem danych w komputerze bazowym.

- Przystawka GPS - SUUNTO GPS POD.
Dzięki systemowi GPS daje możliwość pomiaru dystansu i śledzenia drogi w podczas uprawiania sportów outdoorowych. Specjalne oprogramowanie Suunto Trek Manager pozwala na szczegółową analizę trasy na monitorze komputera.



Rys.3 - Pulsometr Sunto T4



Nowości SUUNTO na rok 2006

Po sukcesie rynkowym w Europie zachodniej oraz USA modelu T6 SUUNTO jeszcze w tym roku rozszerzy ofertę pulsometrów o typy T1, T3 i T4. Ich możliwości mają zaspokoić potrzeby wszystkich trenujących i aktywnie spędzających czas. Nowoczesny, sportowy wygląd pozwala na ich noszenie zarówno do T-shirta jak i do garnituru.

Wszystkie nowe wersje są już możliwe do zobaczenia na stronie internetowej SUUNTO.

Na koniec kilka słów od autora - użytkownika.

Pulsometry od kilku lat stały się podstawowym przyrządem wspierającym trening wyczynowy jak i rekreacyjne uprawianie sportu. O ich zaletach nikogo chyba już nie trzeba przekonywać. Coraz częściej jednak poszukujemy sprzętu, który jest czytelny, prosty w obsłudze, niezawodny i posiada zaawansowane i naprawdę potrzebne funkcje. Coraz ważniejsza wydaje się również możliwość gromadzenia danych i ich analizy w domowym zaciszu.

Od kilku sezonów miałem możliwość wypróbowania i przetestowania wielu modeli komputerów SUUNTO ( m. in. VECTOR, X-LANDER, X6 HR oraz M9 i X9 z doskonałym zintegrowanym w kopercie GPS). Ponieważ jestem instruktorem nurkowania te urządzenia znam i używam od wielu lat.

Pod wodą w ekstremalnych warunkach nigdy nie miałem z nimi nawet najmniejszego problemu więc nabranie zaufania do firmy i produktu przyszło naturalnie. Jednocześnie od „zawsze” aktywnie trenuję i startuję. Obecnie w imprezach o charakterze wytrzymałościowym (maratony biegowe, narciarskie, rowerowe, pływackie, triathlon, rolki, wyprawy i biegi górskie).
Od kiedy przyrządy SUUNTO wyszły „z pod wody na ląd” postanowiłem wypróbować ich nowinki i w tej dziedzinie. Od ponad roku używam SUUNTO T6, na którym zalogowałem ok. 250 jednostek treningowych i startów. Moje doświadczenia z pod wody i tutaj się potwierdziły.



Rys.2 - Pulsometr Sunto T3



Największe zalety, które wyszły w użyciu w stosunku do wcześniej używanych markowych pulsometrów:
- brak problemów z transmisją danych z „pasa” i do komputera
- niezawodność w każdych warunkach, wodoszczelność 100M
- bardzo duża pamięć pozwalająca zachować do kilkunastu treningów (128 kB)
- łatwość obsługi i odczytów, proste menu
- samodzielna wymiana baterii w pasie i w pulsometrze
- sugestywna funkcja EPOC (Excess Post-exercise Oxygen Consumption)
- oprogramowanie Suunto Trening Manager doskonałe narzędzie do gromadzenia i analizy danych
- funkcja programowania treningów interwałowych
- bezprzewodowy czujnik rowerowy
- nowe wersje oprogramowania bezpłatnie do ściągnięcia z internetu
- trwałe i odporne wykonanie (kompozyty i szkło mineralne)
- mała waga 56g

Bardzo dużym atutem SUUNTO jest ich mocno rozbudowana strona internetowa www.suunto.com
Znajdziecie tam między innymi:
- precyzyjne opisy poszczególnych modeli,
- parametry techniczne
- bezpłatne instrukcje obsługi
- bezpłatne oprogramowanie (polecam ściągnąć i wypróbować możliwości !!!)
- programy demonstracyjne

Po polsku opisy Suunto WTC dostępne są na stronie sklepu internetowego www.sklep.nautica.pl



Komentarze czytelników - brakskomentuj materiał



















 Ostatnio zalogowani
Januszz
06:56
42.195
06:48
jaro109
06:18
biegacz54
05:04
Jarek42
04:24
Serce
00:08
przemek300
23:36
Citos
23:23
Namor 13
23:18
necropoleis
23:02
STARTER_Pomiar_Czasu
22:21
lordedward
22:21
maratonek
21:44
kos 88
21:38
Wojciech
21:25
troLek
21:07
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |