Dzięki akcji Fundacji „Maraton Warszawski” w Warszawie jednej z warszawskich ulic nadano imię Tomasza Hopfera, ojca sukcesu pierwszego dużego biegu ulicznego w Polsce – Maratonu Pokoju. Uroczyste odsłonięcie tablicy odbędzie się w najbliższą niedzielę, 9 grudnia o godzinie 10:00.
Podczas marcowego 7. Półmaratonu Warszawskiego ponad 800 osób podpisało wniosek Fundacji "Maraton Warszawski" o nadanie jednej z warszawskich ulic imienia Tomasza Hopfera – znakomitego biegacza, później dziennikarza i prezentera telewizyjnego, a przede wszystkim – promotora biegania. Akcja odniosła sukces: Rada Miasta przegłosowała wniosek o nadanie głównej alei w parku Agrykola imienia ojca polskich biegów ulicznych.
Już w najbliższą niedzielę, 9 grudnia, w dniu poprzedzającym dwudziestą rocznicę śmierci dziennikarza, odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy. Wszystkich biegaczy zapraszamy w niedzielny poranek do wspólnej przebieżki Aleją Tomasza Hopfera. Spotykamy się o godz. 10:00, przy ul. Agrykola przy wejściu do Łazienek Królewskich.
Fundacja „Maraton Warszawski”
Tomasz Hopfer
Tomasz Hopfer był świetnym biegaczem, mistrzem Polski w sztafecie 4x400 metrów. Po zakończeniu kariery sportowej zaczął pracę w Telewizji Polskiej, stając się po kilku latach gwiazdą ekranu - nie tylko zresztą programów sportowych.
To dzięki Tomaszowi Hopferowi pierwszy Maraton Pokoju stał się nie tylko wielkim sukcesem organizacyjnym, ale i frekwencyjnym. Prowadzony przez niego program "Bieg po zdrowie" wychował tysiące biegaczy-amatorów i sprawił, że zjawisko sportu amatorskiego stało się powszechne. W stanie wojennym odmówił występowania na antenie w mundurze i został odsunięty od pracy. Zmarł 30 lat temu - 10 grudnia 1982 roku. Miał zaledwie 47 lat. |