Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Przeczytano: 510 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:0/0

Twoja ocena:brak


Bieg im.Stanisława Dankowskiego
Autor: Janusz Kalinowski
Data : 2000-01-01

Rzadko się zdarza, aby nagród było więcej aniżeli uczestników. A taka sytuacja miała miejsce w Biegu im. Stanisława Dankowskiego zaliczanego do cyklu Grand Prix Warszawy, któremu patronuje prezydent stolicy Paweł Piskorski.

Zawody przyciągnęły we wtorek (13 czerwca) wieczorem do Lasu Kabackiego 180 zawodniczek i zawodników, którzy przynieśli ponad pół tysiąca upominków. Dziwnie to brzmi, bo zazwyczaj jest odwrotnie. To sponsorzy bądź organizatorzy są fundatorami. A tymczasem...

Kiedy ustalano kalendarz Grand Prix Warszawy padła propozycja ze strony zawodników i rady stołecznych klubów, aby po pierwsze czerwcowy bieg był poświęcony pamięci Stanisława Dankowskiego, a po drugie, każdy z uczestników, w miarę swych możliwości, wygospodarował jakiś upominek.

I faktycznie, prawie każdy coś przyniósł. Niektórzy po kilkanaście sztuk, a Bielański Klub Biegacza - aż 50. Ponadto gmina Warszawa-Bielany ufundowała puchary dla zwycięzców oraz 45 statuetek dla najlepszych zawodniczek i zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych.

- Stanisław Dankowski był mieszkańcem naszej gminy, pracownikiem huty, więc również i my chcieliśmy się włączyć do tej pięknej inicjatywy - poinformował Jacek Bączkowski, kierownik Referatu Kultury Fizycznej Urzędy Gminy Warszawa-Bielany.

Tadeusz Wyrzykowski, prezes Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej WARDOM powiedział, że chociaż osobiście nie znał pana Staszka, to także z chęcią przyłączył się do tej "akcji". - A to ode mnie - rzekła Agnieszka, chcąc pozostać osobą anonimową, chociaż przekazała bardzo cenne upominki.

W czerwcu ub.roku zmarł w wieku 76 lat jeden z najstarszych w Polsce czynnych lekkoatletów, Stanisław Dankowski. Mimo nieuleczalnej, krótkotrwałej choroby, do ostatnich dni życia brał udział w zawodach. Zawsze tryskał dobrym humorem. Był niezwykle barwną postacią, nie tylko w gronie weteranów. Żałował, że piękno biegania dostrzegł zbyt późno. Nigdy nie wspominał, co przecierpiał, choćby podczas zsyłki na Sybir.

W biegu Jego imienia zwyciężył Andrzej Korytkowski (LUKS Prefbet Śniadowo) przed Janem Marchewką (Legia) i Arturem Piotrowskim (KB Reebok). Natomiast w gronie kobiet 10 km pokonała najszybciej Agnieszka Malinowska-Sypek (AZS Uniwersytet Warszawski). Drugie miejsce zajęła Ewa Rokicka (Gwardia Warszawa), a trzecie Dorota Smarkala (KB Reebok Warszawa).



Komentarze czytelników - brakskomentuj materiał



















 Ostatnio zalogowani
andreas07
09:58
orfeusz1
09:48
grzybq
09:35
42.195
09:29
muksplock
09:26
smszpyrka
09:25
schlanda
09:17
chris_cros
09:12
maratonczyk
09:11
BonifacyPsikuta
09:08
Admin
08:58
Wojciur
08:40
mariuszkurlej1968@gmail.c
08:36
Rychu67
08:36
Darekkloda
08:35
michu77
08:35
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |